[1xvolt]

Szolnoki házak (49.): Wéber-ház

2020. szeptember 17.

A Kossuth utcai palotasor utolsóként elkészült épülete, amely ma már szerényen húzódik meg a néhai járási tanácsból lett adóhivatal és az üresen álló Császy-féle ház között. Földszintjén két cukrászda is működik, holott vendéglőnek épült, és évtizedekig itt működött "A Halászcsárda".

A Kossuth utca páratlan oldalán a Törvényház építésével kezdődött a megyeszékhellyé lett Szolnok talán legvárosiasabb részének, a "palotasornak" a születése. Az utca 1-es számú telkén elkészült bíróság után pár évvel épült fel az Arany János utca sarkán - Komor Marcell és Jakab Dezső tervei alapján - a Mezőgazdasági Takarékpénztár szecessziós épülete (5 szám), aztán a másik sarkon a Császy-féle ház (7 szám), 1907-ben pedig az Első Magyar Általános Biztosító Társaság bérháza (3 szám) született meg. A sort ma is záró Wéber-féle ház azonban csak húsz évvel később készült el, holott tulajdonosaik szinte a palotasor születése óta itt éltek. (A Kardos Tamástól kapott mellékelt fotón kivehető, hogy a Wéber-ház még nincs ott a Császy-féle épület után.)

Wéber Bálint és neje 1927-ben kértek a várostól építési engedélyt a mai Kossuth utca 9. számú épület helyén lévő két telken (258, 259) építendő alápincézet, emeletes épületre. Wéber Bálintról tudjuk, hogy a mai Németország területén született, 1894-ben érkezett Szolnokra és feleségével - Kuhsolt Magdával - 1908-ban nyitották meg ugyanezen a helyen az első vendéglőjüket. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a két világháború között egy másik Wéber is fontos vendéglőse volt Szolnoknak, ő azonban a mezőtúri illetőségű Wéber Károly, aki a mai Aranylakat helyén működő vendéglőt vette át anno Stögermayertől.

Wéber Bálint és "b. neje" természetesen megkapták az engedélyt, hogy a város főutcáján fejlesszenek. így a budapesti Dömény Ede és Erlich Mihály cégét bízták meg a vendéglőjüknek és az otthonuknak is helyet biztosító "palota" felépítésével. A két budapesti építész neve ekkor már nem volt ismeretlen Szolnokon - sőt! -, hiszen az első világháború előtt ők húzták fel Rerrich Béla tervei alapján a polgári leányiskolát, azaz a mai Szegőt a Templom utcában. A két építész az 1920-as évek divatját követve kőputtós, szőlőfürt motívumos, historizáló homlokzattal építették fel a két kistornyos házat. (A korabeli terveket a MNL JNSZ megyei levéltára bocsájtotta rendelkezésemre.)

Az épület földszintjén Wéber Bálint vendéglője, illetve a ház két szélén egy-egy kiadható üzlethelyiség kapott helyet, míg a pincébe - csak a ház egy része alá épült - az étteremhez kapcsolódó bor, sör és palackos italok tárolója, valamint szén- és faraktár került. Az emeleten két lakás kapott helyet, egy háromszobás, hallos, cselédszobás nagyobb, illetve egy kétszobás kisebb, amelyeket a házhoz tartozó apró udvarra néző lépcsőházon és lodzsán keresztül lehetett megközelíteni. Az előbbiben lakhatott Wéber úr és neje, valamint talán három lánya, Emília, Magda és Ella is.

A húsz év kemény munkájával felépített vendéglőt és házat ennél kevesebb ideig élvezhették a tulajdonosaik, hiszen előbb a háborút szenvedték meg, majd a negyvenes évek végén az államosítást.

Az emeleti lakásokat felszabdalták - ma is több lakás van az épületben -, míg a földszintet 1955-ben a helyi Halászati Termelőszövetkezet kapta meg, amivel új fejezet kezdődött a Wéber-ház életében. Közel negyedszázadon keresztül itt működött "A Halászcsárda", aminek vonzerejét a hatvanas évek elejéig, a szomszédos, 11-es számú telken kialakított kerthelyiség is növelte. A jelenlegi adóhivatal helyén lévő udvaron körben, bokszokban elhelyezett asztalok várták a vendégeket, a bejárat a Jókai utca felőli sarkon, középen pedig táncra is alkalmas hely volt. Ez utóbbi nem véletlen, hiszen sokáig a város legjobb cigányzenekarai játszottak itt, így például Farkas Jancsi és bandája is.

A Halászcsárdát, pontosabban az 1971 óta tulajdonos ÁFÉSZ 161-es számú sörözőjét 1982-ben adták ki gebinbe - az éledező maszek világban így lehetett köztulajdont saját haszonra működtetni -, ahol aztán még majdnem két évtizedig hol rosszabb hírű, hol egészen legendás vendéglők működtek. Emlékeimben a Gösser nevű hely él, amit 1998-ig Pálszabó Mihály vitt. Miközben különböző boltok is működtek az oldalsó üzlethelyiségekben, így rövid ideig egy Tisza Cipő márkaboltnak, hosszabban meg egy Manuela nevű butiknak is helyet adott az épület.

A Kossuth utcai fák miatt tavasztól őszig nehezen fotózható házban hosszú évek óta két cukrászda is működik, miközben a földszint nagyobb részét használtruha bolt foglalja el. Bár a két kis tornyocskán álló díszek kissé meg vannak hajolva, de alapvetően rendben van a ház, ami nemcsak a szolnoki gasztronómia legendáját, de Wéber Bálint és neje szorgalma révén, a Szolnokot várossá tevő kereskedők és vendéglősök emlékét is hirdethetné.

(A 3. fotó Kardos Tamás munkája, ami a Szolnoki séták című könyvben jelent meg.)

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Lába között a tanács
Ezt a felségsértéssel felérő, valamikor 1966 után készült képet már csak a poén kedvéért sem szabad kihagyni. Arról nem is beszélve, hogy a fotó úgy mutatja a Kossuth tér városháza felőli oldalát, ahogy már nem sokkal később sem lehetett látni.

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Hova visz?
Hova visz egy olyan aluljáró, amiben úgy tűnik, évek óta nem járt takarító, ami érezhetően inkább mellékhelyiség mintsem közlekedést segítő építmény, amire tényleg igaz, hogy "sz*-nak, bajnak nincs gazdája"? De ettől még Szolnokon van. Elvileg a Tiszaligetbe visz vagy onnan a belvárosi Tisza-hídra. A miénk. De mégis kié? Nem lehetne, hogy neki is fájjon egy kicsit? Mert hová visz egy ilyen elhanyagolt aluljáró? A jövőbe?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Az utolsó láng
Nehogy valakinek egészbe jusson, hogy le kellene bontani csak azért, mert Szolnok utolsó munkásmozgalmi témájú köztéri alkotása! Elhelyezkedése miatt viszonylag kevés szolnoki találkozik vele, aki pedig idegenként látja a Turisztikai központ "főterén", az sok minden másra is asszociálhat.

A Szoborpark további képei