[Helyszínelő]

Három a magyar igazság?

2017. január 31.

Aki januárban nyit új kávézót, az vagy amatőr, vagy bátor, avagy nagyon biztos a dolgában. Aki a Kossuth tér közelében, a Városháza tövében, egy ilyen célra soha nem használt helyen teszi mindezt, arról akkor is érdemes beszélni, ha fenntartásaink vannak. Mert hátha három a magyar igazság.

A karácsonyi szezon után, amikor az emberek általában alaposan kiköltekeznek, ritkán nyitnak új boltokat vérbeli kereskedők. Szolnokon is inkább a bezárások, a hosszabb szabadságok, leltározások, felújítások jellemzőek erre az időszakra. Különösen igaz ez a vendéglátásra, nem is véletlen, hogy pár éve erre az időszakra találták ki a Torkos csütörtököket. Persze valami nem attól lesz jó, hogy szabálykövető. Sőt, láttunk már olyat Szolnokon is, hogy pont annak jött be az üzlet, aki szembe ment a trendekkel. Mivel a város legújabb kávéházának egyik működtetőjéről nem igen mondhatnánk, hogy amatőr, maradjunk inkább annyiban, hogy két kevésbé sikeres próbálkozás után kellő bátorsággal és magabiztossággal vágott bele a Táncsics úti Patina elindításába.

Ami minden emberi számítás szerint jó helyen van a Városháza oldalsó kapujával majdnem szemben, félúton a Kossuth tér és a színház, a Tisza-part között. A környéken számtalan iroda és hivatal működik, így elvileg napközben is sokan beugorhatnak ide egy kávéra vagy megbeszélésre. De munkaidő után, hétvégeken sétálva vagy színházba menet is útba eshet, tehát akár már a nyitás hónapjában felfuthat a forgalom. Gondolom, ilyesmire alapoznak, mert eddig sem az enteriőr, sem a kínálat nem tűnik vendégmágnesnek.

A kínálat különlegessége a sült tea, jelentsen is ez bármit. A kávék márkája eddig nem derült ki, de el kell ismerni, hogy a narancsos forrócsokijuk rendben van. Viszont a kávéházakra jellemző süteménykínálat még nagy jó indulattal sem nevezhető visszafogottnak, hiszen a két-háromféle sütemény inkább kínos, mint trendi. Szó se róla, a Tisza szálló szebb napjait időző Tisza mambó és Tisza frutti különlegesek, és sokakban kelthetnek nosztalgiát, no de hiába a Hamburgi szelet, ez így kevés. Mint a régi asztalkára állított látványhűtő. Nem is értem, miből remélnek bevételt, ha nincs mit eladni, pardon: kínálni.

Nem vagyunk egyformák, de nem gondolnám, hogy a kínálat szűkösségét a beltér kialakítása fogja ellensúlyozni. Ennyire eklektikus, esetlegesen összeválogatott berendezést ugyanis legutóbb a Tünde rossz napjaiban láttam. A pult szimpla konyhabútor lapokból van összerakva, a ritkás székek és asztalok meg különböző garnitúrákból. Ráadásul elég nehéz íróasztal magasságú kávéházi asztalnál jól érezni magunkat. A kiegészítők - régi rádió, pezsgőtartó, tükör, műgramofon - érdekesek, csak éppen olyan, mintha egy negyven év után kiürített lakás felszámolásából származnának. Az egyetlen említésre érdemes dolog az egyik falat elfoglaló, stilizált szolnoki promenád, amin a város több jellegzetes épülete is megjelenik. Bár itt sem világos, hogy mi volt a megrendelő és az alkotó célja.

A Patinát megnyitó tulajdonosok és üzemeltetők biztos, hogy nagyon optimista emberek, ha ebbe így és most belevágtak. Ilyen fokú optimizmusra pedig nem reagálhatunk mással, csak optimizmussal, ami kell ahhoz, hogy esélyt adjunk a helynek. Hátha harmadjára sikerül. Mert Szolnoknak se lenne rossz, ha valami valóban feléledne abból a régi Tiszából.

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Négy évtized különbség
Mióta Szolnokról képeslapokat jelentetnek meg, a Belvárosi Nagytemplomról szinte minden évtizedben kiadtak legalább egy anzikszot. A mellékelt két lap között négy évtized és két világháború a különbség, ám mindkettő küldőjének lehetett valami köze az egyházhoz.

Az Album további képei
 
hirdetés

AKB

Hazamentek a legények
A Szolnoki vár projekthez kapcsolódóan optikai tuningon esett át a Nyári Lőrinc híd. Talán ennek részeként takarították ki a néhai bölcsőde és Szabadság téri kereszteződés közötti dzsumbujt, aminek vagy két hónapja áldozatául esett egy EuroVelo tábla is. Nem is hiányzik azóta se senkinek. Lehet, hogy eredetileg is felesleges volt? Vagy csak gazdája nincs? A munkát elvégző legényeket meg már nem érdekli, hisz rég hazamentek.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Mária-szobor
A szeptember 12. óta, a Máira utca belvárosi templom felőli végén ismét álló Mária szobrot először 1847. május 24-én állították fel Szolnokon. Bő másfél évszázaddal később, közadakozásból felújították, és eredeti helyétől kicsit távolabb, újból felállították.

A Szoborpark további képei