Szobor Park Szolnok



Mária-szobor

2011. szeptember 14.

A szeptember 12. óta, a Máira utca belvárosi templom felőli végén ismét álló Mária szobrot először 1847. május 24-én állították fel Szolnokon. Bő másfél évszázaddal később, közadakozásból felújították, és eredeti helyétől kicsit távolabb, újból felállították.A Mária-szobrot és a hozzá tartozó talapzatot 1847. május 24-én, a Mária utca 19. számú telken állították fel először. A város hálás lakossága két szolnoki tűzvész sikeres megfékezése után állítatta a szobrot, ami egyesek szerint Bauer Gyula alkotása. Az biztos, hogy a szobor 1951-ben még az eredeti helyén állt - amit Kaposvári Gyula fényképe igazol -, igaz akkor már az időközben odaépített ház egyik ablakmélyedésében. További sorsát, eltávolításának időpontját nem ismerjük. A rendszerváltás idején már a belvárosi templom plébánia hivatalának folyosóján volt, majd valamikor a rákóczifalvai Macimúzeumba került.

Ez utóbbi helyét elsősorban talapzata indokolta, hiszen a rajta látható Szent Flórián a tűzoltók védőszentje, a szomszédos település múzeuma pedig tűzoltógyűjteménnyel is rendelkezik.

A szobor ismételt szolnoki felállítására, illetve az azt megelőző restaurálásra 2010-ben indult társadalmi kezdeményezés, amelynek szervezését a Pogány Gábor Benő szobrászművész vezette Szolnoki Művészeti Egyesület vállalta fel. A Mária-szobor és talapzatának renoválása mintegy másfél millió forintba került, amit az egyesület közadakozásból gyűjt össze. A szobrot a Magyar Nemzeti Galéria restaurátor műhelyében állították helyre.

Az egykor a város által állíttatott szobrot 2011. március 12-én - Mária napon - állították fel ismét, ezúttal a Szentháromság tér és a Mária utca találkozásánál. A civil szervezet a szobrot jelképesen is visszaadta a városnak, amit Máthé György atya szentelt fel új helyén.

 
lap tetejére
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Weinstock a Szent Ferenc utcában
A baldachin alatt ülő Szomorú Krisztust és a polgári leányiskolát 1914-től lehetett így megörökíteni, mégis Weinstock Ernő volt az első, akinek eszébe jutott ez a kompozíció. Talán azért, mert a nem szolnoki illetőségű fotósnak és képeslapkereskedőnek valami újat kellett mutatnia a sikerhez.

Az Album további képei
 

AKB

MÁV álláspont
A szolnoki vasútállomás 1-es vágánya mellett lévő táblára festett felszólítást tekinthetjük a Magyar Államvasutak hivatalos álláspontjának vagy új szlogenjének. Mert ugye az elég valószínűtlen, hogy az elmúlt 4 hónapban nem járt arra vasutas, vasúti vezető, és nem tudott volna intézkedni a mocsok eltüntetéséről. Szolnokra is szégyen, hogy a város egyik kapujában így hirdetik az állami vállalat immár hivatalosnak tekinthető álláspontját.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Az áthelyezett Bartók
Az egyik legnagyobb magyar zeneszerző, zongoraművész és népzenekutató szolnoki szobrával csak az találkozhat, akinek köze van a zenéhez. A talán a hetvenes évek elején már meglévő Bartók Béla mellszobor csak második felállításakor került mai helyére, a róla elnevezett zeneiskola udvarába.

A Szoborpark további képei