[1xvolt]

Szolnok két hídrobbantás között

2024. február 07.

A szolnoki "szép Tisza-hidat", azaz az első vasbeton közúti átkelőt 1919-ben a románok tették használhatatlanná, nagyjából negyedszázaddal később pedig a németek. A két rombolás között azonban Szolnok fejlődött, iskolák, templomok, gyárak, bérházak, parkok épületek, szobrokat emeltek.

A deresebb halántékúak iskolásként tanulhatták, hogy bár a Tanácsköztársaság hivatalosan 133 napig tartott, Szolnokon ezt egy nappal megtoldották. Arról viszont sem régen, sem mostanában nem sok szó esik, hogy miközben Európában 1918. november 11-én véget ért az első világháború, Magyarországon 1919. augusztus 1-jén megszűnt a tanácshatalom, Szolnok tulajdonképpen 1920 februárjáig még frontváros, harci cselekmények színhelye volt. Sokan tudják, hogy ennek a nagyháború utáni helyi csatának esett áldozatul a vártemplom, kapott találatot a színház, a református templom és a még át nem adott polgári leányiskola is, a fővárosi Szabadság-hídra hasonlító "szép Tisza-hidunkat" pedig a folyóba robbantotta a román hadsereg. A román királynéról elnevezett Erzsébet tér nem sokáig maradt a város térképén, és tulajdonképpen hat háborús év után egy sikeres, fejlődő időszak következett Szolnok történetében.

Bár pontosabb úgy fogalmazni, hogy a fejlődés beindulására a húszas évek végéig várni kellett, amihez elengedhetetlen volt az ország stabilizálódása, a gazdaság talpra állása - a koronát felváltott a pengő -, Szolnokon pedig részben az úgynevezett Speyer-kölcsön. Az egy amerikai bankház által nyújtott 10 millió dolláros, kifejezetten a háború utáni gazdaság fellendítését célzó hitelt a Pesti Magyar Kereskedelmi Bankon keresztül 48 magyar város vette igénybe. Mint Fülöp Tamás, a szolnoki levéltár egykori igazgatója a Zounukban is megjelent tanulmányában írja, Szolnok 332.453 dollárhoz jutott, amiből többek között megépült a mai Verseghy park, a Tisza szálló és a Táncsics utcai úgynevezett "városi bérház" is. Talán sokan csodálkoznak, de Szolnoknak szerencséje volt ezzel a hitellel, hiszen mire vissza kellett fizetnie, addigra a "nagy gazdasági világválság" alaposan leértékelte az amerikai dollárt, így lényegében fillérekből lehetett a kölcsönt kiegyenlíteni.

Az időszak fontos fejlesztése lett a Tisza-part rendezése, amit már az első világháború előtt is terveztek, de csak bő évtizeddel később indulhatott el. Ennek részeként épült meg - tulajdonképpen a belvárost védő gát tetejére - az első sétány a Ferenc József rakparton, azaz a belvárosi Tisza-híd és a mai Tiszai hajósok tere között. Ezzel megszűnt az addigi rakodópart ezen a részen, és elkezdődött a gimnázium előtti illetve a megyeháza mögötti park kialakítása Rerrich Béla tervei alapján, aki korábban a polgári leányiskolát is papírra vetette, később pedig a szegedi Dóm tér tervezőjeként vált ismertté. Tulajdonképpen ugyanennek a beruházásnak a részeként, ugyanebből a forrásból épült meg a Tisza szálló is, aminek terveit ugyanaz a Hegedűs Ármin készítette, aki a fővárosi Gellért szállót is tervezte. Talán ma már sokan tudják, hogy a Tisza szálló építése 1928-ban sajnos nem úgy valósult meg, ahogy az a terveken szerepelt, így a fedett, 50 méteres uszoda nem készült el a mai Zounuk ispános szökőkút helyén és mögött.

Viszont nagy sok középület született ezekben az években Szolnokon. Kialakult a Baross utca végén az iskolasor: a polgári fiúiskola birtokba vétele után, 1926-ban átadták a Bábaképzőt, egy évvel később a Fa és Fémipari Szakiskolát (Gépipari), sőt a korszak végén, már a háborús években elindult a Közgé beruházása is. De szintén ennek a két évtizednek köszönhető - a bíróság és a pénzügyigazgatóság második emeletein túl - a pénzügyőr laktanya a Művészteleppel szemben, a "nagyposta" (1932), az Eötvös téren a Szegények Otthona (1925) és a mellette lévő Jézus szíve templom (1933), továbbá az evangélikus (1932) és az újvárosi Szentlélek 1937) templom is. És nem feledkezhetünk meg a Zagyván túl felhúzott honvédkórházról sem, amit 1941. július 31-én adtak át, hogy a háború után tüdőkórházként vonuljon be a szolnoki köztudatba.

