Szobor Park Szolnok



Kátay Endre emléktábla

2012. január 03.

Véletlenül bukkantam az Alcsi városrészben lévő Tulipán kocsma falán Kátay Endre színművész emléktáblájára, amiről kiderül, hogy a nagyszerű színész Szolnokon született. Február 23-án talán friss koszorú is kerül a tábla alá.

Aki az 1986-87-es színházi évadban látta Schwajda Lúdas Matyiját a szolnoki színházban, az szerintem soha az életben nem fogja elfelejteni Kátay Endrét, aki a darabban "Döbrögi Mátyás elvtárs, népi származású pozitív hőst" alakította, valami frenetikus módon. Azt hiszem, akkor kezdtem kapizsgálni, hogy mi a groteszk, a maró gúny és a sorok között elmondott igazság.

Kátay Endre 1985-től volt a Szigligeti meghatározó színésze. Paál István nem máshonnan, mint a pár évvel korábban alakult fővárosi Katona József Színházból csábított ?haza?. Persze lehetett volna akár korábban is szolnoki színész, hiszen 1926. február 23-án itt, az Alcsi városrészében, a Tulipán kocsma emeletén látta meg a napvilágot. Azért ott, mert a nevezetes fogadót édesapja működtette, aki később a Tabánban is vitt hasonló vendéglőt. Az ifjú Kátayt talán nem is színésznek szánta a család, hiszen nemcsak apja, de nagyapja is vendéglátós volt, aki a vasútállomás előtt álló Kossuth fogadót vitte.

Kátay Endre 1949-ben kezdte a pályáját a Szegedi Nemzeti Színházban, amit bő három évtized után csak a fővárosi Nemzeti miatt hagyott el. Majd következett a Katona, aztán pedig a Szigligeti, ahol 1992-ben másodikként kapta meg a társulat szavazata alapján a Bodex-gyűrűt. Nem mondhatnánk, hogy elhalmozták díjakkal, hiszen e mellett csak 1963-ban kapott Jászai- és 1994-ben odaítélt Aase-díjakat említik az életrajzai. Ez utóbbi érdekessége, hogy a Gobbi Hilda által alapított, a legjobb epizódszereplőnek járó elismerést Sebestyén Évával együtt kapta meg.

Kátay Endre filmekből is ismerős lehet. A tanút kívülről fújók biztos fel tudják idézni Csetneki alakját, aki feljelentette Pelikánt. A fiatalabbaknak pedig minden bizonnyal beugrik a 6:3 kórházi portása, ami az 1999-ben Szegeden elhunyt nagyszerű színész egyik utolsó alakítása volt.

A szülőház falán 2009. június 1-jén, Kátay Endre halálának 10. évfordulóján avatták fel az emléktáblát. A Tulipán mai működtetői is büszkék lehetnek a ház szülöttjére, hiszen a tábla melletti ablakból, egy régi fotón, Kátay Endre néz ránk.

 
lap tetejére
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

A bódék utolsó tavasza
Fél évszázada még vagy húsz bódéból illetve az alkalmai árusoknak meghagyott placcból állt a szolnoki piac az Ady Endre út és a Ságvári körút sarkán. A Szolnok megyei Állami Építőipari Vállalat (43-as ÁÉV) fotósa a vásárcsarnok építése előtti kora tavaszon készítette ezt a képet.

Az Album további képei
 

AKB

Apró figyelmetlenség
Mikor lettünk beoltva gondolkodás ellen? Egy rendelő felújítása mindig öröm. Szandaszőlősön is. A bekerítést ugyan meg tudom érteni, de van vele problémám. Adott esetben a bezárt kerítéskapu és a bejárati ajtó közötti távolság. Merthogy felújítás ide, drága beruházás oda, maradtak az ajtóra ragasztott tacepaók. Rajtuk a rendelési idővel. Ami a kerítésen túlról elolvashatatlan. Ha már kerítésre futotta, egy vállalható hirdetőtábla sokba került volna? Apró, de hasznos figyelmesség lenne.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Nyoma sincs emlékkő
Annyira nyoma veszett, mintha soha nem is állt volna Szolnok határában, az Abonyi út végén, a Tanácsköztársasági emlékkő. A város eltűnt szobrai, Szolnok szocialista emlékművei közül is mindig kifelejtődik, pedig legalább húsz éven keresztül volt egyik helyszíne a Forradalmi Ifjúsági Napok eseményeinek.

A Szoborpark további képei