[1xvolt]

Film, színház, reklám

2022. augusztus 16.

Sirály csónakmotor a szolnoki Állami Áruházból vagy Krencsey Mariann a Szigligeti Színház Kis Színpadán? Esetleg "kitűnő likőrök" a Földművesszövetkezet italboltjából vagy a Csendes Don olasz filmfeldolgozása a szolnoki Millennium moziban? Egy forintos Műsorfüzet 1958 végéről.

(Nyári ismétlés: ez a cikk 2022. május 5-én jelent meg először.)

A Szolnok Megyei Tanács Végrehajtó Bizottságának - magyarul az akkori "önkormányzat" hivatali apparátusának - Művelődési Osztálya és a Szolnok megyei Néplap Lapkiadó Vállalata jelentette meg 1958 decemberében a Szolnok megyei Műsorfüzet című fekete-fehér, 32 oldalas kiadványt kilencezer példányban. Sajnos évfolyamszámozás nem szerepel az 1 forintért árusított - akkoriban nagyjából egy olcsóbb mozijegy ára - kiadványon. Mivel további számokkal még nem találkoztam, nem tudom, hogy egyszeri vagy legalább egy ideig rendszeresen megjelenő kiadványról van-e szó. Pedig akkoriban hasznos kis füzetecske lehetett, merthogy nemcsak közölte az adott hónap mozi műsorát, de a futó filmekhez kapcsolódó cikkeket is megjelentetett. Igaz, a két színházi írás ellenére a Szigligeti Színház műsora nem került be a "megyei műsorfüzetbe", így ez alapján csak tippelni lehet, hogy 1958 végén a Majd a papa című vígjátékot és az Edmée című bohózatot játszotta a helyi társulat.

Sajnos cikkírók sincsenek a lapban, így nem tudható, kik segíthették Varga Viktória szerkesztő munkáját, már ha nem egyedül töltötte meg a szöveges felületeket. Az azonban valószínű, hogy az első oldalon lévő Decemberi levél című publicisztika az ő munkája, ami pontosan elhelyezi korban ezt a kiadványt. Merthogy az írás valamilyen oknál fogva a szolnoki színház 1912-es megnyitásáról szól - amire néhány helybeli akkor még simán emlékezhetett -, a fő üzenete azonban az, hogy anno grófok, főispánok, táblabírók terpeszkedtek az 50 koronás páholyokban, 1958-ban viszont már az egyszerű embereké, a munkásoké a színház. Amiben persze rengeteg igazság volt.

A mából nézve a politikai üzenetnél sokkal érdekesebb, hogy 1958 decemberében a szolnoki teátrumban játszott az a Krencsey Mariann (máshol Marianne), aki Makk Károly 1955-ben bemutatott Liliomfi című filmje révén akkoriban az ország egyik legismertebb színésznője volt. Sajnos nem tudom, hogy 1958-ben hol volt a Szigligeti Színház Kis Színpada, mert a Majd a papa című kis írásból csak annyi derül ki a játszóhelyről, hogy lassan a háromszázadik előadást tartják ott. (Természetesen azt sem tudom, hogy mikor lehetett az első.) A teátrum direktora, Prókai István által rendezett Majd a papában Krencsey partnerei voltak Varga D. József és Benkő Béla, akiket, mivel nem szerepeltek filmekben, nem nagyon őriz az emlékezet. Nagyjából ugyanez mondható el a nagyszínpadon játszott Edmée, e lapban megszólaló szereplőiről is, hiszen az akkoriban Szolnokon népszerű Paál Lászlóról és Iványi Józsefről se sokat beszélünk ma már. A címszereplő neve, de leginkább a hangja viszont sokaknak ismerős lehet ma is, hiszen Győri Ilona 1968-tól egy évtizeden keresztül keltette életre Mézga Gézáné Rezovits Paulát.

