Szobor Park Szolnok



Lakásépítés záróköve

2014. november 07.

Szerte a világban találhatunk olyan záróköveket, amelyek egy-egy nagyobb építkezés befejezésének állítanak emléket. Szolnokon is van néhány ilyen, köztük például a Thököly úti négyemeletes szalagházon, 1972-ben elhelyezett.

A Kommunista Ifjúsági Szövetség (KISZ) Városi Bizottsága által elhelyezett zárókő, annak ellenére, hogy viszonylag kevés információt véstek rá, sok mindenről mesél. A mából nézve ezek közül talán az egyik legfontosabb, hogy a hatvanas-hetvenes években komoly lakásépítési dömping jellemezte Szolnokot. Ez részben a város gyorsan fejlődő iparával duzzadó lakossággal, részben pedig a korábbi, elképesztően rossz minőségű és szűkös lakásállománnyal függött össze. Ha jobban körülnézünk Szolnokon, akkor a Széchenyi egy részével együtt, lényegében ebben a két évtizedben épült fel a város lakásainak túlnyomó többsége.

A tábla egyébként azt is jól jelzi, hogy az államilag erősen támogatott lakásépítés a belvárostól fokozatosan haladt a külső területek felé. Az egykori Ságvári körúti bérházak - amelyeknek az első üteme még az ötvenes években épült -, illetve a Vosztok (Tallinn) városrész házai után a hatvanas-hetvenes évek fordulójától egy kvázi körgyűrűre - Kun Béla, Szántó, Csanádi körutak - helyeződött át a hangsúly. A Mátyás király út környékének házait, amihez egyértelműen a Thököly úti házsor is tartozik, ekkoriban kezdték építeni. Természetesen szolgáltató egységekkel, üzletekkel, óvodákkal és iskolákkal együtt.

A Thököly út 18. számnál látható műkő tábla természetesen némi ideológiai hátteret is hordoz. Mégpedig azt, hogy a fiatalok lakáshoz juttatásáról az állampárt ifjúsági szervezete igyekezett gondoskodni. Azt persze nem tudom, hogy ebben a házsorban csak KISZ-tagok kaphattak-e lakást, esetleg volt-e valamilyen életkori megkötés. Avagy ez csak valamiféle máz volt az egyébként is fontos lakásépítésen.

A város múltja, fejlődése iránt érdeklődő számára ahhoz is remek támpont egy ilyen tábla, hogy egyértelműen azonosítsa a környék átalakulásának egyik fontos állomását. Mert persze a Thököly út már jóval korábban is létezett, talán még a nyomvonala se sokat mozgott, ám egy 1927-es térképen ennek a sorháznak a helyén, több, aprótelkes ház állhatott. Kicsit furcsa is, hogy ez a házsor a hetvenes évek elején idekerült.

Ahogy a táblával kapcsolatban az is furcsa, hogy V. számú KISZ-lakásról beszél. Azt kizártnak tartom, hogy egyetlen lakás átadásának állítana emléket. Szerintem minimum az egész lépcsőházra, de inkább az egész házsorra utal. És valahol még legalább négy ilyen táblának kellett lennie. Ha már ez volt az ötödik.

(Ha valakinek van információja a további négyről, vagy esetleg még többről, ossza meg velem!)

 
lap tetejére
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Fotós a főutca közepén
Szolnok főutcáján valamikor 1907 és 1910 között állította fel masináját az ismeretlen fotós, amivel meglehetősen nagy feltűnést kelthetett, hiszen a megörökített alakok többsége a kamera felé néz. A macskaköves Gorove utcában, amelynek páratlan oldala a szolnoki palotasor.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - 2024. szeptember 23. (hétfő) 18:00

AKB

Mit szolgáló tábla?
Például a Baross és a Szapáry utcák, de a Boldog Sándor István körút is jórészt irányonként egysávos. Ehhez képest "feltétlenül" indokolt a Jubileumi téren, a Szolnok ABC előtt egy kétsávos út. Igaz, a bal oldali sávot évtizedek óta parkolónak használják a szolnokiak, akinek ugyanennyi ideje ígérgetik az állomás előtti parkolás rendezését. Ez a megállni tilos tábla csak arra jó, hogy olykor valakik úgy döntsenek, szolgálni és védeni kell. Pedig a szolnokiak érdekét és szokásait is lehetne "törvényesíteni".

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Szolnok Kossuthja
Negyedszázada helyezték át a szolnoki Kossuth-szobrot a város főteréről a Városháza előterébe. A két évvel korábban felállított szobor szabadtéri élete során rongálások és a ráhelyezett feliratok miatt sokszor szerepelt a hírekben. Első példánya ma is a szabadban áll Nagypaládon.

A Szoborpark további képei