Kérdezem
Fejlesztések a Tisza Moziban
2013. február 06.
Megújult a Tisza Mozi nagytermének vetítőgépe, aminek köszönhetően a jövőben 3D-s alkotásokat is vetíthet a filmszínház. A szemet kevésbé fárasztó, jobb képminőség és a hozzá kapcsolódó modern hangtechnikának köszönhetően a jövőben premierfilmeket is játszhat a mozi. Demeter Istvánnal beszélgettünk.
- A hónap elején néhány napig zárva volt a mozi. Mi zajlott odabent?
- Összességében 22,5 millió forintos felújítást tudtunk megvalósítani, köszönhetően annak, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériumától 11, a Nemzeti Kulturális Alaptól 3,3, a várostól pedig 7,5 millió forintot kaptunk. Ebből részben mozigépet cseréltünk, részben javítottunk a hangtechnikánkon, de a padozat felújítására, a villamoshálózat javítására, festésre, sőt a gépház rendbetételére is futotta. Ez utóbbi már nagyon aktuális volt, hiszen a korábbi felújítások során az mindig kimaradt, így legalább 30-40 éve nem lett felújítva.
- Mikor volt a legutóbbi felújítás?
- Jelentős felújítás 8 évvel ezelőtt volt. Viszont 2008-ban beszereztünk egy vetítőgépet, aminek a technikája mára zsákutca lett, azaz a forgalmazóktól már nem nagyon lehetett filmet kapni hozzá.
- Milyen az új technika?
- Egy olyan modern, digitális vetítőt sikerült beszereznünk, amely 3D-s filmek vetítésére is alkalmas. Ehhez került egy komoly szerver, amin rengeteg filmet tárolhatunk, illetve egy olyan távfelügyeleti rendszer, amelynek segítségével akár otthonról is be tudom állítani a vetítési programot, illetve, aminek köszönhetően máshonnan is elvégezhetők kisebb javítások a gépen. Ennek a beépítéséhez azonban el kellett távolítanunk az egyik 35 mm-es gépünket, de a B-teremben továbbra is működni fog egy.
- Az új technikából mit fog észrevenni a néző?
- Nyugodtan mondhatom, hogy ez a technika meghaladja a plázákban használt rendszereket. Régóta vagyok a szakmában, de magam is elképedek, hogy milyen gyönyörűek a vetített képek. Ez a 3D-nek az aktív szemüveges változata, ami azt jelenti, hogy sokkal kisebb a fényveszteség, amitől jobb a képminőség, így kevésbé fárasztja a szemet.
- Az új technika mennyiben befolyásolja a műsorrendet?
- Voltak olyan filmek, amiket a technikai hiányosságaink miatt eddig egyszerűen nem tudtunk játszani. Például a Nejem, nőm, csajom decemberben bemutatott magyar filmet, amit az új gép avatása után azonnal műsorra tűzünk. A premierfilmekre se kell ezentúl heteket-hónapokat várnunk, így a hétvégén már az Anna Kareninát is láthatja nálunk a közönség.
- Az ilyesmi mindig jegyáremeléssel szokott járni?
- Nálunk nem fog. Marad a 790 forintos ár, ami csak akkor lesz egy százassal drágább, ha mondjuk, vendégeket hívunk egy film bemutatójára. Ilyen lesz például a Die Hard bemutatója február 21-én, amin vendégünk lesz Árpa Attila és Végső Sándor, a szolnoki katonai helikopter pilótája. De nálunk a 3D-s szemüvegekért se kell fizetni, igaz, haza se lehet vinni azokat. Mondjuk, nem is érdemes, hiszen a mi szemüvegeink nem használhatók a plázában, és az ott vásároltakkal se érdemes nálunk próbálkozni.
- Számít arra, hogy a fejlesztésnek köszönhetően több nézője lesz a mozinak?
- Azokban a mozikban, ahol az elmúlt időszakban hasonló fejlesztéseket hajtottak végre, a számok azt mutatják, három-ötszörösére nőtt a látogatók száma. Remélem, nálunk is így lesz. Azt persze még nem tudom, hogy a régi nézők szoknak vissza a Tisza Moziba, avagy újakat sikerül megnyernünk, de ez majd kiderül az első vetítések után.
Album

Titokzatos Szentháromság
A szolnoki Kossuth teret ábrázoló fotó legalább másfél évtizeddel a készítése után került képeslapként a fővárosba. Érdekessége az a Szentháromság-szobor, aminek történetét évek óta nem sikerül kibogoznom. Annyi bizonyos, hogy a múlt század első évtizedeiben a város főterén állt.
AKB

Rómaiak vagy gyógymód?
A régi rómaiak tudták. Csak nem árulták el. Nekünk. Mármint, hogy miként lehet olyan tartós utakat és hidakat építeni, amelyek 10 évnél tovább bírják. A szolnoki "százlábú" hidat ugyanis bő évtizeden belül felújították, majd garanciálisan javították, de ma nagyjából olyan, mint előtte volt. De az is lehet, hogy ez egy új egészségügyi fejlesztés. Vesekővel bajlódó betegek bringára! Párszor oda-vissza tekerés a "százlábún", és nincs szükség drága műtétre. Csak nehogy fizetni kelljen érte!
SzoborPark

Mikor, mi a Hősök terén?
Nem tudjuk, pontosan mikor állították fel és mikor bontották el. Nagyjából négy és fél évtizeden keresztül állt a Hősök terén, az SZTK előtt a talán "szovjet katonai emlékmű", aminél olykor évente négyszer is koszorúztak. Főleg, mert közel másfél évtizedig ez volt a helyi felszabadulási emlékmű is.