A Szolnok megyei Műsorfüzet ezen kívül filmekről ír. A magyar-francia koprodukcióban készült Fekete szem éjszakájáról, ami Rigó Jancsiról, a népszerű cigányzenészről szólt. Az orosz Csendes Don olasz filmváltozatáról, az angol Robin Hood-ról és a Megmentem az életem című francia romantikus filmről, ami még a Horgász a pácban előtt készült, így a szerző egyáltalán nem tartja fontosnak a cikkhez mellékelt fotón is szereplő Louis de Funes megemlítését. Ezek a filmek a moziműsorokban is szerepelnek, szemben a Don Juan legutolsó kalandjaival, ami címe ellenére egy Keleti Márton film és 1958 végén még bemutatásra várhatott. Szolnok megye 54 (!) filmszínházában. Merthogy akkor ennyi helyen működött ilyen intézmény. Szolnokon 3+1 filmszínház várta a nézőket, hiszen Szandaszőlős akkor még önálló település volt, így az ottani Terv mozi külön szerepel a Vörös Csillag, a Tisza és a Millennium filmszínházaktól. Sajnos ez utóbbiról se tudom, hogy hol lehetett? (Ha valaki tudja, árulja el!)

Persze nem kevésbé érdekesek a lapban megjelenő összesen hét darab reklám. Számomra a legmegdöbbentőbb a Szolnoki Állami Áruház - a későbbi Alföld, majd Centrum a Nerfeld palotában - hirdetése, amelyben a szandálok leárazása 220-ról 120 forintra decemberben még érthető, na de a Sirály csónakmotor 4500 helyett 3000 forintért már egészen elképesztő. Nem is a leárazás mértéke, hanem az ár miatt, ami még így is félévnyi átlagfizetésnek felelt meg. Ehhez képest csak érdekes a Szolnok-Heves megyei MÉH vállalat hirdetése, amely a hulladékok átvételi árát meg azoknak a településeknek a neveit közli, ahol telephelye van a cégnek. Kiolvasható belőle, hogy egy ilyen műsorfüzet megvásárlásához közel két kiló könyvet, füzetet, folyóiratot kellett leadni a MÉH-ben.

Két évvel a forradalom után valamiért nagyon kurrens lehetett a likőr, amit a Szolnok és Vidéke Vendéglátóipari Vállalat üzleteiben 64 forintos literáron kínáltak, miközben a szolnoki földművesszövetkezet is ezt a terméket emelte ki a saját hirdetésében. A vendéglátós reklám apróbb betűiből viszont az is kiolvasható, hogy a Nemzeti étteremben (a mai Szapáry úton a bankfiókok helyén) minden szerdán Táncestet rendeztek, ahol Sándor Sándor és zenekara muzsikált, a Ligeti Halászcsárda pedig egész évben "kitűnő halételekkel várja a fogyasztókat". Ezeken kívül az Állami Biztosító hirdetése, egy lottó reklám - ez a szerencsejáték ekkor még alig múlt egy éves - és a 33-as ruházati bolt vevőcsalogatója került a lapba. Ez utóbbi a hátsó oldalra, kiemelve a figyelmes kiszolgálást és az export anyagokat.

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Sokáig Szolnok büszkesége
A tervezettnél lassabban és drágábban megépülő Hotel Pelikán közel másfél évtizedig volt Szolnok egyik olyan büszkesége, amit képeslapokon is mutogatni lehetett. Olyan sokáig, hogy akár egy 1974 körül készült fotót felhasználó képeslapot 1985 és 1988 között is simán el lehetett még adni.

Az Album további képei
 

AKB

A Rózsapark dísze
Ez az igényes kivitelű, jól karbantartott közműszekrény talán már a Damit is látta, de az is lehet, hogy még a Marx parkban állították fel. Hamarosan emléktábla kerül rá, hogy a város lakói soha se feledjék, mennyire tehetetlenek egy állami monopóliummal szemben. Persze más városból nem lehet ellátni a szolnoki Rozáriumig, így onnan nézve nem is zavaró ez a minden szabálynak megfelelő "utcabútor". Vagy rosszul gondolom, és ez egy műalkotás? A Rózsapark különleges dísze?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

A 145-ös vonal emléktáblája
A vasútállomás mellett álló szocreál irodaház távolabb eső sarkánál - a kiállított 424-es gőzmozdony felé haladva - öt emléktáblát találunk a falon. Közülük az egyik a Szolnok-Kiskunfélegyháza vasútvonal megnyitásának centenáriumára emlékeztet.

A Szoborpark további képei