Felénk

900 éves, mint brand?

2014. július 22.

Szolnok 1975-ben ünnepelte alapításának - első említésének - 900. évfordulóját. A jelentős jubileumra majdnem egy évtizedig készült a város, és a "Szolnok 900 éves" márka olyan jól sikerült, hogy még a helyi cégek is használták a reklámjaikban. Legalábbis a kártyanaptárakon.

(Nyári ismétlés. Ez az írás 2014. február 5-én jelent meg először.)

Nem tudom, a felnőttek körében milyen reklámértékkel bírtak a kártyanaptárok a hetvenes években, az azonban biztos, hogy gyerekként sok cégről, termékről, de még településről is ily módon szereztem az első információimat. Hozzátéve, hogy minden év decembere és mondjuk a következő esztendő első öt-hat hete a naptárgyűjtésről és csereberélésről szólt. Emlékeim szerint száz különféle naptár alatt soha nem álltam meg, és egy-egy ritkább - általában Pestről előkerülő - vagy különleges darabért öt-tíz másikat is adtunk. Aztán, ahogy jött a tavasz, a naptárak mentek a fiókok mélyére. Ahonnan több évtized után előkerült néhány darab.

Például a Szolnok-Békés Megyei Élelmiszer és Vegyiáru Nagykereskedelmi Vállalat - későbbi nevén: Kunság Füszért - naptára. Ami címlapján a cég iszonyatosan hosszú neve mellett a fő helyen Szolnok 900 éves jubileumára emlékeztet, és egy akkor is már több mint száz éves ábrázolásának egy részletét használta.

Maga a kép Müller Adolf szolnoki művész rajza után készült metszet, amely a Vasárnapi Újság című hetilap egyik 1861-es számában tűnt fel. Pontosabban annak nagyjából a jobb fele, ami a mai Tiszaliget felől nézve ábrázolja a várost. Jobb felső sarkában a vártemplom látszik, szemben pedig a Tisza szálló és a Verseghy helyén egykor állt sóházak. Nem tudom, miért ezt a részletet választották a naptárhoz, hiszen a rajz bal félen vonatot és gőzhajót is lehet látni, ráadásul a jobban azonosítható belvárosi nagytemplommal együtt.

Ha valaki azt gondolja, hogy a naptár hátsó, nem képes oldalán több információt találunk a reklámeszközt megrendelő cégről, az téved. A naptár rész alá ugyanis csak a ?Szolnok város kilencszáz éves? körfeliratú, városi címert helyezték el. Hogy maga a cég hol székelt, miként érhető el, az sajnos nem derül ki. Pedig, ha jól gondolom, 1975 ebből a szempontból a Kunság Füszért életében is jelentős esztendő volt, hiszen ekkoriban foglalhatta el új irodaházát. Mégpedig a Nemzeti Szállóban, miután annak kiváltására, a város 900 éves jubileumának tiszteletére átadták a Pelikán szállót.

Ugyanebben az évben jelent meg a Szolnok Megyei Élelmiszer Kiskereskedelmi Vállalat (későbbi ÉKV) naptára is, amelyik szintén a város 900 éves ünnepét tette a címoldalára. Igaz, az ünnepi naptárat egy bőségszaruval is kiegészítették, ami utalhat akár a fejlődő szocialista nagyvárosban találhat ?bőségre?, de akár a cég áldásos tevékenységére is. Mindenesetre érdemes a grafikán is kicsit elidőzni. Az akkor prémium minőségnek számító Omnia kávé, a Podravka levespor, a Rama margarin, és a Mackó sajt sziluettje egyértelműen felismerhető, de a szaru szájában a Mátra Cukor logója is felsejlik. A naptár hátulján pedig nemcsak praktikus újévi üdvözletet - "Egész évben jó vásárlást kíván az ÉKV Vevőszolgálata" - találunk, hanem megtudhatjuk azt is, hogy a cégnek Szolnokon, Jászberényben, Törökszentmiklóson és Martfűn voltak üzletei.

Van még egy naptár, amelyiken ugyan feliratban nem jelenik meg a 900 éves évfordulóra való utalás, de a képes oldala miatt feltétlenül ide sorolnám. Ez a Szolnok Megyei Állami Építőipari Vállalat 1976-os naptára, aminek képes oldalán a cég akkoriban új sikere és büszkesége látható. Az 1975. november 7-én átadott 17 emeletes Vízügyi Székház. Igaz, ha jobban megnézzük, maga a felhasznált kép legalább három hónappal az átadás előtt, valamikor 75 nyarán készülhetett, hiszen a parkolóban még ott a felvonulási épület, a tízedik emeletnél pedig egy külső, függő állvány. De ahhoz, hogy a legnagyobb szezonban, akár az épület avatására elkészülhessen egy következő évi zsebnaptár, nem várhattak jobb fotóra a nyomdában.

 

A rovat legfrissebb cikkei:

hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Damjanich és az első világháború
Mit szólt volna Damjanich tábornok 1849 nyarán, ha valaki azt mondja neki, hogy halála után 65 évvel mi, magyarok még mindig az osztrákokkal összevarrva masírozunk egy minden addiginál nagyobb háborúba? A történelem nem ismer ilyen kérdéseket. De akkor mi köze a tábornoknak az első világháborúhoz?

Az Album további képei
 

AKB

Vicc vagy reklám?
Ez csak vicc lehet. Mert kizárt, hogy 2025-ben egy magára adó szakmunkás azt gondolja, hogy a városházával szemben, egy fára felkötözött tábla a megfelelő reklám. Szerintem valaki, valahol találta ezt a táblát, és jó ötletnek vélte, hogy az ellopott Sellő hűlt helye mellé kiteszi ezt a táblát. Vagy lehet, hogy így oldódik meg a Sellő rejtélye? Lehet, hogy fel csak kellene hívni azt a számot, és nem is a karosszériás venné fel. Az utcai vicceket olykor tovább kell gondolni.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

A Gyermekév hercege
Negyven éve lesz 2019. május 26-án, hogy a Fiumei úti iskola előkertjében a kis herceg a rókával beszélget. Szöllőssy Enikő, Munkácsy-díjas szobrászművész pár évvel korábban készített alkotását a Gyermekek Nemzetközi Éve alkalmából állították fel az akkor még Ságvári úti iskola udvarán.

A Szoborpark további képei