Kérdezem
Közelebb a csillagokhoz
2018. június 21.
Az ország legmagasabb lakott épületének tetején található szolnoki csillagvizsgáló az idei Múzeumok éjszakáján is várja az érdeklődőket. Szabó Szabolcs Zsolttal, a szolnoki csillagászati szakkör aktivistájával, a TIT JNSZ megyei elnökségi tagjával beszélgettünk.
- Pontosan mi is található a 24 emeletes toronyház tetején?
- Hazánk legmagasabb lakott épülete a szolnoki Torony Társasház, amit szinte mindenki úgy ismeri, hogy a 24 emeletes. Valójában a 24. szint már a tetőterasz, ahol a csillagvizsgáló is található. A 23. emeleten messziről is látható keskenyebb ablaksor mögött pedig a TIT, azaz Tudományos Ismeretterjesztő Társaság Jász-Nagykun-Szolnok megyei Szervezetének lettek helyiségek kialakítva a hetvenes évek végén. Ezekben ma különféle képzések zajlanak, míg péntek esténként a csillagászati szakkör tagjai gyűlnek ott össze. Ilyenkor általában előadások, és ha derült az idő, távcsöves bemutatások szoktak lenni. Próbálunk nagy hangsúlyt fektetni a távcsövezésre a tetőn. Rendszeresek a nagyközönség számára is látványos rendezvények, mint amilyen a Múzeumok Éjszakája, vagy szeptemberben a Kutatók Éjszakája, novemberben pedig a Magyar Tudomány ünnepe.
- Mit takar ma a TIT? Mit maradt meg a régi szervezetből?
- A TIT célja továbbra is a nagyközönség számára az ismeretterjesztés, amihez olyan feladatok is társulnak, mint a különféle képzések. Sokan nem tudják, hogy a TIT megalakulása nem az előző politikai rendszer idején történt, hanem jóval korábban. Az 1840-es évektől jelen lévő szervezet céljai nem sokban különböztek a jelenlegiétől: a társadalom művelése, képzése és bevonása a tudományos igényű ismeretterjesztésbe.
- Mit érdemes tudni a szolnoki csillagvizsgálóról?
- A hetvenes évek hosszas szervezésének és utánajárásának köszönhetően került a szolnoki csillagvizsgáló közel 77 méter magasba, a 24 emeletes tetejére. Ami azt is mutatja, hogy városunkban már több mint fél évszázados hagyományai vannak a csillagászatnak. A csillagvizsgáló főműszere egy igazi kuriózum, egy 200/3000-es - 200 mm átmérőjű, 3000 mm fókuszú - Star Instruments optikákkal szerelt, hagyományos Cassegrain távcső, amelyet a néhai Sajó Péter, az Uránia alkalmazottja "öntött formába". Tudomásunk szerint az országban három-négy hasonló távcső van. A mi 35 éves műszerünket hathatós segítséggel a szakkör újította fel, és azóta kitűnően működik. Méreteit tekintve a közepes-nagy amatőrcsillagászati távcsövek kategóriájába tartozik, tekintélyes nagyításra is alkalmas, nyugodt légkör esetében akár ötszázszoros nagyítás is elérhető vele. Emellett persze több kisebb távcsöveink is vannak, amelyek ugyancsak szép leképezéssel rendelkeznek.
- Miért csatlakoznak minden a Múzeumok Éjszakájához? Mit várnak ettől?
- A Múzeumok Éjszakája egy rendkívül kreatív és multifunkcionális, országos kezdeményezés. Kiváló lehetőség a közösségek megfogására, országos rendezvényként óriási reklámfelületet kap. Mi tizenegyedik alkalommal csatlakozunk színvonalas előadásokkal és távcsöves bemutatással a tetőn. Leginkább azért, mert a TIT-nek és szakkörünknek is kiemelten fontos célja, a fiatalok megszólítása. Reméljük, némelyik látogatóból rendszeres vendégünk, később pedig talán szakköri tagunk lesz.
- Idén készülnek-e valami különlegességgel?
- A kitartók derült idő esetén sok naprendszerbeli objektumot meg tudnak majd figyelni távcsövön keresztül. Az est egyik látványossága lesz a Jupiter és a Hold közeli együtt állása az égbolton. Az előadások tekintetében is próbáltunk változatos témákat választani erre az estére: lesz hazai csillagászat történelem, izlandi élménybeszámoló, űrkaland és egy előadás az amatőrcsillagászat és a profi csillagászat kapcsolatairól.
Album

Négy évtized különbség
Mióta Szolnokról képeslapokat jelentetnek meg, a Belvárosi Nagytemplomról szinte minden évtizedben kiadtak legalább egy anzikszot. A mellékelt két lap között négy évtized és két világháború a különbség, ám mindkettő küldőjének lehetett valami köze az egyházhoz.
AKB

MÁV álláspont
A szolnoki vasútállomás 1-es vágánya mellett lévő táblára festett felszólítást tekinthetjük a Magyar Államvasutak hivatalos álláspontjának vagy új szlogenjének. Mert ugye az elég valószínűtlen, hogy az elmúlt 4 hónapban nem járt arra vasutas, vasúti vezető, és nem tudott volna intézkedni a mocsok eltüntetéséről. Szolnokra is szégyen, hogy a város egyik kapujában így hirdetik az állami vállalat immár hivatalosnak tekinthető álláspontját.
SzoborPark

Egy helyi hős emléke
Takács Vendel mindössze 55 éves volt, amikor egy januári, hétfő reggelen a Kőtelekről Szolnokra tartó busz kormánya mögött rosszul lett. Utolsó erejével megállította a járművet, megmentve ezzel hatvan ember életét. A szolnoki buszpályaudvar 7-es kocsiállásánál emléktábla őrzi nevét.