Szobor Park Szolnok



Mária-szobor

2011. szeptember 14.

A szeptember 12. óta, a Máira utca belvárosi templom felőli végén ismét álló Mária szobrot először 1847. május 24-én állították fel Szolnokon. Bő másfél évszázaddal később, közadakozásból felújították, és eredeti helyétől kicsit távolabb, újból felállították.A Mária-szobrot és a hozzá tartozó talapzatot 1847. május 24-én, a Mária utca 19. számú telken állították fel először. A város hálás lakossága két szolnoki tűzvész sikeres megfékezése után állítatta a szobrot, ami egyesek szerint Bauer Gyula alkotása. Az biztos, hogy a szobor 1951-ben még az eredeti helyén állt - amit Kaposvári Gyula fényképe igazol -, igaz akkor már az időközben odaépített ház egyik ablakmélyedésében. További sorsát, eltávolításának időpontját nem ismerjük. A rendszerváltás idején már a belvárosi templom plébánia hivatalának folyosóján volt, majd valamikor a rákóczifalvai Macimúzeumba került.

Ez utóbbi helyét elsősorban talapzata indokolta, hiszen a rajta látható Szent Flórián a tűzoltók védőszentje, a szomszédos település múzeuma pedig tűzoltógyűjteménnyel is rendelkezik.

A szobor ismételt szolnoki felállítására, illetve az azt megelőző restaurálásra 2010-ben indult társadalmi kezdeményezés, amelynek szervezését a Pogány Gábor Benő szobrászművész vezette Szolnoki Művészeti Egyesület vállalta fel. A Mária-szobor és talapzatának renoválása mintegy másfél millió forintba került, amit az egyesület közadakozásból gyűjt össze. A szobrot a Magyar Nemzeti Galéria restaurátor műhelyében állították helyre.

Az egykor a város által állíttatott szobrot 2011. március 12-én - Mária napon - állították fel ismét, ezúttal a Szentháromság tér és a Mária utca találkozásánál. A civil szervezet a szobrot jelképesen is visszaadta a városnak, amit Máthé György atya szentelt fel új helyén.

 
lap tetejére
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Kossuth tér a húszas években
A szolnoki Kossuth tér 2., 3. és 4. számú épületeit az elmúlt százhúsz évben előszeretettel fotózták a 10-es számú épület környékéről. Nem véletlenül, hiszen a város impozáns épületeiről van szó. Ez a felvétel valamikor 1925 és 1928 között készült, tehát akkoriban nézhetünk szét a téren.

Az Album további képei
 
hirdetés

AKB

Hazamentek a legények
A Szolnoki vár projekthez kapcsolódóan optikai tuningon esett át a Nyári Lőrinc híd. Talán ennek részeként takarították ki a néhai bölcsőde és Szabadság téri kereszteződés közötti dzsumbujt, aminek vagy két hónapja áldozatául esett egy EuroVelo tábla is. Nem is hiányzik azóta se senkinek. Lehet, hogy eredetileg is felesleges volt? Vagy csak gazdája nincs? A munkát elvégző legényeket meg már nem érdekli, hisz rég hazamentek.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Konstantin püspök a magasban
Szolnok legrégebbi, valós személyről mintázott szobra Schuster Konstantin püspök portréja, amely a róla elnevezett és a Baross utca sarkán álló iskolaépület emeleti fülkéjében látható. A XX. századi magyar történelem ismeretében talán meg se lepődünk azon, hogy körülbelül negyven éven keresztül nem volt a helyén a szobor. Szerencsére Kaposvári Gyula megmentette.

A Szoborpark további képei