[vendegoldal]

Az élő zene varázsa: Cimbaliband

2017. február 02.

Bécs után Szolnokon, a Tisza moziban koncertezik szombaton a Cimbaliband, aminek vezetője, Unger Balázs a kilencvenes évek eleje óta rendszeresen játszik Szolnokon. Az indulásról, a névadásról, az új lemezről és a dalok születéséről is beszélgettünk a zenekarvezető cimbalmossal.

- Nem először lép közönség elé Szolnokon a Cimbaliband. Hogyhogy ilyen sűrűn visszatérnek?

- Szolnok egy különleges hely számomra. A kilencvenes évek eleje óta járok ide rendszeresen zenélni. Eleinte a Galga nevű zenekarommal kísértük a Tisza táncegyüttest, majd Pál István Szalonna bandájával, amiben később játszottam. Azóta is nagyon jó a kapcsolatom a táncegyüttes tagjaival, rendszeresen ott vannak a Cimbaliband koncertjein. A másik szolnoki szál Pap Béla, az egykori Ifiház mindenese, akinek nagyon sokat köszönhetünk, rengeteg külföldi utat szervezett nekünk. Például miatta turnézhattunk tavaly Japánban.

- Említette a Galgát és Szalonna bandáját. De mikor alakult a Cimbaliband?

- Szalonna bandájában játszottam, amikor 2005-ben elkészítettem velük a Forduló című szólólemezemet. Egy évvel később kaptam egy felkérést, hogy mutassam be az albumot Szalonnáékkal, akik azonban nem sokkal előtte le kellett mondják a kíséretet. Én viszont nem akartam visszalépni, úgyhogy felhívtam Wertetics Szlobodán harmonikás barátomat, hogy ráérne-e. Igent mondott, sőt előrukkolt azzal a nagyszerű ötlettel, hogy játszunk több balkáni dalt, amiben ő igazán otthon van. Én meg imádom, hisz Romániában, Bulgáriában és Görögországban is jártam gyűjteni. Viszont ennek a hirtelen alakult formációnak nevet kellett adnunk, és mivel a zenésztársaim meg a barátaim gyakran úgy becéztek, hogy Cimbali, nem lehetett kihagyni a poént. Így lettünk Cimbaliband, amihez az alakulás utáni évben az öcsém, Unger Gergő is csatlakozott. Gergő mind a kilenc eddigi lemezünkön szerepel, és időközben szerzőtársam lett, no meg intézi a zenekar marketing ügyeit is.

- Karácsony előtt jelent meg a kilencedik Cimbaliband album, a Recycle. Miért Újrahasznosítás a címe?

- A korong zenei anyaga nyolcvan százalékban saját szerzemény, de mindegyik gyökere a cimbalom és a Kárpát-medencei népzene. Ezt nagyon fontosnak tartom, mert amikor az emberek hallgatják a Cimbalibandet, érzik, hogy ez a muzsika közel áll hozzájuk. Azért, mert én is úgy írom a dalokat, mint a régi zenészek, a nekünk már adatközlőnek számító egykori muzsikusok. Ők is addig tökéletesítettek egy-egy másik muzsikustól ellesett dallamfoszlányt, amíg abból egy új melódia nem született a következő nagyobb mulatságra vagy lakodalomra. Ezt próbálom átültetni a mai világba úgy, hogy közben értéket közvetítünk. Mivel zenetanár is vagyok, tapasztalom, hogy nagyon sok gyerek kezdett népzenére járni a Cimbaliband miatt, ami az egyik leghasznosabb mellékhatása a dalinknak. Igaz, én már akkor is boldog vagyok, ha bárhol önfeledten mulat a zenénkre több száz fiatal. Mert fontos, hogy érezzék az élő zene varázsát.

- A február 4-ei koncert tehát egy lemezbemutató lesz, avagy korábbi dalok is elhangoznak?

- TiszapArt moziban természetesen csemegézünk az új lemezünkről, de a régebbi nagy Cimbaliband slágereket sem hagyjuk ki. Nemrégiben csináltunk egy kis szavazást a közösségi oldalunkon, hogy melyik korábbi dalok maradjanak benne a banda repertoárjában, így könnyű dolgunk van a szolnoki műsor összeállításakor. A dalok közt lesz autentikus népzene, feldolgozás és saját szerzemény is.

- Honnan érkeznek Szolnokra?

- Sűrű hetünk van. A szolnoki koncert egy mini turné utolsó állomása. Jászberényben, Gödöllőn, Csornán és Bécsben muzsikálunk a szombati buli előtt, tehát számunkra a TiszapArt mozi lesz a "hab a tortán".

 
hirdetésApache WebSevice - Weboldal készítés, webdizájn, tarhely szolgáltatás

Album

Alig változó kép
Ezt a képeslapot 1928-ban adták postára Szolnokon, de a készítés technológiája alapján nem kizárt, hogy pár évvel - vagy akár évtizeddel - korábban nyomtatták. Viszont az az utcarészlet, amit ábrázol, lényegében ma is pontosan ugyanilyen. Van, ami nem változik.

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Hova visz?
Hova visz egy olyan aluljáró, amiben úgy tűnik, évek óta nem járt takarító, ami érezhetően inkább mellékhelyiség mintsem közlekedést segítő építmény, amire tényleg igaz, hogy "sz*-nak, bajnak nincs gazdája"? De ettől még Szolnokon van. Elvileg a Tiszaligetbe visz vagy onnan a belvárosi Tisza-hídra. A miénk. De mégis kié? Nem lehetne, hogy neki is fájjon egy kicsit? Mert hová visz egy ilyen elhanyagolt aluljáró? A jövőbe?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Az áthelyezett Bartók
Az egyik legnagyobb magyar zeneszerző, zongoraművész és népzenekutató szolnoki szobrával csak az találkozhat, akinek köze van a zenéhez. A talán a hetvenes évek elején már meglévő Bartók Béla mellszobor csak második felállításakor került mai helyére, a róla elnevezett zeneiskola udvarába.

A Szoborpark további képei