[1xvolt]

Szolnoki házak (33.): Régi főiskola

2014. december 10.

Az Ady Endre úton éppen fél évtizede üresen álló egykori főiskolai tömböt, ha építészetileg nem is tekintjük különlegesnek, azért létrejöttének körülményei és a benne közel harmincöt évig működő intézmények sorsa számtalan érdekes adalékkal szolgál Szolnok történetéhez.

Amit ma úgy tartunk számon, mint a Szolnoki Főiskola régi vagy elhagyott épülete, arról talán sokan tudják, hogy eredetileg egyáltalán nem felsőoktatási célra készült. Az Ady Endre úton 1975. szeptember elsején - egy évvel a tervezett határidő előtt - átadott, klinkertéglás épületet ugyanis az akkor éppen negyedik évfolyamát indító, ám csak abban az évben önálló intézménnyé váló Vízügyi Szakközépiskola otthonának szánták.

Hogy ezt mennyire komolyan gondolták, mi sem bizonyítja jobban, minthogy a város beruházásában zajló építkezéshez az Országos Vízügyi Hivatal, sőt a korabeli vízügyes állami vállalatok is pénzzel járultak hozzá. Tették mindezt abból kifolyólag, hogy alig három évvel korábban, éppen az OVH javaslatára indult el a középfokú vízügyi képzés az ország vízgazdálkodási centrumaiba. Szolnokon pont hetedikként, felfutó rendszerben, az akkor éppen vegyipari főprofilú Pálfy Jánosról elnevezett szakközépiskolában. Amihez érdemes annyit hozzátenni, hogy ezek szerint bő négy évtizede is vízgazdálkodási központként tekintett a város önmagára, nemcsak mostanában, amikor a vidékre telepítendő minisztériumok közül éppen erre a területre jelentettük be az igényünket.

A lényegében öt külön tömbből álló, nem egyforma szárú U alakban elhelyezkedő épületegyüttes helyén egyébként a hetvenes évek elején még a Nádor, a Kun és a Fiumei utcák találkoztak. Magát az iskolának helyet biztosító telket legalább 8-10 házhelyből vonták össze, amelyeken részben a régi Tabánra emlékeztető, a piac felé viszont inkább a Jókai út régi épületeire hasonlító házak álltak. Sorsukat nem elsősorban az új oktatási intézmény helyigénye, hanem a Móra Ferenc úti lakótelep, illetve az ehhez kapcsolódó Ady Endre út meghosszabbítása, illetve a Kun Béla - ma Szolnok Ispán - körút kialakítása pecsételte meg. Pontosabban a népességében rohamosan növekvő, földszintes házai helyén szocialista nagyvárossá fejleszteni kívánt Szolnok terve.

A Vízügyi Szakközépiskola átadása természetesen jól illeszkedett a 900 éves Szolnok ünnepségeihez, hozzátéve, hogy a hatvanas évek közepén indult, és a hetvenes évek végére kifulladt városfejlesztés, mai áron számolva több százmilliárd forintnyi közcélú, szociális és jóléti beruházást hozott a városba. Nem véletlen, hogy például az Ady Endre úti épülettel több hasonlóságot mutat a Kereskedelmi Szakközépiskola otthona. Azt is 1974-ben kezdték építeni, ám csak 1976. november 7-én adtak át.

A Vízügyi Szakközépiskola korszerű otthonából való kipenderítéséről objektív magyarázatot még nem, szaftos városi pletykát viszont már hallottam. Eszerint az egyik korabeli városi vagy megyei fejes feleségét kell az ügy hátterében keresni, aki inkább a főiskola, semmint a szakközépiskola pártján állt.

