Album



Alig változó kép

2013. november 23.

Ezt a képeslapot 1928-ban adták postára Szolnokon, de a készítés technológiája alapján nem kizárt, hogy pár évvel - vagy akár évtizeddel - korábban nyomtatták. Viszont az az utcarészlet, amit ábrázol, lényegében ma is pontosan ugyanilyen. Van, ami nem változik.

Ha tudnám, hogy a Madách és Templom utcák sarkán lévő ház - ami ennek a képeslapnak a bal szélén látható - mikor épült, akkor nagyjából időkorlátok közé lehetne szorítani az ehhez az anzikszhoz használt fotót. A feladás miatt biztos, hogy 1928 előtt kellett megszületnie a képnek. Mivel azonban a másik oldalán lévő, előre nyomtatott vonalak ennél régebbi lapok jellemzőit mutatják, illetve az ilyen, erőteljesen színezett fotók is korábban fordultak elő, azt mondanám: legkésőbb a húszas évek legelején dolgozhatott az ismeretlen fotós.

Mivel a nagytemplom környékén - főleg ebből a szögből nézve - az elmúlt száz évben nem sok minden változott, akár azt is megkockáztathatjuk, hogy a fotó az 1900-as éveke elején készült. Azaz 1900 és akár 1928 között szintre bármikor fotózhatták az egykori Szent Ferenc utcát. Valahol meg raktáron maradt a nyomtatott lapokból még néhány, és mivel tényleg alig változott valami, a jó kereskedő évekkel később is el tudta adni az árut.

A fák lombja alatt haladó lovas szekértől eltekintve, ma is elkészülhetne ugyanez a kép. A templom előtti Szentháromság térnek a kövezete lett mára más, meg virágágyások és padok vannak a fák alatt, és más a templom színe, de egyébként minden változatlan. A Szent Ferenc utcából később Koltói Anna lett, most meg Templom, és aszfaltozva van, de egyébként ugyanilyen képet mutat.

Szerintem egyébként a templomtól a Szapáry útig tartó szakasz, minden épületével és fájával Szolnok egyik legszebb útszakasza, amit így ahogy van, védetté kellene nyilvánítani. És foggal-körömmel őrizni, mint a város aranykorának egyik lenyomatát. Mert akkor évtizedek, vagy akár egy évszázad múlva is elmerenghet majd azon valaki, hogy van Szolnoknak egy pontja, ami képében alig változik. Jöhetnek háborúk, forradalmak, rendszerváltások, a nagytemplom, az előtte lévő tér és a mellette futó utca marad.

Tegyük a szívünkre a kezünket! Kevés ilyen hely van Szolnokon. Ráadásul gyaníthatóan a város egyik legtöbbet fotózott pontja is itt lehet valahol. Hiszen a fotózás feltalálása és szolnoki megjelenése óta is nagyon sokan kötöttek ebben a templomban házasságot. Micsoda sorozatot lehetne összeállítani a Belvárosi Nagytemplom előtti téren készült fotókból. Aminek lehetne az a címe, hogy "Boldogság képekben egy változatlan téren."

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Nem Baross, Gorove
Ez a még festett képeslap valamikor 1909 és 1924 között készülhetett, és elsőre bármilyen hihetetlennek is tűnik, Szolnok főutcáját ábrázolja. De nem a Baross utcát. A kép előterében álló házakból mára csak egy maradt meg, ahogy az az épület is eltűnt, aminek második emeleti ablakából a korabeli fotós dolgozott.

Az Album további képei
 

AKB

Apró figyelmetlenség
Mikor lettünk beoltva gondolkodás ellen? Egy rendelő felújítása mindig öröm. Szandaszőlősön is. A bekerítést ugyan meg tudom érteni, de van vele problémám. Adott esetben a bezárt kerítéskapu és a bejárati ajtó közötti távolság. Merthogy felújítás ide, drága beruházás oda, maradtak az ajtóra ragasztott tacepaók. Rajtuk a rendelési idővel. Ami a kerítésen túlról elolvashatatlan. Ha már kerítésre futotta, egy vállalható hirdetőtábla sokba került volna? Apró, de hasznos figyelmesség lenne.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

49 éves Diáklány
Sokáig azt hittem, hogy Ápolónő vagy Nővérke a címe ennek a szobornak. Minden bizonnyal azért, mert felállításakor és még utána évtizedekig egy olyan iskola előtt állt, amelyik leginkább az egészségügyi képzéséről volt ismert és híres. Lehet, hogy a következő nemzedék valamilyen egyházi névvel illeti majd?

A Szoborpark további képei