[Naplóm]

Építők és lakók

2015. december 21.

Egy építkezés akkor sem magánügy, ha magánterületen zajlik. Különösen nem lakókörnyezetben. Főleg nem hétvégén. Az építkezések mikéntje nemcsak a beruházóról és a kivitelezőről árul el sokat, de a település irányítói, hivatalnokai és lakói közötti viszonyról is.

(Évzáró ismétlés: Ez az írás 2015. szeptember 15-én jelent meg először.)

Két héttel ezelőtt megdöbbenve néztem, miként kezdenek hozzá az Arany János utca 24. szám alatti régi lakóház bontásához. A markoló az utcáról kezdte a kanalával szétszedni az épületet. A szomszédos telek előtt parkoló autó pedig csak akkor lett zavarótényező, amikor a ráhulló gerendát gyorsan le kellett szedni a motorháztetejéről. Miként az utcába bekanyarodó járművekkel se nagyon törődött senki, hiszen a lehulló törmelékek véletlenül egyiket sem találták telibe. Este hétkor zúgott a gép, szállt a por. Hogy a napközben dolgozó és este esetleg pihenni akaró, környéken élőket ez zavarta vagy sem, nem tudom. A vállalkozót láthatóan ez sem nagyon érdekelte, hatósági ember meg munkaidő után már nem tűnt fel a környéken.

Egyébként érdemes a bontási területet megnézni. Most vasárnap egyetlen fecni figyelmeztetett a veszélyes területre, igaz azt úgy is lehetett értelmezni, hogy az egész Arany János utcába tilos a bejárás. Persze nem egyedi esetről van szó, rendszeresen látunk hasonló építkezéseket a városban. A járdát tönkre teszik, a terület nincs rendesen bekerítve, és semmi sem hirdeti, hogy mi történik ott, és ha netán baj van, kinek lehetne szólni. Mert mondjuk, omlani kezd a félig ott hagyott épület, vagy játszó gyerekek tévedtek a veszélyes telekre.

Gondolom, az Arany János utcában bontó vállalkozó engedélyei rendben vannak, minden szabályosan történik. A város egyik legrégebbi részén található telken hamarosan elvégzik a régészeti feltárást, mindenki úgy látja, hogy az előírásoknak megfelelően kerítették le az építési területet, és ha bármi gond van, az összes szomszéd, a közterületesek és a rendőrség is tudja, kit kell keresni.

Hogy nem fog történni semmi azt a két utcával odébb zajló járási ügyészség építését nézve értettem meg újra. Mert, ha ebben a városban vasárnap - amikor ugye a boltok a családokra való tekintettel, nagyon helyesen nem nyithatnak ki -, egy lakóövezet közepén minden további nélkül lehet zajos építési munkát végezni, akkor miről beszélünk. Ráadásul, ha az ügyészség építésén lehet mindenféle védőfelszerelés nélkül dolgozni, akkor ki a frászkarika hinné el, hogy a szolnoki beruházók vagy kivitelezők bármit is kockáztatnak?

A két építkezést látva tanulságként kell levonnom, hogy Szolnok lakóinak érdekei egy építési beruházó érdekeihez képest semmit sem számítanak. A pihenéshez és a lakhatáshoz való jog lópikula a vállalkozó profitmaximalizálási elvárásával szemben. És ebben az a legszomorúbb, hogy mindehhez a Városháza asszisztál. Mert az építési vállalkozó jól artikuláltan ki tudja fejezni az igényeit, élni tud a jogaival, a város polgárai meg nem. Leginkább talán azért, mert a városlakók képviselőik útján próbálják gyakorolni a jogaikat, akikben a buzgalom tavaly ősz óta sokat lanyhult, hiszen ma már a szék melengetése és nem a megszerzése van napirenden.

Pedig csak néhány rendelet kellene, mondjuk arról, hogy mikor lehet építési munkákat végezni lakókörnyezetben. Szerintem vasárnap nem, és reggel 8 és este hat után sem. Meg, hogy milyen tájékoztatási kötelezettség terheli a beruházókat. Mondjuk az építés megkezdése előtt táblát kell kihelyezni, rajta a panaszkezelés módjával. Hogy ilyen vagy hasonló rendeletek vannak? Ja, akkor nemcsak be kellene tartani, hanem nagyon gyorsan meg kellene vizsgálni, eddig miért nem sikerült. Sőt, nem bántódok meg, ha a sikereink felsorolása mellett, lábjegyzetben, a feltárt okokról is szó esik. Mert akkor azt érezném, hogy nemcsak választópolgárként, de szolnoki lakosként is komolyan vesznek, ráadásul az én érdekem is van olyan fontos, mint bármelyik építési vállalkozóé.

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Különös szolnoki bérpalota
Az Első Magyar Általános Biztosító Társaság szolnoki bérpalotájáról talán azért készült viszonylag kevés, kifejezetten az épületre fókuszáló fotó az első világháború előtt, mert egy nagyon fontos dologban különbözött a bérházaktól. Persze nem kizárt, hogy a szolnoki "palotasoron" ez elvárás volt.

Az Album további képei
 

AKB

MÁV álláspont
A szolnoki vasútállomás 1-es vágánya mellett lévő táblára festett felszólítást tekinthetjük a Magyar Államvasutak hivatalos álláspontjának vagy új szlogenjének. Mert ugye az elég valószínűtlen, hogy az elmúlt 4 hónapban nem járt arra vasutas, vasúti vezető, és nem tudott volna intézkedni a mocsok eltüntetéséről. Szolnokra is szégyen, hogy a város egyik kapujában így hirdetik az állami vállalat immár hivatalosnak tekinthető álláspontját.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Az első ipari formatervező emléke
A Kossuth tér és a Táncsics út sarkán bő fél évszázada díszíti a "lordok háza" nyugati homlokzatát Dózsa Farkas András valószínűleg "Tudomány és művészet" című alkotása. Elhelyezéséről, leleplezéséről szinte semmit se lehet tudni, pedig alkotója a hazai ipari formatervezés úttörője.

A Szoborpark további képei