Szobor Park Szolnok



Kátay Endre emléktábla

2012. január 03.

Véletlenül bukkantam az Alcsi városrészben lévő Tulipán kocsma falán Kátay Endre színművész emléktáblájára, amiről kiderül, hogy a nagyszerű színész Szolnokon született. Február 23-án talán friss koszorú is kerül a tábla alá.

Aki az 1986-87-es színházi évadban látta Schwajda Lúdas Matyiját a szolnoki színházban, az szerintem soha az életben nem fogja elfelejteni Kátay Endrét, aki a darabban "Döbrögi Mátyás elvtárs, népi származású pozitív hőst" alakította, valami frenetikus módon. Azt hiszem, akkor kezdtem kapizsgálni, hogy mi a groteszk, a maró gúny és a sorok között elmondott igazság.

Kátay Endre 1985-től volt a Szigligeti meghatározó színésze. Paál István nem máshonnan, mint a pár évvel korábban alakult fővárosi Katona József Színházból csábított ?haza?. Persze lehetett volna akár korábban is szolnoki színész, hiszen 1926. február 23-án itt, az Alcsi városrészében, a Tulipán kocsma emeletén látta meg a napvilágot. Azért ott, mert a nevezetes fogadót édesapja működtette, aki később a Tabánban is vitt hasonló vendéglőt. Az ifjú Kátayt talán nem is színésznek szánta a család, hiszen nemcsak apja, de nagyapja is vendéglátós volt, aki a vasútállomás előtt álló Kossuth fogadót vitte.

Kátay Endre 1949-ben kezdte a pályáját a Szegedi Nemzeti Színházban, amit bő három évtized után csak a fővárosi Nemzeti miatt hagyott el. Majd következett a Katona, aztán pedig a Szigligeti, ahol 1992-ben másodikként kapta meg a társulat szavazata alapján a Bodex-gyűrűt. Nem mondhatnánk, hogy elhalmozták díjakkal, hiszen e mellett csak 1963-ban kapott Jászai- és 1994-ben odaítélt Aase-díjakat említik az életrajzai. Ez utóbbi érdekessége, hogy a Gobbi Hilda által alapított, a legjobb epizódszereplőnek járó elismerést Sebestyén Évával együtt kapta meg.

Kátay Endre filmekből is ismerős lehet. A tanút kívülről fújók biztos fel tudják idézni Csetneki alakját, aki feljelentette Pelikánt. A fiatalabbaknak pedig minden bizonnyal beugrik a 6:3 kórházi portása, ami az 1999-ben Szegeden elhunyt nagyszerű színész egyik utolsó alakítása volt.

A szülőház falán 2009. június 1-jén, Kátay Endre halálának 10. évfordulóján avatták fel az emléktáblát. A Tulipán mai működtetői is büszkék lehetnek a ház szülöttjére, hiszen a tábla melletti ablakból, egy régi fotón, Kátay Endre néz ránk.

 
lap tetejére
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

A negyvenes évek végén
Ezt a szolnoki városházát ábrázoló képeslapot legkorábban 1954. április 1-jén adhatták ki, mégis azt kell gondolnom, hogy felhasznált fotó minimum fél évtizeddel korábban, azaz a negyvenes évek végén készült. Nem túl jó felvétel, nem is igazán értem, miért éppen ebből lett az 1 forint 20 filléres kiadvány, miközben számtalan jobb kép is volt már Szolnokról. De van egy másik furcsaság is.

Az Album további képei
 

AKB

Minek a hírmondója?
"Úgy is mondhatnám, hogy én vagyok az utca hírmondója." Mit szólna Lópici Gáspár, ha látná, mivé vált a szakmája? Vagy a Vadliba őrsnek örömmel nyilatkozna arról is, hogy a szolnoki Baross utcán még olyan plakátokra is bukkanhat az újak alatt, amiket még az ő idejében ragasztottak ki? Nem olcsó ilyen helyekre plakátokat kihelyezni. A profitráta azonban nem engedi, hogy időnként letakarítsák a hirdetőoszlopokat. Persze, ha nincs a városházán senki, akinek ez bántaná a szépérzékét, és merne szólni is a gazdának, akkor maradnak a "plakátmagányban ázó éjjelek" - és nappalok.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Egy hős honvéd emléke
A József Attila és a Százados út kereszteződésében, az egykori laktanya sarkánál immár 85 éve emlékeztet tábla egy 90 évvel ezelőtti balesetre, amikor a közeli kubikgödörbe beszakadó Oreskó Sára és Herbst Jenő szerelmespárt Hanzély Pál honvédhadnagy és társai megmentették, ám a tiszt életét vesztette.

A Szoborpark további képei