Kérdezem
Zöldebb és tágabb
2020. január 22.
Új közösségi tér, kibővített kávézó, megszépült külső - és ami nem látszik -, a felhasznált energia 80-90%-át előállító napelemek a tetőn. A Tisza mozi lassan befejeződő felújításáról beszélgettünk - régi családi képek előtt - Demeter Istvánnal, Szolnok kulturális központjának a vezetőjével.
- Miért volt szükség erre a több mint fél éven át tartó felújításra?
- Tulajdonképpen 2013 óta minden évben fejlesztettünk valamit. Kezdődött a vetítő- és hangtechnika cseréjével, majd következett a termek felújítása és az új székek beszerzése. Lényegében 2006, az utolsó nagy átalakítás óta szerettem volna a tetőteret is beépíteni, aminek az előkészítését, a födém megerősítését már akkor megcsináltattuk. Csak éppen forrás nem volt rá az elmúlt 13 évben. Most azonban adódott két pályázat, ami megteremtette a lehetőségét, hogy lényegében a kávézó fölött, a korábbi padlástérben egy hetven négyzetméteres közösségi teret alakítsunk ki.
- Mi lesz a funkciója?
- Az utóbbi években nagy hangsúlyt fektetünk a filmes képzésekre és táborokra, hamarosan indul a saját Youtube csatornánk is. Részben ezt fogja szolgálni a fenti terem, ahol munkaállomásokat is kialakítunk. Másrészt végre lesz egy olyan helyünk, ahol úgy tudunk közönségtalálkozókat vagy beszélgetéseket tartani, hogy a résztvevőknek nem egymásnak háttal kell ülniük, mint a mozitermekben.
- Mi indokolta a kávézó bővítését?
- Hogy a közönségnek köszönhetően kinőttük. Csak az elmúlt évben legalább 10%-kal növekedett a filmnézők száma. Így sokszor előfordult, hogy amikor mind a három teremben vetítettünk, néhányan már szinte kiszorultak az épületből, vagy nem volt annyira komfortos számukra, mint szerettük volna. Ezért döntöttünk úgy, hogy a bejárat melletti öltözőt és irodát egybenyitjuk a kávézóval, aminek az alapterülete így legalább ötven négyzetméterrel lett nagyobb.
- Aminek a berendezése illeszkedik a kávézó eddigi bútoraihoz. Honnan vannak ezek a régi székek és asztalok?
- Gyerekkorom óta gyűjtögetem a régi bútorokat, így egy részük szinte az otthonunkból került ide. Más részüket pedig egy erre szakosodott üzletből vettük, ahol voltak tárgyak, amiket egyszerűen nem volt szívem otthagyni. A falon lévő képek tulajdonképpen hozzám, hozzánk, a mozihoz kötődnek. Az egyik sarokban például ott vannak a nagyszüleim fotói. Máshol olyan képek lógnak a falon, amelyeket a Tisza moziban megforduló művészektől kaptam. Mindegyiknek van valami története.
- Láttam, hogy az iroda is megújult. Vannak még olyan dolgok, amik az elmúlt fél évben kicserélődtek, de a közönség nem nagyon fogja észrevenni?
- Igen, a büfé mögött, az emeleten lévő irodában - ami valamikor az emeleti erkély egy része és előtere volt - jelentős változás, hogy megnőtt a belmagassága. Ugyanis valamikor az ötvenes években, az akkori mozigépek igényeihez igazodva, legalább száz betongerendával megerősítették ott a födémet, ami azt jelentette, hogy nekünk most vagy fél méter vastagságú betont kellett kiszednünk. Mivel egy energetikai pályázatból is történt a mostani felújítás, kicseréltük a nyílászárókat, illetve a tetőre napelemek kerültek, amelyek az energiaszükségletünk 80-90%-át fedezik. Így azt is mondhatom, nemcsak nagyobb, de zöldebb is lett a Tisza mozi.
- Évek óta beszélgetünk a fejlesztésekről, és mindig volt valami újabb terv.
- Most tulajdonképpen a végére értünk a fejlesztéseknek, de kezdhetjük is elölről. A korszerűsítéseket. Az A terem székeit lassan cserélni kell, a ma már informatikai alapú vetítéstechnika szintén korszerűsítésre szorul. Miközben az egész mozi informatikai rendszerét szeretnénk modernizálni, hogy bárhonnan lehessen jegyet venni, sőt akár a nézők is alakíthassák a műsorunkat. Hogy ezekbe mikor vághatunk bele, az a már beadott pályázataink eredményétől függ.
Album

Lipcsei lap, szolnoki Szentháromság
Ez az 1911-ben Szolnokról Budapestre küldött képeslap legalább két dolog miatt is érdekes a számomra. Egyrészt az egyik legjobb felvétel a város főterén egykor álló Szentháromság-szobrunkról. Másrészt bizonyítja, hogy a lipcsei Dr. Trenkler Co. fotósa valamikor 1906 nyarán több felvételt is készíthetett Szolnokról.
AKB

Rómaiak vagy gyógymód?
A régi rómaiak tudták. Csak nem árulták el. Nekünk. Mármint, hogy miként lehet olyan tartós utakat és hidakat építeni, amelyek 10 évnél tovább bírják. A szolnoki "százlábú" hidat ugyanis bő évtizeden belül felújították, majd garanciálisan javították, de ma nagyjából olyan, mint előtte volt. De az is lehet, hogy ez egy új egészségügyi fejlesztés. Vesekővel bajlódó betegek bringára! Párszor oda-vissza tekerés a "százlábún", és nincs szükség drága műtétre. Csak nehogy fizetni kelljen érte!
SzoborPark

Üres talapzatok
A legidősebb 66, a legfiatalabb 43 éves. Kettő közülük 35-36 évvel ezelőtt a rendszerváltás okán lett magányos, egy pedig nagyjából harminc éve szimpla bűncselekmény miatt. Az egyikre 35 éve új alakot ígértek, a másikra akár új öntvény is kerülhetett volna, a harmadik meg jó virágtartónak.