[1xvolt]
Utcasoroló (118.): Furcsa helyen, fura időben
2021. július 19.
Hatvan évvel ezelőtt hajtotta végre űrutazását Gagarin. Szolnokon 1972 óta utca, igaz zsákutca viseli a nevét egy olyan városrészben, ahol ezen kívül egyetlen személyről elnevezett közterület sincs. A névadás időpontja legalább akkor a rejtély, mint az utca helye, ami a Vosztokra is illet volna.
(NYÁRI ISMÉTLÉS: Ez a cikk 2021. április 12-én jelent meg először.)
Dunaújvárosban, Komlón, Sárbogárdon és Dombóváron nem meglepő, hogy van Gagarinról elnevezett közterület, hiszen ezek voltak azok a városok, amelyeket a világ első űrhajósa magyarországi látogatása során 1961-ben felkeresett. Természetesen más magyar településeken is létezik Garain utca - például Miskolcon, Veszprémben, Várpalotán -, ami leginkább annak az elvitathatatlan történelmi ténynek tudható be, hogy mégiscsak ő volt az első ember, aki kilépett a világűrbe. És ezt a tényt szerencsére sem a rendszerváltás, sem az azt követő időszakok nem homályosították el, holott Gagarin, amellett, hogy megjárta a világűrt a Vörös hadsereg őrnagya volt, sőt a Szovjetunió Legfelsőbb Tanácsának a tagja, márpedig nálunk ennél kevesebbért is kereszteltek már át utcát. Lásd Szolnokon Gorkij esetét.
Jurij Alekszejevics Gagarin (1934. március 9, - 1968. március 27.) 1961. április 12-én, magyar idő szerint 12 óra 9 perckor indult történelmi újtára Bajkonurból. Az összesen 108 perces útból 89-ig tartott, amíg a Vosztok-1 űrhajó fedélzetén egyszer (400 kilométer híján) megkerülte a Földet. A TASSZ szovjet hírügynökség a sikeres start után repítette világgá a hírt az űrutazásról, amelyről Magyarországon először leginkább a rádióból lehetett értesülni. Mivel a napilapokat hajnalban nyomták, először az egyedüli délutáni lap, az Esti Hírlap számolhatott be írásban az útról, Szolnokon pedig a másnapi megyei napilap adott hírt az eseményről. Az 1961. április 13-án, csütörtökön megjelent Néplap hat oldalából négyet szenteltek Gagarin utazásának. Ennek nagyjából a fele természetesen nem az utazással, hanem a helyiek véleményéről, a gyárakban tartott röpgyűlésekről szólt, sőt egy helyi vers is bekerült az összeállításba.
Az űrutazással kapcsolatban Szolnokon már 1962-ben történt közterület elnevezés, hiszen az épülő Zagyván túli lakótelep egyik utcáját az első embert szállító űrhajóról Vosztoknak (ma Vásárhelyi Pál) keresztelték. Ez pedig olyan jól sikerült, hogy a hivatalosan 1966-ban Tallinnről elnevezett városrészt sokan máig Vosztokként emlegetik. Ezért is furcsa, hogy amikor végre úgy döntöttek, Szolnokon is legyen közterület elnevezve a világ első űrhajósáról, akkor nem a Tallinn/Vosztok városrészt választották. Hanem a Kertváros egy frissen nyitott utcáját, aminek köszönhetően abban a városrészben ez az egyetlen olyan közterület, amelyik személy után kapta a nevét. Számomra legalább ennyire meglepő az elnevezés időpontja is, hiszen 1972-ben Gagarin már négy éve halott volt, ráadásul az utazásának sem volt semmiféle évfordulója.
Ha tippelnem kellene, akkor a Debreceni útból a Napsugár és a Horgász utcák között nyíló közterület inkább az ifjúság, a jövő, a nagy tervek előtt tisztelegve kaphatta ezt a nevet. Az utcát a két szomszédos közterület telkeinek a végénél nyitották, és bár az Alkony és az Otthon utcák is keresztezik, tulajdonképpen zsákutca, nem fut ki a Holt-Tisza partra. Első felében klasszikus kertvárosias, leginkább Kádár-kockákkal, amelyeket iszonyatosan változatos fémkerítések díszítenek. Felső felében pedig a hetvenes években divatossá vált sorházak állnak egy modern grunddal. Épületei közül az egyetlen említésre érdemes az 1973. szeptember 14-én átadott Ifjúság ABC. Az üzletet annak idején a Szolnok és Vidéke ÁFÉSZ építtette saját ipari részlegével, ami a város ötödik ilyen típusú - presszóval egybeépített - modern ABC-je volt, igaz, ezek között a legkisebb. Nagyjából egy évtizede zárhatta be a működtetője.
Gagarin emlékezetével kapcsolatban, a róla elnevezett szolnoki utca helye és a keresztelés ideje mellett legalább annyira érdekes számomra a neki szentelt emlékművek hiánya. Bármilyen meglepő, de Magyarországon mindössze öt Gagarin emlékművet tart nyilván a Köztérkép.hu, amelyek közül a szegedit már le is bontották. De talán majd a hetvenedik vagy a hetvenötödik évforduló környékén valakinek eszébe jut, hogy azért az a 108 perc 1961-ben mégiscsak mérföldkő volt az emberiség történetében.
Album

Szolnok határában 1896 körül
Ha nem lenne felirat ezen a lapon, nehezen találnánk ki, hogy mit is örökített meg Bakos István a 19. század végén. A nem túl jelentősnek tűnő épületek akár egy vasútállomás vagy kaszárnya is lehetne. Pedig hivatalosan Jász-Nagykun-Szolnok vármegye I. Ferencz József Közkórháza.
AKB

MÁV álláspont
A szolnoki vasútállomás 1-es vágánya mellett lévő táblára festett felszólítást tekinthetjük a Magyar Államvasutak hivatalos álláspontjának vagy új szlogenjének. Mert ugye az elég valószínűtlen, hogy az elmúlt 4 hónapban nem járt arra vasutas, vasúti vezető, és nem tudott volna intézkedni a mocsok eltüntetéséről. Szolnokra is szégyen, hogy a város egyik kapujában így hirdetik az állami vállalat immár hivatalosnak tekinthető álláspontját.
SzoborPark

Küry Albert közterületi emléktáblája
Születésének 150. évfordulóján leplezték le dr. Küry Albert, Jász-Nagykun-Szolnok megye utolsó Monarchiabeli alispánjának emléktábláját annak a háznak az utcafrontján, ahol hivatalától megválva, élete utolsó éveit töltötte. A Madách utca 49. szám alatti emléktábla felavatásában nem kis szerep jutott a háza mai lakójának.