[1xvolt]

Szolnoki bélyeges téglák

2020. október 06.

Sági Csaba kertjében jelenleg nagyjából 200-220 olyan pecsétes tégla található, amelyek egykor Szolnokon készültek. A teljes gyűjteménye körülbelül 1700 téglából áll, amelyek közül körülbelül négyszáz már egy kiállítófalon látható. A téglákat nézegetve a múltról és a szenvedélyről beszélgettünk.

- Világ életemben gyűjtöttem valamit. Ráadásul mindig érdekeltek a régi dolgok, így ha valahol például egy szép kovácsoltvas tárgyat láttam, azt elkértem. De van egy 20-22 imakönyvből álló gyűjteményem is, amiknek a nagy részét kukákból szedtem össze, mert az örökösök egyszerűen kidobták őket. Mindezt tetézi, hogy tősgyökeres szolnoki vagyok, így a város múltja is nagyon érdekel, van például egy elég komoly szolnoki képeslapgyűjteményem is.

Sági Csabával a Szolnok belvárosában vásárolt és még felújítás alatt álló házában beszélgettünk. Ennek a kertvégében nemcsak az elkészült, profi kiállítási tárlónak is beillő téglatartó látható, hanem a közel kétezer darabos gyűjtemény többi része, a cserére szánt téglák és a tisztítás eszközei is.

- Ez a szenvedély tulajdonképpen itt kezdődött, amikor elbontották a szomszédos házat. A földben maradt egy csomó régi tégla. Addig is tudtam, hogy vannak úgynevezett pecsétes vagy bélyeges téglák, de amikor a szomszédból kiszedtem egyetlen szolnoki gyár így megjelölt termékeit, és kíváncsi lettem a történetükre, azonnal beszippantott a dolog.

Bár nem tudtam a létezéséről, mégsem lepett meg, hogy a "pecsétes téglamániásoknak" is van fóruma az interneten, ahol Sági Csaba is először keresgélni kezdett. Azon azonban elképedtem, hogy a régi, magyar téglák gyűjtői és immár szakértői civil szervezetbe - Monarchia Bélyeges Tégla Gyűjtők Egyesülete - tömörülnek, folyóiratot adnak ki, sőt évente többször is találkoznak, ahol a tudományos előadások mellett természetesen csereberélnek is.

- Nem tudtam megállni, hogy ne kezdjem el kutatni a szolnoki téglák és így a téglagyártás történetét. Főleg, hogy kiderült, én vagyok az egyetlen a városban, aki ezzel foglalkozik, aminek az egyesületben nagyon örültek, hiszen így szolnoki téglák is bekerültek a körforgásba. Most már utánfutóval járok a találkozóinkra, hiszen, amiket két ilyen események között kvázi elcserélünk, ilyenkor adjuk át.

Sági Csabának eddig két dolgozata jelent meg az egyesület nívós folyóiratában. Az egyik Szolnok város bélyeges tégláinak eddigi legteljesebb összefoglalója, a másik pedig a Magyar utcában nemrég elbontott ház kapcsán a Scheftsik vagy Sipos tégla és téglagyár kérdéskörét járja körbe. A helyi levéltártól és múzeumtól is sok segítséget kapott gyűjtő egyik előadásáról is hírt adott a folyóirat.

- Nyitott szemmel járok a városban, így nagyjából sejtem, hol fognak régi házat elbontani. Aztán, ha belekezdenek, a lehető leggyorsabban próbálok odamenni, és megbeszélni, hogy átnézhessem a törmeléket, a bontásból előkerülő téglákat. Volt, ahol örömmel fogadtak és egy egyesületi lapért cserébe több talicska régi téglát hozhattam el. Van, ahol kétkedve hallgatják meg, mit akarok, és kijelentik, hogy abban a régi házban semmi érdekes nincs. Aztán persze csodálkoznak, amikor megmutatom, milyen kincseket rejtenek a régi házak. Bevallom, a törvényeket betartva olyan helyekre is bemegyek kutatni, ahonnan először elküldenek, mert kár lenne veszni hagyni a város múltjából bármit is.

