Felénk

A rékasi felüljáró

2017. július 07.

Építése Szolnok egyik legfontosabb beruházása a hetvenes évek elején. Születése éppúgy összefüggött a vasút korszerűsítésével, mint a Széchenyi lakótelep tervezésével. Annak idején 41 millió forintba került, legutóbb 400 millióért újították fel. Eredetileg a November 7-e nevet viselte.

(Nyári ismétlés: Ez a cikk 2017. március 14-én jelent meg először.)

Fél évszázad alatt természetes lett a léte. Így valószínű, csak akkor vennénk észre a hiányát, ha egyetlen napra kivonnák a forgalomból. Hogy megépítésének ötlete mikor vetődött fel először, csak tippelni tudok: szerintem a szolnoki vasútállomás korszerűsítésének 50-es évekbeli terveiben már szerepelhetett, de azon se lepődnék meg, ha a Kolozsvári felüljáró építésekor - tehát a 40-es évek elején - már elgondolkodtak rajta. A Jászságot - Észak-Magyarországot - és a Tiszántúlt összekötő útvonal egyik fontos pontján áll. Jelentősége bármelyik a Zagyván vagy a Tiszán átívelő közúti hídéval összevethető.

Építése valamikor 1968-ban kezdődött. Bár alig fél évszázaddal ezelőtti dátumról van szó, a korabeli megyei napilapban annak az évnek júniusa, szeptembere és második fele is olvasható, mint a munkák kezdete. Amin a magam részéről nem csodálkozok, hiszen a 32-es főút Szolnok-Debrecen vasútvonal fölött átívelő felüljárójának építése éppúgy összefüggött a szolnoki vasútállomás korszerűsítésével, mint a város belső úthálózatának átalakításával és a 4-es főút építésével, így talán senki sem ért rá figyelni a kezdés pontos pillanatára. (Lehet, hogy alapkövet se raktak le?) Sokkal fontosabb lehetett, hogy végre elkezdődjön a beruházás, amitől leginkább azt várták, hogy az ott lévő, sokszor 20 percen túl is zárva tartó vasúti átjárót - egy helyen azt írták, a 14 nappali órából 12-ben volt leengedve a sorompó - végre kiiktathassák a forgalomból.

Ennek a bosszantó átjárónak a pontos helyét ma már nehéz meghatározni. Elsőre azt mondanám, hogy ott volt, ahol a felüljárótól az állomás felé ma is találunk egy szoknyás sorompót. Régi térképeket nézegetve azonban úgy tűnik, inkább az elkészült felüljáró másik oldalán lehetett az átkelő, valahol a Szántó körút és a Tél utca között. Amihez persze a legnagyobb forgalmat a Thököly utca vihette, aminek eredeti nyomvonala ma is a felüljáró állomás felőli oldalán indulva kanyarodik be a műtárgy alá.

A még név nélküli felüljáró terveit az Út- és Vasúttervező Vállalat (UVATERV) munkatársa, Huszár Gyula készítette, aki korábban a szajoli és két évvel később a Kolozsvári felüljárókat is rajzolta. A Thököly útra kerülő műtárgy a maga közel egy kilométernyi teljes hosszával impozáns építmény, akkor 41 milliót költöttek rá, mai áron 4-8 milliárd forintba kerülne a létrehozása. Maga a tényleges híd, ami eredetileg 12 vágány fölött ívelt át 176 méter hosszúságú, és ehhez jön a valamivel több, mint 800 méteres két felhajtó töltései. Ezek létrehozásához 90 ezer köbméter földet mozgattak meg az építők, ami nem csoda, hiszen a 8 méter széles út két oldalára 2-2 méteres járdát is el kellett helyezni.

A felüljáró kivitelezésén legalább 14 cég dolgozott. A beruházó a KPM (Közlekedési és Postaügyi Minisztérium) Szolnoki Közúti Igazgatósága volt, a fő kivitelező pedig a Közlekedési Építő Vállalat (KÉV) Szolnoki Fő-építésvezetősége. Akik pesti és helyi vállalatokkal, többek között a fuvarozást végző AKÖV-vel, valamint a TITÁSZ-szal és a Postával is együtt kellett működjenek a siker érdekében. Ami, mint az 1971 tavaszi megyei napilapból kigyűjthető, nem is lehetett olyan egyszerű.

