Album



Irány a szolnoki állomás

2025. március 01.

Ezt a képet Szigeti Henrik udvari fényképész nagyjából a mai megyei rendőrség elől, masinájával a vasútállomás felé fordulva készítette valamikor az 1900-as évek elején, egy szép nyári napon. A lombos fák miatt nem sok minden látszik a környékből, amiről kevés korabeli fotó maradt ránk.

Ha egy képzeletbeli térképen elhelyeznénk a Szolnokról az első világháború előtt készült képeslapok fényképeit, akkor azt látnánk, hogy jobbára csak a nagyon szűken vett belvárosról - a két folyó, a mai Kossuth és Szapáry utcák és az általuk határolt terület -, illetve a nagytemplom és a vártemplom környékéről maradtak ránk felvételek. Az ezeken kívüli területekről - a kórházról, a laktanyáról - csak elvétve bukkannak fel képek, ami teljesen érthető, hiszen a mai Tiszaliget is akkortól lett érdekes a fotósok és képeslapkiadók számára (is), amikor már épült oda valami. A szabályt erősítő kivétel a vasútállomás, amiről viszonylag sok kép maradt ránk, főleg a Pfaff-féle épület elkészülte után. Ugyanakkor a sokat fotózott belváros és a néhány távolabbi - akkor városszéli - intézmények közötti részekről, utcákról lényegében nem, vagy csak alig maradtak fenn fotók.

Ezért is különleges a Szigeti Henrik udvari fényképész által kiadott mellékelt képeslap, ami a mai Baross utca "Gólya körforgalom" és vasútállomás közötti részét mutatja. Mivel csak két épület látható rajta, azt gondolom, hogy Szigeti Henrik körülbelül a mai megyei rendőrség épülete - korábban fiúiskola - előtt állíthatta fényképezőgépét úgy, hogy annak lencséje a vasútállomás felé nézett. Az ilyen fotók lehetséges készítési dátumának meghatározását segítő házak hiányában ennél a képnél csak a postai bélyegzőre támaszkodhatunk, ha meg akarjuk mondani, Szigeti mikor is dolgozhatott. A felvétel még egy úgynevezett hosszú címzéses, tehát 1905 előtt gyártott képeslapon látott napvilágot, ezért is írt használója a képes oldalára. Mivel az itt bemutatott lapot egy bizonyos Dezső 1904. december 26-án küldte Szolnokról Budapestre Dankó István úrnak - névnapi köszöntésként -, és mivel nem téli táj, hanem lombos fák láthatók a képen, annyit állíthatunk biztosan, hogy Szigeti Henrik csak 1904 nyarán vagy előtte készíthette ezt a felvételt.

A készítés intervallumát persze szűkítheti, hogy a Vasúti fasor nevű szolnoki közterületen ekkor már villanyoszlopok álltak, ami azt jelentheti, hogy bár Szigeti az 1890-es évek eleje óta élt és dolgozott a városban, ezt a képét legfeljebb a 19. század utolsó évében vagy éveiben készíthette. Akkor, amikor nemcsak villanyvezeték kötötte össze a mai Verseghy park területén lévő Scheftsik-malmot - mint a város áramszolgáltatóját - az onnan majdnem két kilométerre lévő vasútállomással, hanem a Vasúti fasoron járda, sőt a vízelvezető árok mentén kerékvetők is szolgálták a helyieket. Akik gyalog vagy a városban szolgáltató legalább hetven fiákerek valamelyikén juthattak ki a városszéli vasútállomásra. Akkor, amikor a fotón megörökített városrészen tervben se volt az azt ma meghatározó víztorony, polgári fiúiskola, pláne nem a bábaképző vagy a gépipari felépítése. Mindezeket majd e fotó készítése utáni negyedszázadban építik fel.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Van-e szerelmesebb képeslap?
"Szívemre hallgatok: egy nevet súg nekem... És a név visszhangja: szeretem, szeretem!!" Lehet-e üzenettel ennél szebbé tenni egy képeslapot? Ami 117 évvel a postára adása után önmagában is gyönyörű. Milyen jó lenne tudni, vajon Volf Gizella úrhölgy miként reagált anno Gödöllőn erre a Szolnokról kapott, egyáltalán nem diszkrét üzenetre!

Az Album további képei
 

AKB

Vicc vagy reklám?
Ez csak vicc lehet. Mert kizárt, hogy 2025-ben egy magára adó szakmunkás azt gondolja, hogy a városházával szemben, egy fára felkötözött tábla a megfelelő reklám. Szerintem valaki, valahol találta ezt a táblát, és jó ötletnek vélte, hogy az ellopott Sellő hűlt helye mellé kiteszi ezt a táblát. Vagy lehet, hogy így oldódik meg a Sellő rejtélye? Lehet, hogy fel csak kellene hívni azt a számot, és nem is a karosszériás venné fel. Az utcai vicceket olykor tovább kell gondolni.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Kisherceg és a róka
Nem hittem volna, hogy a város egyik legkedvesebb szoborkompozíciójának a múltjában is vannak idióta pillanatok, és bár alig négy évtizede állították fel, a leleplezés dátuma sem egyértelmű. Még szerencse, hogy mindez a Kisherceget és a rókát legtöbbször látó gyerekeket egyáltalán nem érdekli.

A Szoborpark további képei