Album



Egy szolnoki építkezés fotója

2024. március 16.

A korabeli újsághírek szerint Szolnok második tizennyolcemeletes lakóházát 1969 őszén kezdték építeni, és első lakói a következő év karácsonyán már el is foglalhatták a 111 lakást. A mellékelt kora nyári kép alapján nem nagyon értem, hogy fél évig mi történt az akkori Vöröscsillag út végén.

A tulajdonomban lévő papírképen semmi sem igazolja, hogy ez a felvétel Szolnokon készült. És mielőtt rávágnánk, hogy hát hol máshol készülhetett volna, azért ne feledkezzünk meg arról, hogy a hatvanas évek végétől a hetvenes évek közepéig nagy divatja volt Magyarországon a magasházak építésének! Gondoljunk csak a budapesti SOTE-toronyra, a Gyöngyös szélé álló toronyházra, az egykori pécsi "szellemházra" vagy éppen a debreceni állomás előtti épületre! Ezt a képet meglátva én persze nem nagyon gondoltam, elsőre elhittem a fotó előző gazdájának, hogy ez a felvétel Szolnokon készült, főleg, hogy nekem is nagyon úgy tűnik: ezt a fotót a mai Tallinn városrészi buszvégállomástól készítette valaki az ottani tizennyolcemeletes építkezése közben. Most is ezt gondolom.

Csakhogy! A második - az első a Várkonyi téri - szolnoki magasház építését 1969 őszén kezdték, egy az év október 22-ei cikk szerint már a harmadik emeletnél tartottak a kivitelezők az úgynevezett "csúszó zsalus" technológiának köszönhetően. Sőt, arról is tudunk a korabeli napilapnak köszönhetően, hogy az október utolsó napjaiban Szolnok megyében és a megyeszékhelyen vendégeskedő Kádár János, miközben látogatást tette egy Tallinn-városrészi család otthonában, maga is megcsodálta az égbe törő építményt. Aminek éppen 1969 novemberére a tizennyolcadik szintet is el kellett érnie. Ahogy a mellékelt fotón is látható. Ám ez a kép - a megörökített facsemeték és a dús gaz miatt - valamikor kora nyáron készülhetett. Azaz, ha a képen Szolnok második tizennyolcemeletese látható, akkor a fotós 1970. június-július körül dolgozott.

És akkor az a kérdésem, hogy mi történt 1969 novembere és 1970 júniusa között? Mert elképzelhető ugyan, hogy ez a fotó vasárnap készült, ezért nem látszik rajta egyetlen melós sem, ám nekem ettől függetlenül úgy tűnik, mintha a szerkezet felhúzása után megállt volna a munka. Sehol egy ablak, csak a csupasz beton. Nagyjából az ötödik és a kilencedik emeletre nagyítva látható, hogy a szinteken tároltak építőanyagot, ugyanakkor fentebb, semmi. Persze tudom, hogy ennél a háznál sem a szerkezetkész felhúzás volt a leginkább időigényes, hanem a belső szakipari munkák. Ám ez utóbbiakkal a hírek szerint 1970. december 15-ére végeztek, hiszen a lakók akkor elkezdték elfoglalni a lakásokat. Biztos, tévedek, de e fotó alapján olyan, mintha hat hónapig állt volna a munka 1970 első felében, majd fél év alatt úgy belehúztak, hogy át lehetett adni a 111 lakás kulcsát.

Mindennek nincs különösebb jelentősége, hiszen a mai színét és külsejét 2010-ben megkapó, immár a Városmajor út 76. szám alatti társasház 54 éve szolgálja a lakóit, akiknek elődei három- és egyszobás szövetkezeti lakásokat foglalhattak el. Magyarul a második tizennyolcemeletesünkben se nem állami, se nem tanácsi, se nem OTP-s, hanem akkoriban egy kicsit drágább szövetkezeti lakások voltak. Plusz a földszinten a városrész könyvtára, és a lépcsőháznál egy emléktábla, hogy maga a ház Lenin születésének 100. évfordulójára készült el. Nem tudom, hogy ez a tábla mikor tűnhetett el.

Miként azt sem, hogy a tulajdonomba került papírképet ki és miért készíthette, nagy valószínűség szerint 1970 kora nyarán, Szolnokon, az akkori Vöröscsillag út végén. Készíthette a tervezőiroda vagy a kivitelező vállalat fotósa, ami nem volt példa nélküli, hiszen a szocializmusban is jól jött a referencia. De készíthette akár egy majdani lakó is, aki időről időre kibuszozott a város végére, hogy figyelemmel kísérje leendő otthona állapotát. Lehet, hogy ő se nagyon értette, ha már elérték a zárószintet, akkor miért nem haladnak a belső kialakításával. Hozzáteszem: mindez csak feltételezés. Egy Szolnok múltjából fennmaradt datálatlan, szerző nélküli fotó alapján.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

A bódék utolsó tavasza
Fél évszázada még vagy húsz bódéból illetve az alkalmai árusoknak meghagyott placcból állt a szolnoki piac az Ady Endre út és a Ságvári körút sarkán. A Szolnok megyei Állami Építőipari Vállalat (43-as ÁÉV) fotósa a vásárcsarnok építése előtti kora tavaszon készítette ezt a képet.

Az Album további képei
 

AKB

Fájó bökkenő
Csak egy apró, a díszburkolatból évek óta kiálló, koszos vasdarab. Mi itt a bökkenő? Egykor a Tisza-parti sétányra történő behajtás korlátozására került a betonba, de oda ma már az megy be autóval, motorral, aki akar. Mert ez Szolnok. Kár bármit szóvá tenni. Jól van az úgy. Csak vigyázzanak! Bringakereket gyilkoló, gyereklábat felszakító, önfeledt sétát fájdalmasan megszakító bökkenő lehet abból a vasból. Figyeljenek! Mert csak magunkra számíthatunk.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Dózsa György domborműve
Dózsa képzelt portréja 42 éve került a bíróság falára, az akkor ötszáz éve született parasztvezér emlékére. Mivel a Dózsa György nevéhez köthető parasztfelkelésnek idén ünnepelhetnénk a félezredik évfordulóját, talán érdemes szót ejteni Nagy István bronz munkájáról.

A Szoborpark további képei