[1xvolt]

Lajtos kocsi a sétánynál

2016. augusztus 12.

(NYI) Valami felújítás zajlott a Tiszaparti sétányon, 1963 őszén. A Városháza - akkoriban Tanácsháza - udvarát pedig 1965 kora tavaszán burkolhatták le. De folyt az építkezés az Áchim András úton és a Megyei Rendőr-főkapitányság mellett is a hatvanas években. Amiket egy ismeretlen fotós megörökített.

(Nyári ismétlés /NYI/: Ez az írás 2016. május 25-én jelent meg először.)

A fűre dobált kövekből, a sétányra borított építőanyag kupacokból, no meg a lóvontatású lajtos kocsiból gondolom, hogy 1963 kora őszén valamiféle felújítás zajlott a Tiszaparti sétányon, illetve a Verseghy gimi előtti parkban. Ha a már korábban is bemutatott, Pap Bélától kapott fotók témáira gondolok, akkor azt kell feltételeznem, hogy ez a kép is valamiféle vízvezeték- vagy csatornaépítés dokumentálására született. A képen a lajtos kocsi mögött, lapáttal a kezében serénykedő ember, meg a kép bal oldalán látható árok is utalhat ilyesmire, bár akár a sétány kialakítása is történhetett ekkoriban. A fotó nagyjából a gáztartály mellől készült, és a mából nézve tényleg legnagyobb különlegessége a lajtos kocsi, amiben olyan helyekre juttattak vizet, ahol máshogy nehéz lett volna a folyadékhoz hozzájutni.

Az ismeretlen fotós, két évvel később, a Városháza, akkoriban Tanácsháza belső udvarát is megörökítette. Az 1965 márciusában készült két felvétel tanúsága szerint már ráférhetett valamiféle tereprendezés az udvarra, ami ekkoriban elég vidékiesen nézett ki. Hogy a macskakövek honnan kerültek ide, nem tudom, de nem lennék meglepődve, ha kiderülne: a város valamelyik, nem sokkal korábban leaszfaltozott utcájáról menekítették ki az értékes anyagot. Ha jól gondolom, ma már sem a lépcsőház mögötti hosszú, nyeregtetős épület, sem a bal oldalon látható méretes pincelejárat nincs meg. Miként a jellegzetes autójavító rámpa sem. Vajon milyen autókat szerelhettek ezen 1965-ben?

Biztosan volt közöttük olyan, amelyekkel a hatvanas évek szolnoki utca építéseit jártak megszemlélni a tanácsi dolgozók. Mert ahány képet hátrahagyott az ismeretlen fotós az alapján nyugodtan feltételezhetjük, hogy a hatvanas évek a víz- és csatornarendszer bővítéséről vagy kiépítéséről, illetve a szolnoki utcák burkolásáról szólt. Amit ugye szemmel kellett tartani. Legyen szó az Áchim András út burkolásáról - a mellékelt fotó 1963. július 20-án készült -, vagy éppen az egykori Szent László király, későbbi Virág József utcáról a Megyei Rendőr-főkapitányság mellett. Ez utóbbi képen egyébként érdemes észrevenni a rendőrség mögött futó kerítést, amiből ugye arra következtethetünk, hogy 1966 márciusában (a fotón ez a dátum szerepel) még híre sem volt az új szárnynak. Illetve a bal oldalon látható hirdetőoszlopra sem árt egy pillantást venni, főleg, hogy előtte két aktív felhasználót is láthatunk.

A közel száz felvétel között persze vannak olyanok is, amelyek kilógnak a sorból. Például az Ady Endre út 34. felirattal ellátott, 1967 szeptemberében készült kép. Erről ugyanis nem világos, hogy mit kereshetett a közműberuházásokról készült felvételek között. Lehet egy magyarázat, hogy az ismeretlen fotós számára volt kedves ez a ház, ezért örökítette meg. Ugyanakkor az sem kizárt, hogy az Ady Endre út későbbi fejlesztéséhez kapcsolódóan, egy elbontandó házat vagy az ingatlan helyét akarták megörökíteni. Már csak azt kellene tudni, hogy a hatvanas évek második felében hol is állt ez az épület. Ha a régi, még a Horánszky Nándor utcából átvett számozást veszem alapul, akkor ennek a régi főiskolával szemben, a mai tízemeletesek helyén kellett lennie. Ha viszont a mai számozásból kell kiindulnom - ami nem kizárt, hiszen a hatvanas évek közepére a mai Ady Endre út egy része is készen volt -, akkor a 34-es szám inkább a Pláza környékén lehetett. Az út, a gazos területek, és a már nem éppen jó állapotban lévő épület alapján azt mondhatjuk, bárhol is állt 1967 őszén ez a ház, nem lehetett túl fényes a környéke.

De hát ez is Szolnok volt. Miként a többi képen megörökített feltúrt, átépítés közben lefotózott utca is.

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Tiszai romantika
Ezt a Monarchia éveiben készült szolnoki képeslapot már az első magyar köztársaság idején küldték Budapestre, éppen egy hónappal a Tanácsköztársaság kikiáltását megelőzően. Faragó Sándor papírárudájának kiadványán, minimum a felhasznált fotó készítése után egy évtizeddel, családi dolgokról esik szó. Például arról, hogy de ki veszi el Manyit.

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Hova visz?
Hova visz egy olyan aluljáró, amiben úgy tűnik, évek óta nem járt takarító, ami érezhetően inkább mellékhelyiség mintsem közlekedést segítő építmény, amire tényleg igaz, hogy "sz*-nak, bajnak nincs gazdája"? De ettől még Szolnokon van. Elvileg a Tiszaligetbe visz vagy onnan a belvárosi Tisza-hídra. A miénk. De mégis kié? Nem lehetne, hogy neki is fájjon egy kicsit? Mert hová visz egy ilyen elhanyagolt aluljáró? A jövőbe?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Fiú rossz helyen
A Megyeháza és Technika Háza között lassan öt évtizede gubbaszt egy kő kisfiú. Sokáig újságosbódé takarta, és ma sem szívderítő a környéke. A vicces fiatalok azonban egy ideje leszoktak arról, hogy hétvégenként megfordítsák. Az alkotásnál érdekesebb az alkotója.

A Szoborpark további képei