A műtárgy átadását eredetileg 1971. április 4-ére tervezték. Bő egy évvel korábban azonban kiderült, hogy a felüljáróra égető szüksége van nemcsak a városnak, de egész Kelet-Magyarországnak. A Kolozsvári felüljáró ugyanis egyre rosszabb állapotba került, és elodázhatatlanná vált a felújítása. Amihez csak azután lehetett nekifogni, ha a rékasi rámpát átadják. Ennek érdekében döntöttek úgy, hogy erőforrásokat átcsoportosítva, fél évvel korábban, már 1970. november 7-ére el kell készülnie a felüljárónak. Amit azonban csak úgy lehetett elérni, hogy közben az Ady Endre út és a Thököly út átépítését, új nyomvonalának kialakítását lényegében felfüggesztették. Mindeközben pedig sorra jelentek meg a cikkek a Néplapban, amelyek az építkezés állásáról, a terv teljesítését veszélyeztető cégekről és egyéb problémákról, például a közművek áthelyezésének késlekedéséről vagy éppen a közvilágítás kiépítéséről szóltak.

A felüljárót végül Dr. Csanádi György miniszter megbízásából az a Dr. Ábrahám Kálmán adta át, aki a tervezés időszakában még az UVATERV irodájának vezetője, a szalagátvágáskor a KPM Közúti Közlekedési Főosztályának vezetője, 1974-től államtitkára, majd 1977-84 között a minisztérium irányítója volt. Mint az átadón elhangzott, a beruházás során 4 ezer tonna betont, ugyanennyi kavicsot és 3 ezer mázsa betonacélt építettek be a szerkezetbe, továbbá 1,5 kilométer rávezető utat is korszerűsítettek. A beszámolók szerint nemcsak a fontos emberek vettek részt az őszi avatáson, de sok szolnoki is kiment az eseményre, ahol azt is bejelentették, hogy November 7-e lesz az új műtárgy neve. Sőt, ezt és a felépítésben együttműködő szervezetek nevét emléktábla is megörökítette, amit persze ma már sehol se találni.

A Széchenyi városrész fejlesztése szempontjából is nélkülözhetetlen felüljárót tehát 47 éve használjuk. Azóta háromszor esett át komolyabb felújításon. Először másfél évtizeddel az átadása után kapott új burkolatot a szerkezet, majd a kilencvenes évek második felében teljesen felújították. Legutóbb pedig 2013-ban költöttek uniós forrásból 400 milliót a rendbetételére, így tulajdonképpen azt mondhatjuk, hogy a két felhajtós, négy gyaloglépcsős, 12 méter széles és közel egy kilométeres felüljáró egész jó állapotban szolgálja a szolnokiakat és a városon átutazókat. Igaz, jó ideje hivatalos neve nincs, és bár rékasi rámpaként, meg Thököly úti felüljáróként is egyértelműen azonosítható, egyszer talán újra elkereszteljük ezt a nem túl szép, de rendkívül fontos közúti műtárgyunkat.

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Szolnok főtere '68-75
Két apróság árulja el ezen a lapon, hogy a felhasznált fotó 1968 és 1975 között készült. Egy másik, a szolnoki Kossuth teret ábrázoló képeslappal összehasonlítva pedig az is kiderül, hogy az egykor a 4-es főút mellé ültetett fákat kivágták. Persze a városháza és a "lordok háza" se így néz már ki.

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Nagyon-nagyon kivert biztosíték
Joggal feltételezhető, hogy Tiszavirág-híd karbantartásáért felelős városi cég munkatársai, a szolnoki rendőrség, illetve a helyi önkormányzat nincs tisztában a horogkereszt, az SS-jel és a második világháborús náci köszöntés jelentésével. Ezt bizonyítja, hogy három ilyen jel tavaly óta díszítheti a Tiszavirág-híd Liget felőli lábát. És itt van május elseje, lesz forgalom a Tiszaligetben, világgá kürtölhető Szolnok szégyene. Lemondásuk után történelemórát az illetékeseknek!

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Kitessékelt Ede
Harminc éve állították fel a szolnoki színház sarkán, a Táncsics utca elején Pogány Gábor Benő szobrászművész Szigligeti Ede-szobrát. Nagyjából hat évvel azután, hogy a művésztől a város megrendelte az alkotást, ami eredetileg nem közterületen, hanem az épület aulájában állt volna.

A Szoborpark további képei