Album



Különös szolnoki bérpalota

2025. február 22.

Az Első Magyar Általános Biztosító Társaság szolnoki bérpalotájáról talán azért készült viszonylag kevés, kifejezetten az épületre fókuszáló fotó az első világháború előtt, mert egy nagyon fontos dologban különbözött a bérházaktól. Persze nem kizárt, hogy a szolnoki "palotasoron" ez elvárás volt.

Szolnok főutcájának páratlan oldalán legutoljára a Gorove utca 3. szám alatti telek épült be, amivel létrejött az az öt ház, amit jobb híján helyi "palotasornak" szokás nevezni. A Szabadság téren álló, legrégebbi Obermeyer-féle ház, majd az időrendben is következő Törvényház utáni telekre húzták fel az Első Magyar Általános Biztosító Társaság bérházát, amit a Mezőgazdasági Takarékpénztár szecessziós tömbje, illetve az Arany János utca másik sarkán álló Császy-féle ház követ a sorban. A bérpalota érdekessége, hogy szakította a korábbi, hasonló beruházások gyakorlatával, így földszintjén, utcafrontján nincsenek üzlethelyiségek, mint akár a nála húsz évvel idősebb, az utca túloldalán álló Kintzler-ház földszintéj (ma a Hatvanas része), vagy a nagyjából egykori, Szapáry utcai Hitelbank és a Kossuth téri Népbank esetében. Elképzelhető, hogy ezt az utcakép miatt nem engedték, miként az is, hogy a bérpalota eleganciáját emelte az a tény, hogy a lakóknak nem kellett különböző üzletek zajával és szagával együtt élniük.

A magam részéről inkább ez utóbbira hajlanék, hiszen az egyértelmű, hogy az 1857-ben létrehozott Első Magyar Általános Biztosító Társaság nem jótékonysági intézmény volt, szolnoki házát is pénztermelő beruházásnak tekinthette, azaz a bekerülési költséget és a hasznot a helyiségek - itt leginkább lakások - bérleti díjának kellett kitermelnie. Ráadásul ez egy tekintélyes társaság volt, amelynek alapítói között megtaláljuk Deák Ferencet, későbbi választmányi tagjai között pedig Andrássy Gyula miniszterelnököt és Eötvös József minisztert is. A társaság egészen az 1948-ben bekövetkezett államosításáig - azaz közel egy évszázadon át - jelentős szereplője volt az elemikár és életbiztosítási piacnak. A szolnokihoz hasonló befektetéseit, közel fél évszázaddal az alapítása után is leginkább az utóbbi biztosítások fedezetének megteremtése indokolhatta.

A kiegyezés és az első világháború között a fővárosban mintegy hatezer bérház, bérpalota épült magánbefektetőknek köszönhetően. Szolnokon legfeljebb egy tucat, de akkor már a banképületeket is ideszámolom. Éppen ezért bírt nagy jelentőséggel az Első Magyar Általános Biztosító Társaság 1905-ben induló, 140 ezer korona bekerülési költségű beruházása, amely nemcsak az időszak legnagyobb ilyen fejlesztése, de 1907-ben egészen új kategóriájú lakásokkal bővíthette a szolnoki ingatlanpiacot. Nagyon valószínű, hogy ez az ismeretlen fotós által készített, és ugyancsak ismeretlen kiadó gondozásában megjelent képeslap új korában ábrázolja a palotát, ráadásul nemcsak a Gorove/Kossuth utcai, hanem a Werbőczy/Dózsa György utca felőli homlokzatát is. És ez utóbbi is különlegessé teszi a lapot.

Meg persze a hátoldalára írt szöveg is, aminek természetesen nem sok köze van Szolnokhoz. A gyönyörű gyöngybetűkkel írt mondatok felérnek egy epekedő szerelmi vallomással és könyörgéssel. Az önmagát csak "polischi zsidónak" nevező író ugyanis cizellált szóképekben vallja be, hogy a lényegről nem merte Poscher Terhsca úrhölgynek beszélni, akinek könyörög, hogy ne menjen el Szekszárdra vasárnapig, amíg ő vissza nem tér Budapestre. Mindez 1908. augusztus 28-án lett papírra vetve, legfeljebb másfél évvel azt követően, hogy a képeslap fotós oldalán látható bérpalotába beköltözhettek az első lakók.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Két kép, évtized különbség
A belvárosi híd lábánál lévő, egykori vásárterek helyének rendezését követően, Szolnok legnagyobb közparkjának kialakítása, és a Tisza szálló felépítése után, a környék kedvelt témája lett a képeslapkiadóknak. Talán nem túlzás azt mondani, hogy évtizedenként jelent meg új anziksz a szálló keleti homlokzatával. A most bemutatandó kettő az elsők közül származhat.

Az Album további képei
 

AKB

Vicc vagy reklám?
Ez csak vicc lehet. Mert kizárt, hogy 2025-ben egy magára adó szakmunkás azt gondolja, hogy a városházával szemben, egy fára felkötözött tábla a megfelelő reklám. Szerintem valaki, valahol találta ezt a táblát, és jó ötletnek vélte, hogy az ellopott Sellő hűlt helye mellé kiteszi ezt a táblát. Vagy lehet, hogy így oldódik meg a Sellő rejtélye? Lehet, hogy fel csak kellene hívni azt a számot, és nem is a karosszériás venné fel. Az utcai vicceket olykor tovább kell gondolni.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

A világ egyetlen Baumhorn-szobra
A világ egyetlen Baumhorn Lipótot ábrázoló szobra Szolnokon áll, holott a magyar zsinagógaépítészet legkiemelkedőbb alakjaként tartják számon, templomai pedig szerte az egykori Monarchia területén megtalálhatóak. Simon Ferencnek köszönhetően 2005 óta figyeli szolnoki alkotását.

A Szoborpark további képei