Album



Megtalált épület

2011. november 19.

Erről a húszas évekből származó színes képeslapról sokáig azt hittem, hogy a gépiparit ábrázolja. Valószínűleg a háttérben látható víztorony tévesztett meg. Az igazság kiderítésében további képeslapok voltak a segítségemre.

Régóta akartam írni a szolnoki Magyar Királyi Állami Polgári Fiúiskolát ábrázoló, soha el nem küldött képeslapról, ami valamikor a múlt század tízes éveiben készülhetett. Már csak azért is, mert a kép jobb oldalán korabeli reklámfeliratok láthatók a házfalon, illetve mert a víztorony mellett a villanypózna és a rendezett út azt mutatja, a múlt század elején már milyen közművek működtek Szolnokon.

Különösen az épület tetején lévő óratorony fogott meg. A második világháború előtt sok középületre került hasonló dísz, illetve jóval gyakoribb volt, hogy a hatalmas tetőket különböző építményekkel megtörjék. Aztán a második világháború pusztításai, illetve az azt követő újjáépítések eltüntették ezeket a kiegészítőket. Azt gondoltam, a gépipari tetejéről is így tűnt el az óratorony. Úgy képzeltem, hogy a tornyot eltüntető átalakításnak eshetett áldozatul a főhomlokzat is, illetve a régi bejárat, amit végül a víztoronyhoz közelebb helyeztek.

Aztán, amikor ismét elővettem ezt a színes képeslapot, hogy végre írjak róla, előkerestem a gépipariról később készült fotókat is, és egyre inkább azt gondoltam, hogy ennyire nem lehet egy épületet átalakítani. Lehet, hogy ez nem is a gépipari. Akkor meg mi?

Ha nem lenne mellette az Eötvös téri víztorony, akár azt is hihetném, hogy a belvárosi általános iskola épületét - azaz a város polgári leányiskoláját - látom. Minden bizonnyal nem véletlen a hasonlóság.

Mivel azonban ott a víztorony - és az biztos, hogy a Gólya víztorony - ez az épület a Baross út egy másik középülete! Az, amelyikben ma a megyei rendőrkapitányság működik. És, amelyik nyomokban sem emlékeztet egykori önmagára.

Ez számomra akkor lett teljesen világos, amikor találtam egy 1940-es lapot, amin a Fémipari iskola mellett ott a keresett épület, és még az óratorony is a helyén van. És találtam egy olyan lapot is az ötvenes évek végéről, amikor a Gépészeti Technikum mellett, az éppen felállványozott épület tetején már nincs ott a torony.

Azt gondolom, hogy a vasútállomáshoz vezető "oktatási sugárút" első épülete lehetett a fiúiskola. Valamikor a tízes években épülhetett, hogy aztán mellé kerüljön a gépipari, aztán a húszas évek végén a bábaképző, a negyvenes évek elején pedig nekifogjanak a közgének. Négy iskolának szánt épület egymás után. Amiből ma már csak kettő tölti be eredeti funkcióját, és amelyek közül éppen a legelőször épülttel bántak el a legcudarabbul az elmúlt évtizedekben.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Falu és város
Vágjuk ketté ezt a képet. A bal oldali felét kézbe véve azt gondolhatnánk, a múlt század elején, egy alföldi faluban járunk. Jobb oldalát figyelve viszont akármelyik városban is lehetnénk. Így együtt viszont Szolnokon vagyunk, a mai Gutenberg téren, talán a múlt század első felében.

Az Album további képei
 
hirdetés

AKB

Kinyílott a pitypang
Már benne volt a takarítási tervben. Mást is zavart, és ő tudta, ki az illetékes, kinek kell jelezni a problémát. Nem is volt hetek-hónapok óta koszos, szétvert ez a Baross utcai páros telefonfülke. A mából nézve már nem mindegy? Ez itt A Kivert Biztosíték Extra (AKBE) kiadása, a "kinyílott a pitypang, megírom" rovat. Az éppen egy hete szóvá tett, nagy posta előtti telefonfülke megtisztult, kijavult, ha nem is lett hibátlan, de vállalható.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Kőbe zárt történelem
A lassan nyolcvan éves, vörös emléktábla 1937 óta látható, a Szolnoki Hitelbank Rt. székházának árkádos bejárata alatt. Igaz, ennek az időnek legalább a felét az OTP egyik irodájában elfalazva töltötte. Története legalább olyan kalandos, mint a megörökített személyeké.

A Szoborpark további képei