Album



Alig változó kép

2013. november 23.

Ezt a képeslapot 1928-ban adták postára Szolnokon, de a készítés technológiája alapján nem kizárt, hogy pár évvel - vagy akár évtizeddel - korábban nyomtatták. Viszont az az utcarészlet, amit ábrázol, lényegében ma is pontosan ugyanilyen. Van, ami nem változik.

Ha tudnám, hogy a Madách és Templom utcák sarkán lévő ház - ami ennek a képeslapnak a bal szélén látható - mikor épült, akkor nagyjából időkorlátok közé lehetne szorítani az ehhez az anzikszhoz használt fotót. A feladás miatt biztos, hogy 1928 előtt kellett megszületnie a képnek. Mivel azonban a másik oldalán lévő, előre nyomtatott vonalak ennél régebbi lapok jellemzőit mutatják, illetve az ilyen, erőteljesen színezett fotók is korábban fordultak elő, azt mondanám: legkésőbb a húszas évek legelején dolgozhatott az ismeretlen fotós.

Mivel a nagytemplom környékén - főleg ebből a szögből nézve - az elmúlt száz évben nem sok minden változott, akár azt is megkockáztathatjuk, hogy a fotó az 1900-as éveke elején készült. Azaz 1900 és akár 1928 között szintre bármikor fotózhatták az egykori Szent Ferenc utcát. Valahol meg raktáron maradt a nyomtatott lapokból még néhány, és mivel tényleg alig változott valami, a jó kereskedő évekkel később is el tudta adni az árut.

A fák lombja alatt haladó lovas szekértől eltekintve, ma is elkészülhetne ugyanez a kép. A templom előtti Szentháromság térnek a kövezete lett mára más, meg virágágyások és padok vannak a fák alatt, és más a templom színe, de egyébként minden változatlan. A Szent Ferenc utcából később Koltói Anna lett, most meg Templom, és aszfaltozva van, de egyébként ugyanilyen képet mutat.

Szerintem egyébként a templomtól a Szapáry útig tartó szakasz, minden épületével és fájával Szolnok egyik legszebb útszakasza, amit így ahogy van, védetté kellene nyilvánítani. És foggal-körömmel őrizni, mint a város aranykorának egyik lenyomatát. Mert akkor évtizedek, vagy akár egy évszázad múlva is elmerenghet majd azon valaki, hogy van Szolnoknak egy pontja, ami képében alig változik. Jöhetnek háborúk, forradalmak, rendszerváltások, a nagytemplom, az előtte lévő tér és a mellette futó utca marad.

Tegyük a szívünkre a kezünket! Kevés ilyen hely van Szolnokon. Ráadásul gyaníthatóan a város egyik legtöbbet fotózott pontja is itt lehet valahol. Hiszen a fotózás feltalálása és szolnoki megjelenése óta is nagyon sokan kötöttek ebben a templomban házasságot. Micsoda sorozatot lehetne összeállítani a Belvárosi Nagytemplom előtti téren készült fotókból. Aminek lehetne az a címe, hogy "Boldogság képekben egy változatlan téren."

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Százéves századik
Klasszikus kép a száz évvel ezelőtti Szolnokról. Azokban az években készülhetett, amit a mából nézve a város aranykorának, a békeévek utolsó esztendőinek tekintünk. A Szapáry utca 1-től 7-ig egy kora tavaszi napon.

Az Album további képei
 
hirdetés

AKB

A parkolás minden előtt
Ausztriában így szokás. Vagy, akinek ilyen autója van, annak így kell, szabad, lehet. De hagyjuk meg annak a lehetőségét is, hogy a kiállított autókat parkoló autóknak nézte a Helyi Termékek Vására idején a sofőr. Persze az sem kizárt, hogy terméket hozott. Vasárnap délelőtt, amikor nem gond Szolnokon parkolni. Igaz, lehet is bárhogyan, mert rendőr nem járt arra. Nincs itt semmi látnivaló! A haza meg a parkolás osztrák rendszámmal is minden előtt.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Kanizsa Tivadar-szobor
A szolnoki kötődésű, kétszeres olimpiai bajnok vízilabdázóról tanuszodát és tantermet is elneveztek már a városban. Közös emléktáblán látható portréja a megyei múzeum épületében, önálló szobra pedig a Vas utcában áll.

A Szoborpark további képei