[1xvolt]

Szolnoki házak (22.): Beloiannisz 3.

2013. szeptember 18.

A Beloiannisz utca 3. szám alatti házat nemcsak azért nem érdemes már keresni, mert 23 éve nincs ilyen utca Szolnokon. Hanem azért sem, mert ezt a nem túl jelentős épületet éppen negyven éve bontották el a 4-es főút útjából. Egykor fontos helytörténeti szerepe miatt tudunk róla viszonylag sokat.

A Beloiannisz utca 3. szám alatti épület főhomlokzata nagyjából a mai 1-es parkoló pártház felőli oldalán, a buszmegálló környékén lehetett, nagyjából szemben a ma ABC-nek is helyet adó házzal. Hogy pontosan mikor épült, sajnos nem tudom. Korabeli képeslapok alapján úgy tippelem, hogy az első világháború előtt, esetleg már a századfordulón is állt. A kétszintes, kívülről téglaburkolású épület földszintjén egykor bank és kávéház is működhetett, emeleteit pedig lakások foglalhatták el. A fennmaradt képek alapján nekem úgy tűnik, hogy sok tekintetben rokonságot mutathatott a mai Kápolna és Baross utcák sarkán lévő, a Fehérkereszt patikának is otthont adó épülettel, illetve a Hősök tere sarkán lévő ház földszinti részével. Érdekessége, hogy mindkét oldalról földszintes házak határolták, az 5. szám felől például az 1973-ban szintén elbontott Tiszavirág eszpresszó épülete.

A század elején készült képeslapokon kívül valószínűleg egyetlen fotó sem maradt volna fenn róla, ha 1918-ban nem itt alakul meg a Kommunisták Magyarországi Pártja, és negyven évvel később nem kerül emiatt emléktábla a falára. Illetve, ha a várost átszelő 4-es számú főút új nyomvonalát nem itt jelölik ki a hatvanas évek második felében, és ezért nem kell elbontani a Beloiannisz utca páratlan oldalán legalább négy házat. Mivel azonban 1973-ban az épületnek komoly helytörténeti jelentőséget tulajdonítottak, illetve az emléktáblát az áthelyezése előtt azon a helyen is meg akarták örökíteni, ahol másfél évtizedig lógott, komoly dokumentáció készült róla.

A Madas-ház bemutatásakor már említettem, hogy a Magyar Nemzeti Levéltár Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Levéltárában dolgozó Botos Gábortól kaptam meg ezt a dokumentációt, benne nemcsak az épület helyszínrajzával, hanem olyan fotókkal is, amelyek legalább két időpontban készültek.

Az első néhány képen - amelyek közül a címlapon a Skoda Octaviát is megörökítő fotót használom - ugyanis láthatóan még üzemelt a Tiszavirág eszpresszó, és úgy tűnik még az emléktábla is a helyén volt. Ekkor készülhetett a pártház valamelyik ablakából az épület hátsó részét és udvarát mutató kép is - a cikk végén látható -, amin, az emeleti korláton még kiteregetett ágyneműk láthatók. Ezen úgy tűnik, hogy a legendás 33-as üzletnek helyet adó Madas-ház is még lakott volt ekkor.

A második sorozaton 1973 kora őszén készülhetett, és mint látható az eszpresszót már megszabadították felirataitól, és a kirakatai is üresen tátongnak. Valószínű, hogy ezt követően - 1973. október 27. előtt - készült az a jelentés, amit a Városi Tanács Művelődési Osztályának vezetője, Káplár József küldött meg az MSZMP megyei pártarchívumának. Ahonnan minden bizonnyal a rendszerváltás után került át mindez a levéltárba, hogy ott aztán jó húsz éven keresztül senki se bolygassa. Elővételekor viszont kihulljon belőle jó néhány olyan remek fotó, amelyek nemcsak az akkor helytörténetileg fontosnak vélt épületet örökítették meg, hanem a környéket is.

A Madas-ház bontásáról 1973 decemberében készült képeken a Beloiannisz 3. már nem látható. Ami nemcsak azt jelenti, hogy korábban tüntették el, hanem azt is, hogy az itt lévő lakóknak valahol cserelakást is kellett biztosítani. Márpedig legalább 8-10 lakás lehetett ebben a házban, amire az említett dokumentáció is utal, jelezvén, hogy ezek többsége átalakítással jött létre. Magyarul, a negyvenes évek végén bekövetkezett államosítás után szabdalhatták kisebb lakásokra az egykori polgári otthonokat, a bankfiókot, illetve azt a kávéházat, ahol feltételezhetően a párttörténeti jelentőségű esemény történt.

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Szürke város szép lányokkal
Hol diskurál ráérősen ez a két irhabundás, fiatal hölgy? Az avatott szemek, akik még emlékezhetnek Szolnok jó három és fél évtizeddel ezelőtti arcára rögtön rávágják: a Beloiannisz út elején, a pártház előtt. A fiatalabbak meg talán a felvétel jobb széle alapján a homlokukra csapnak: az ott a nagyposta, tehát a Baross úton járunk, jártunk.

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Nagyon-nagyon kivert biztosíték
Joggal feltételezhető, hogy Tiszavirág-híd karbantartásáért felelős városi cég munkatársai, a szolnoki rendőrség, illetve a helyi önkormányzat nincs tisztában a horogkereszt, az SS-jel és a második világháborús náci köszöntés jelentésével. Ezt bizonyítja, hogy három ilyen jel tavaly óta díszítheti a Tiszavirág-híd Liget felőli lábát. És itt van május elseje, lesz forgalom a Tiszaligetben, világgá kürtölhető Szolnok szégyene. Lemondásuk után történelemórát az illetékeseknek!

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Szolnok Kossuthja
Negyedszázada helyezték át a szolnoki Kossuth-szobrot a város főteréről a Városháza előterébe. A két évvel korábban felállított szobor szabadtéri élete során rongálások és a ráhelyezett feliratok miatt sokszor szerepelt a hírekben. Első példánya ma is a szabadban áll Nagypaládon.

A Szoborpark további képei