Album



Alig változó kép

2013. november 23.

Ezt a képeslapot 1928-ban adták postára Szolnokon, de a készítés technológiája alapján nem kizárt, hogy pár évvel - vagy akár évtizeddel - korábban nyomtatták. Viszont az az utcarészlet, amit ábrázol, lényegében ma is pontosan ugyanilyen. Van, ami nem változik.

Ha tudnám, hogy a Madách és Templom utcák sarkán lévő ház - ami ennek a képeslapnak a bal szélén látható - mikor épült, akkor nagyjából időkorlátok közé lehetne szorítani az ehhez az anzikszhoz használt fotót. A feladás miatt biztos, hogy 1928 előtt kellett megszületnie a képnek. Mivel azonban a másik oldalán lévő, előre nyomtatott vonalak ennél régebbi lapok jellemzőit mutatják, illetve az ilyen, erőteljesen színezett fotók is korábban fordultak elő, azt mondanám: legkésőbb a húszas évek legelején dolgozhatott az ismeretlen fotós.

Mivel a nagytemplom környékén - főleg ebből a szögből nézve - az elmúlt száz évben nem sok minden változott, akár azt is megkockáztathatjuk, hogy a fotó az 1900-as éveke elején készült. Azaz 1900 és akár 1928 között szintre bármikor fotózhatták az egykori Szent Ferenc utcát. Valahol meg raktáron maradt a nyomtatott lapokból még néhány, és mivel tényleg alig változott valami, a jó kereskedő évekkel később is el tudta adni az árut.

A fák lombja alatt haladó lovas szekértől eltekintve, ma is elkészülhetne ugyanez a kép. A templom előtti Szentháromság térnek a kövezete lett mára más, meg virágágyások és padok vannak a fák alatt, és más a templom színe, de egyébként minden változatlan. A Szent Ferenc utcából később Koltói Anna lett, most meg Templom, és aszfaltozva van, de egyébként ugyanilyen képet mutat.

Szerintem egyébként a templomtól a Szapáry útig tartó szakasz, minden épületével és fájával Szolnok egyik legszebb útszakasza, amit így ahogy van, védetté kellene nyilvánítani. És foggal-körömmel őrizni, mint a város aranykorának egyik lenyomatát. Mert akkor évtizedek, vagy akár egy évszázad múlva is elmerenghet majd azon valaki, hogy van Szolnoknak egy pontja, ami képében alig változik. Jöhetnek háborúk, forradalmak, rendszerváltások, a nagytemplom, az előtte lévő tér és a mellette futó utca marad.

Tegyük a szívünkre a kezünket! Kevés ilyen hely van Szolnokon. Ráadásul gyaníthatóan a város egyik legtöbbet fotózott pontja is itt lehet valahol. Hiszen a fotózás feltalálása és szolnoki megjelenése óta is nagyon sokan kötöttek ebben a templomban házasságot. Micsoda sorozatot lehetne összeállítani a Belvárosi Nagytemplom előtti téren készült fotókból. Aminek lehetne az a címe, hogy "Boldogság képekben egy változatlan téren."

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Reklám a Nemzeti tűzfalán
Böske és Józsi között némi, vízbefojtás ígéretét is belengető differencia támadt 1911 áprilisában, aminek szerencsénkre egy olyan szolnoki képeslapon maradt nyoma, ami a város feltörekvő papírkereskedőjének, és első ?reklámgurujának?, a Szapáry utcai Nemzeti Szálloda tűzfalára ?festett? hirdetését is megörökítette. Meg egy rakás téglát és néhány konflist.

Az Album további képei
 

AKB

Minek a hírmondója?
"Úgy is mondhatnám, hogy én vagyok az utca hírmondója." Mit szólna Lópici Gáspár, ha látná, mivé vált a szakmája? Vagy a Vadliba őrsnek örömmel nyilatkozna arról is, hogy a szolnoki Baross utcán még olyan plakátokra is bukkanhat az újak alatt, amiket még az ő idejében ragasztottak ki? Nem olcsó ilyen helyekre plakátokat kihelyezni. A profitráta azonban nem engedi, hogy időnként letakarítsák a hirdetőoszlopokat. Persze, ha nincs a városházán senki, akinek ez bántaná a szépérzékét, és merne szólni is a gazdának, akkor maradnak a "plakátmagányban ázó éjjelek" - és nappalok.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Tanulófiú a bokorban
Egyenes háttal ül, ölében hét vaskos kötettel. Meredten néz a Tiszaliget felé. Testtartásáról a derékszög ugrik be. Ma már bizonytalan a címe, a felállításának éve, csak az biztos, hogy ifj. Szabó István alkotása. Meg, hogy a mögé ültetett bukszus lassan elnyeli a mészkő szobrot.

A Szoborpark további képei