Szolnok fejlődését jól mutatják a két világháború között épült bérházak, amelyek a korabeli igényeket is mutatják. Ha a torkolat felől indulunk el, akkor ennek az időszaknak a szülöttje a Szende-féle ház (1929) a Megyeháza mellett, a mögötte lévő, Ligeti Antal tervezte art deco ház (1940), a Wéber-ház - későbbi Halászcsárda - a Kossuth utca 9. szám alatt (1927), a Hatvanas épülete, azaz a Cukorgyáribérház (1941-46), miként a későbbi Óra-Ékszer üzletnek helyet adó ház is az akkori Gorove utca végén. Képzeletben a Szapáryra kanyarodva nem feledkezhetünk meg a Nerfeld-palotáról (1929), illetve idősebb és ifjabb Nerfeld Ferencről, akik különös szimbiózisban vitték bankházukat. Versenyre kelve a Szolnoki Hitelbankkal, ami 1932-ben új székházat épített a korábbi helyére, a Szapáry utcában, ami - miként azt Cseh Géza megírta - helytörténetileg Szolnok első liftje miatt is fontos. Ugyancsak a Szapáry dísze lett az 1930-ban átadott Czinóber-ház, aminek történetét Csendes Mónika nemrégiben dolgozta fel. És visszatérve Szolnok főutcájára, nem mehetünk el szó nélkül a Sütő utcával szemben ötven évvel ezelőtt lebontott Madas-ház mellett sem, aminek építtetője a korszak jelentős szolnoki vállalkozója, Madas Mihály volt.

Miután ezt a cikket elsősorban kedvcsinálónak szánom az Élő blogSzolnok Anno február 12-ei előadásához, most nem részletezném a város iparának fejlődését, pedig a villamosítás és a vasbeton Zagyva-híd megépítése mellett fontos beruházások zajlottak az Újvárosban. Viszont nem hagynám ki a korszak új, szolnoki szobrait. A legjelentősebb ezek közül Szentgyörgyi István 1926-ban, a mai Hősök terén felavatott emlékműve, ami 1945 óta a Tiszai hajósok terén áll. Ezzel szemben ma is az eredeti helyén van Borbereki-Kovács Zoltán Verseghy mellszobra. Nincs már meg eredetiben a szintén Borbereki által készített Szapáry-szobor (másolata áll egykori helye közelében), az 1934-ben, azországban 101-dikként felavatott ereklyés országzászló, és a város eddigi története során legrövidebb ideig álló köztéri emlékmű, Horthy István szobra sem, amit a Kossuth téren 1944-ben pár hónap különbséggel állítottak fel és pusztítottak el.

Abban az évben, amikor már rendszeresek voltak Szolnokon is a bombázások, amikor nálunk is gettót állítottak fel, és amikor kora ősszel már Szandaszőlős környékén harcoltak egymással az előre nyomuló szovjet és hátráló német csapatok. A pár évvel korábban még nyüzsgő korzóval, gazdag Kossuth téri piaccal, megszámlálhatatlan sok kereskedővel, néhány autóval is rendelkező, 40 ezres város néhány hónap alatt igazi frontváros lett, amit 1944. november 4-én foglalt el a Vörös Hadsereg. Ez pedig egy korszak végét és egy következő kezdetét is jelentette a város történetében, miközben megmaradt 4 ezer lakója - ha egyáltalán ki merészkedett az utcákra - ugyanúgy a Tiszába robbantott "szép Tisza-hidat" láthatta, mint negyedszázaddal korábban arra járók.

(Élő blogSzolnok Anna: Szolnok a két világháború között ? 2024. február 12., Tisza mozi E-terem)



 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Utcavég
Száztizenkét évvel ezelőtt még nem Szapáry utca volt a Szapáry, és a végén sem állt még a gyaloghíd, sőt a zsinagógát sem látni. Egy XIX. század végi fotón mégis megörökítették az utca végét. JAVÍTÁS!

Az Album további képei
 

AKB

Apró figyelmetlenség
Mikor lettünk beoltva gondolkodás ellen? Egy rendelő felújítása mindig öröm. Szandaszőlősön is. A bekerítést ugyan meg tudom érteni, de van vele problémám. Adott esetben a bezárt kerítéskapu és a bejárati ajtó közötti távolság. Merthogy felújítás ide, drága beruházás oda, maradtak az ajtóra ragasztott tacepaók. Rajtuk a rendelési idővel. Ami a kerítésen túlról elolvashatatlan. Ha már kerítésre futotta, egy vállalható hirdetőtábla sokba került volna? Apró, de hasznos figyelmesség lenne.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Történelemkönyvünk betonból
A vasútállomás előtti Jubileum tér közepén álló Tanúhegy minden bizonnyal Szolnok legjobban dokumentált köztéri alkotása. Miként talán azt sem túlzás kimondani, hogy ez az a szobrunk, amelyik mérete és helye ellenére a legkevésbé szervesült a város életébe. De talán majd 5 év múlva!

A Szoborpark további képei