Kérdezem

Ajándék képek

2013. január 29.

Rendhagyó kiállítás megnyitóra készül január 30-án a Damjanich János Múzeum. A 85 éve született Meggyes László festőművész képeiből olyan tárlat nyílik, amit akár tíz évig is láthat a közönség. A Meggyes hagyaték apropóján a múzeum terveiről is beszélgettünk Horváth László igazgatóval.

- Miért éppen most nyílik Meggyes László kiállítás Önöknél?

- Meggyes László és felesége, Fazekas Magdolna 1954-ben lettek a Szolnoki Művésztelep lakói és alkotói. Bár Meggyes László tíz éve meghalt, Magdi néni azóta is a Művésztelepen él, és akár azt is mondhatjuk, hogy Simon Feri bácsi mellett valamiféle jogfolytonosságot testesít ott meg. Sajnos a fiuk, a szintén festő Meggyes László Vendel 2010-ben hirtelen elhunyt, és úgy érzem, Magdi nénit most kezdte nyomasztani, hogy mi lesz a férje hagyatékának a sorsa. Azt mondhatom, szerencsésen találkozott a lehetőség és az igény. A múzeum ugyanis kereste a lehetőséget, hogy valamilyen módon gyarapítsa a művésztelepi anyagát, Magdi néni pedig olyan helyre szerette volna adni a hagyaték egy részét, ahol azt a közönség is láthatja. Külön öröm, hogy az így létrejövő kiállítást Meggyes László születésének 85. évfordulóján nyithatjuk meg.

- Hány kép kerül a múzeumhoz?

- A pontos szám még nem végleges, hiszen Magdi néni és a művészettörténészeink jóval több képet hoztak át a múzeumba, mint amennyi majd felkerül a konferenciatermünk falára. Azt szeretnénk, ha a pályakezdő képektől az idős ember alkotásáig, teljes ívet mutathatnánk be Meggyes László munkásságából. Szerintem, az utolsó pillanatban dől majd el, hány kép kerül ajándékként végleg hozzánk.

- Mennyire jellemző, hogy művészek ajándékoznak a múzeumnak?

- Ritkán, de előfordul. Legutóbb, amikor Simon Feri bácsinak rendeztünk gyűjteményes kiállítást, a végén a művésztől kapott a múzeum egy képet. Sajnos nagyon esetlegesek a beszerzési lehetőségeink, lassan 10 éve nincs gyűjteményvásárlási keret. A Nemzeti Kulturális Alap illetve a Képzőművészeti Lektorátus pályázatai révén tudtunk olykor vásárolni, és néhány égető űrt betölteni. Nagy tervünk, hogy a múzeum első emeletén lévő, 1996-ban megnyitott galériánkat idén felújítjuk. Nem azért, mintha a jelenlegi kiállítás nem lenne jó, csak hát a megnyitása óta eltelt másfél évtized, és változott a világ, mi pedig egy igazi, XXI. századi tárlatot szeretnénk létrehozni. Az persze más kérdés, és ezt Chiovini lányának vagy Aba-Novák unokájának is el szoktam mondani, hogy csak azt tudjuk kiállítani, ami a gyűjteményünkben van.

- A Szolnoki Művésztelep alkotóitól nem érkeznek felajánlások?

- A Művésztelep teljesen független a múzeumtól. Ráadásul a 2002-es felújítást követően megszűnt, hogy művészek életük végéig beköltözhessenek a telepre. A műtermek többségét néhány évre kapják meg a művészek, ami alatt nem biztos, hogy összeáll egy gyűjteményes kiállításra való anyag. Ennek ellenére azt gondolom, nagyon jó ez a rendszer, hiszen főleg tehetséges fiatalokat juttat olyan lehetőséghez, amire néhány év múlva minden bizonnyal úgy fognak emlékezni, hogy Szolnokon is alkottak.

- Visszatérve a holnap nyíló kiállításra. Meddig lesz látogatható?

- Mivel nem a hagyományos kiállítóterekben, hanem a konferenciatermünkben helyezzük el a képeket, azt hiszem, ez a tárlat akár tíz évig is a helyén maradhat. Amikor nem lesz rendezvény abban a teremben, bárkinek szívesen megmutatjuk Meggyes László képeit.

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Irány a szolnoki állomás
Ezt a képet Szigeti Henrik udvari fényképész nagyjából a mai megyei rendőrség elől, masinájával a vasútállomás felé fordulva készítette valamikor az 1900-as évek elején, egy szép nyári napon. A lombos fák miatt nem sok minden látszik a környékből, amiről kevés korabeli fotó maradt ránk.

Az Album további képei
 

AKB

MÁV álláspont
A szolnoki vasútállomás 1-es vágánya mellett lévő táblára festett felszólítást tekinthetjük a Magyar Államvasutak hivatalos álláspontjának vagy új szlogenjének. Mert ugye az elég valószínűtlen, hogy az elmúlt 4 hónapban nem járt arra vasutas, vasúti vezető, és nem tudott volna intézkedni a mocsok eltüntetéséről. Szolnokra is szégyen, hogy a város egyik kapujában így hirdetik az állami vállalat immár hivatalosnak tekinthető álláspontját.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Megmentőnk emléke
"Magyarország megmentőjeként" is emlegetik Benedetto Odescalchit, aki XI. Ince pápaként sokat tett a török kiűzéséért. Ennek ellenére az országban egy tér, utca, szobor és a szolnoki dombormű hirdeti közterületen az emlékét. Ez utóbbi egyben Szolnok egyetlen pápának állított emléke is.

A Szoborpark további képei