Sági Csaba főleg a Szolnokhoz kötődő téglákat gyűjti, mint mondja, elsősorban értékmentő céllal. A téglagyártás ugyanis sokáig királyi, egyházi kiváltság volt, csak a XIX. század hozta el a nagyarányú fellendülést, amikor a nagyobb településeken megjelentek a helyi gyárak. Sági Csaba szerint Szolnokon nyolc-kilenc ilyen lehetett a mai Kőrösi út, Százados út és Abonyi út környékén. A gyártók pedig egyfajta márkajelzésként, illetve az elszámolás megkönnyítése érdekében tettek jelöléseket a termékeikre. Pontosabban az úgynevezett vetőládák aljára, amelyek lenyomatai aztán megmaradtak a kiégetett téglákon.

- Olyan nincs, hogy valamit keresek. Először mindig a tégla kerül elő egy bontásból. Aztán következik a tisztítás, amit finoman kell elvégezni, hogy a bélyeg meg ne sérüljön. Ezt követi a gondolkodás és a kutatás, hogy egy esetleg addig nem látott jel mire, kire is utalhat. Így jöttem rá például a szolnoki Lehoczki és Madas téglák nyitjára. Tavasztól őszig inkább gyűjtök, a rosszidő beálltától meg inkább kutatok. De azt nem tudnám megmondani, mi hiányzik még a szolnoki gyűjteményemből.

Mint mondja, a bélyeges téglák Kánaánja Győr, ahol nagyon korán elkezdődött a téglagyártás. Az egyik legteljesebb bélyeges tégla gyűjtemény pedig Veszprémben látható az ottani múzeum gondozásában, de vannak olyan régi gyűjtők is, akiknek a kollekciója tizenötezer tételt számlál. Ugyanakkor Sági Csaba gyűjtői és kutatói munkájának köszönhetően immár Szolnok sem vakfolt a bélyeges téglák rajongói körében, így nagy álma, hogy a háromnapos, több száz tagot és családtagjait vonzó találkozót egyszer nálunk rendezzék meg.

- A most elkészült tárlóba nagyjából négyszáz bélyeges téglát tudtam kirakni. Ezek egy része természetesen a legszebb és legkülönlegesebb szolnoki téglák. A többi pedig a gyűjteményemnek azon darabjai, amelyek ugyancsak ritkaságnak számítanak. Nem mondom, hogy bármikor megtekinthető a gyűjtemény, de ha valakit érdekel, biztosan megtalál, és szívesen megmutatom neki Szolnok legteljesebb bélyeges tégla gyűjteményét.

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Szolnok bezárt iskolái
Egészen biztosak lehetünk abban, hogy amikor Dr. Szigeti Gábor megkapta ismerősétől ezt a szolnoki képeslapot, a rajta szereplő hat iskola közül egyiket sem arra használták, mint amit az anziksz feliratai sugallnak. Szűk évtizeddel korábbi, békebeli állapotot rögzített Weinstock Ernő igényes terméke.

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Hova visz?
Hova visz egy olyan aluljáró, amiben úgy tűnik, évek óta nem járt takarító, ami érezhetően inkább mellékhelyiség mintsem közlekedést segítő építmény, amire tényleg igaz, hogy "sz*-nak, bajnak nincs gazdája"? De ettől még Szolnokon van. Elvileg a Tiszaligetbe visz vagy onnan a belvárosi Tisza-hídra. A miénk. De mégis kié? Nem lehetne, hogy neki is fájjon egy kicsit? Mert hová visz egy ilyen elhanyagolt aluljáró? A jövőbe?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Fáklyavivő (fagyis ember)
A mai napig Szolnok egyik legvitatottabb szobra a Tiszaliget bejáratánál álló Fáklyavivő. Többször felvetődött már áthelyezésének az ötlete, de szerintem ez csak akkor fog megtörténni, ha a láthatóan egyre rosszabb állapotban lévő alkotás veszélyessé válik.

A Szoborpark további képei