Mielőtt ennek feltétel nélkül hitelt adnánk, oszlassuk el azt a tévhitet, hogy a főiskola azért kapta meg a viszonylag új épületet, mert Szolnok mindenképpen felsőoktatási intézményt akart. Egyrészt tudomásom szerint, korábban már legalább kétszer volt főiskola illetve egyetemi kar a városban. Másrészt a Kereskedelmi és Vendéglátóipari Főiskola kihelyezett tagozata már 1976. július 1-jén megkezdte működését, igaz, még csak levelező és távoktatási formában. A Vízügyinek azonban csak 1979-ben kellett távoznia, és előbb a város négy pontján, majd a Bajcsyn egy felhagyott általános iskolában, végül pedig a volt Konstantinban működnie. Tehát a budapesti főiskola kihelyezett tagozataként működő szolnoki intézménynek három éve volt arra, hogy végleges elhelyezést találjon.

A végül einstandolt Ady Endre úti épület a hetvenes évek végén ideálisnak is tűnt, hiszen nemcsak tornaterem, lejtős előadó, de kollégium, illetve tankonyha és étterem is működött az épületben. Nem mondom, hogy nagyhírű intézmény volt, de a csak 1969-ben alapított, és az országban egyedüliként működő fővárosi főiskola kihelyezett tagozataként nem nagyon kellett a hallgatókért küzdenie. Sőt, a nyolcvanas évek második felére olyan mértékű volt a létszámnövekedés, hogy a főépületben lévő kollégiumi férőhelyeket fel kellett szabadítani. Amit a Mártírok úti, ma szintén üresen álló Student hotel és kollégium építésével oldottak meg.

Az 1993-ban önállósult szolnoki főiskola - ami 2000. január elseje óta nevében is Szolnoki Főiskola - 2009 decemberéig használta az Ady Endre úti épületet. Akkor, úgynevezett PPP konstrukcióban elkészült a tiszaligeti campus, aminek szomszédságában, az egykori pártfőiskola épületét már régebb óta használta az intézmény. Ha jól tudom, a felhagyott főiskolai épület időközben Szolnok tulajdonába került. A Fiumei úti iskola felújításakor a tornatermét az ottani gyerekek használhatták, pár éve pedig városi jégpálya volt az udvarán. Többször felröppent a hír, hogy a bíróság felújításának idejére a törvényhatóság kapja meg, illetve az is, hogy esetleg a Varga költözik majd oda.

Jelenleg üresen áll. Portás vigyázza. Az ablakain benézve öt éve hátrahagyott padokat, eszközöket láthatunk. Utcafrontján azonban még üzemel a főiskolások miatt ide telepített pénzjegykiadó-automata. Sőt, az egyik bejárata fölötti tetőn megjelenő cseppkövek miatt akár természetvédelmi területté is válhat a jövőre 40 éves épület.

(Az egymásba dolgozott két térkép Danka István munkája.)

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Fejlődő megyeszékhely
Nagy Zsolt, a megyei napilap fotóriporter szerintem 1973 őszén vagy a következő év kora tavaszán mehetett fel gépével a Várkonyi téri toronyház tetejére, hogy megörökítse - a mai szemmel is elképesztő méretű - városfejlesztés egy pillanatát. Életműve egy újabb darabjával kalandozunk Szolnok múltjában.

Az Album további képei
 
hirdetés

AKB

A parkolás minden előtt
Ausztriában így szokás. Vagy, akinek ilyen autója van, annak így kell, szabad, lehet. De hagyjuk meg annak a lehetőségét is, hogy a kiállított autókat parkoló autóknak nézte a Helyi Termékek Vására idején a sofőr. Persze az sem kizárt, hogy terméket hozott. Vasárnap délelőtt, amikor nem gond Szolnokon parkolni. Igaz, lehet is bárhogyan, mert rendőr nem járt arra. Nincs itt semmi látnivaló! A haza meg a parkolás osztrák rendszámmal is minden előtt.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Czibulás-kút
A Szolnokon élőknek ma még egyértelmű, hogy kiről kapta a nevét a színház hátsó falán lévő kút. Nem vagyok azonban biztos abban, hogy a városba tévedő turisták, vagy azok, akik már nem láthatták őt színpadon, tudják, ki volt Czibulás Péter.

A Szoborpark további képei