[1xvolt]

Utcasoroló (23.): Templom út

2014. július 02.

Ahhoz sok kétség nem férhet, hogy a vár területén kívüli város egyik legrégebbi utcája, amelyik bő húsz éve ismét az első nevét viseli. Ahogy szerintem abban is egyetérthetünk, hogy ez a közterület őrzi leginkább a város aranykorának emlékét és hangulatát.

Ha egyszer valaki egy olyan filmet szeretne forgatni, ami az előző századforduló és a második világháború között játszódik Szolnokon, akkor a Templom utcát kellene javasolni neki külső helyszínnek. Itt ugyanis a legkisebb beavatkozással lenne megteremthető az akár egy évszázaddal ezelőtti hangulat. A középületek és a házak szinte eredeti állapotukban őrzik Szolnok aranykorának - a megyeszékhellyé válás és az első világháború kitörése közötti időszak - emlékét. Őszintén megmondom, elfogult is vagyok ezzel a közterülettel. Ugyanis ha meg kellene neveznem Szolnok három legszebb, számomra legkedvesebb utcáját, a Templom utca biztosan közöttük lenne.

Még akkor is, ha sokan esetleg nem is tudják, pontosan melyik is a Templom utca. Vagy, ha tudják is, talán kisebb fejtörést okozna, hogy melyik közterületbe torkollik, azaz pontosan hol ér véget.

A Templom utca a Szapáry úti kereszteződésnél kezdődik, ahol a Sóház utca és a Tiszai hajósok tere is. A 2-es szám alatt lévő épülete az egykori zsinagóga, a jelenlegi Szolnoki Galéria. Az utca különlegessége, hogy páros oldalán nem lakik senki, hiszen a 4. szám alatt a Tisza mozi, a 6. szám alatt pedig a Belvárosi Általános Iskola található. Az iskola egyik oldalán 2013 óta ismét az Ellmann Elvira, másik oldalán pedig a Szigony utca nyílik, amelyek szintén lakó nélküli közterületek. A Templom utcának tehát csak a páratlan oldala lakott, az ahol azok a szép, viszonylag épségben megmaradt századfordulós házak állnak, amelyek számtalan korabeli képeslapon visszaköszönnek. Az utca vége pedig nem a Mártírok útjába torkollik, hanem a Szentháromság térbe, ahol az 1757-ben elkészült Belvárosi Nagytemplom is áll.

Nem nehéz kitalálni, hogy a Ferencesek által épített templom volt az utca első, hivatalos névadója 1894-ben. Ahogy azt sem, hogy maga az utca már korábban is létezett. Részben a templom és a rendház, részben pedig a Tisza-partján Tószeg felé futó kocsiút miatt. Jelentősége pedig akkor nőtt meg igazán, amikor a tiszai átkelő és az első szolnoki pályaudvar között is erre vezetett a legrövidebb út.

Természetesen a Templom út 1894-ben még nem úgy nézett ki, mint ma. Sőt, azt hiszem, a templomon kívül akkor még egyetlen mai épülete sem állt. Viszont szűk két évtized alatt elnyerte mai képét, hiszen 1899-ben felépült a zsinagóga, mellette a mozi épületének a helyén álló hitközségi épülettel, majd 1912-14 között elkészült az iskola. Feltételezésem szerint a szemben lévő lakóházak sem sokkal később épülhettek, főleg, hogy a Templom utca a város első kövezett közterülete is volt.

Talán azt is kevesen tudják, hogy az utca csak 1926-ig viselte a Templom nevet. Abban az évben ugyanis Szolnok több közterületének a nevét megváltoztatták. A Templom utcából Szent Ferenc lett, amit nem elsősorban a közterületnév-változtatási lendület indokolhatott, hanem a Ferences rend alapítójának, Assisi Szent Ferenc (1182-1226) halálának hétszázadik évfordulója. Mint a régi utcatáblákról szóló cikkben már utaltam rá, egy házfalon még látható is egy Szent Ferenc utca feliratos házszám-tábla.

Az ország és a város történetét ismerve nem nehéz kitalálni, hogy a második világháború után nem sokáig viselhette az utca a Szent Ferenc nevet. A harmadik közterület-átnevezési hullámban Koltói Anna (1891-1944) nevét kapta, akit a munkásmozgalom szociáldemokrata mártírjaként tartanak nyilván, és akivel 1944 őszén a nyilasok végeztek. Azt hiszem, sokak még évtizedekig Koltóiként fogják emlegetni ezt az utcát, hiszen pár ezer szolnoki az ezen a néven ismert utcában lévő általános iskolában végezte el a nyolc osztályt. Ami 1992 óta ismét a Templom utcában található.

(Ez az írás 2014. január 7-én jelent meg először.)

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Irány a szolnoki állomás
Ezt a képet Szigeti Henrik udvari fényképész nagyjából a mai megyei rendőrség elől, masinájával a vasútállomás felé fordulva készítette valamikor az 1900-as évek elején, egy szép nyári napon. A lombos fák miatt nem sok minden látszik a környékből, amiről kevés korabeli fotó maradt ránk.

Az Album további képei
 

AKB

Így élünk
Egykor Kelet-Európa legmodernebb vasútállomás volt. Talán ezzel a kukával, oszloppal, a felső réteg alatt pedig még az eredeti festék is ott lehet. Mennyit fejlődött azóta a világ? Máshol. Igaz, nálunk már takarítószemélyzet is utazik az intercity járatokon, Szolnokon meg új a vécé az aluljáróban. A vágányok mellett tessék vigyázni, Szolnokra vendégek érkeznek! Hírünket viszik a világba. Kelet. Kelet-Európa. Egykor. Hát ez maradt.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Kablay Lajos mellszobra
Lassan másfél évtizede áll a róla elnevezett téren Kablay Lajos posztumusz ezredes mellszobra. Bevallom, eddig nem sokat tudtam arról az emberről, aki lényegében 1956-ban megmentette Szolnokot a vérontástól és a jelentősebb pusztítástól. Igyekszem pótolni.

A Szoborpark további képei