Album



Viktor 114 éves üzenete

2014. január 04.

Szigeti Henrik udvari fényképész nemcsak szakmájához érthetett remekül, de üzleti érzéke is kiváló lehetett. Ennek köszönhető, hogy Szolnokról legfeljebb 3 évvel azután már készült képeslap, hogy az anzikszok nyomtatása Magyarországon is megindult.

Csak ennek az újabb régi képeslapnak a kézbe vételekor szembesültem azzal, hogy ezt az anzikszot is egy fiatal hölgynek küldte egy úr. Nem akarok általánosítani, de a birtokomban lévő, az első világháború környékén vagy az előtt feladott több tucat szolnoki képeslap címzettjeinek többsége hölgy. Vajon az urak utaztak többet? (Most a háborútól tekintsünk el!) Avagy akkoriban "trendi" dolognak számított a fiatalok körében képeslapot küldeni és kapni?

Az biztos, hogy 1900. január 6-án, amikor ezt az "Üdvözlet Szolnokról." feliratú lapot postára adta egy bizonyos Viktor, még alig néhány éves divatról volt szó. Mert mint tudjuk, a képeslap 1870-ben született meg Németországban. Az első magyarországi - máig ismeretlen kiadójú - lapokat két évtizeddel később készítették. Ám a hivatalos, állami képeslap kiadásra csak a Millennium évében, 1896-ban került sor. Majd ezt követően készültek sorra a városokat is ábrázoló lapok, ami a képeslapküldés tömeges elterjedéséhez vezetett. Tehát Szigeti Henrik udvari fényképész maximum három évvel később készíthette el a mellékelt fotókat, és azokból legalább kétféle képeslapot, hiszen 1900 első napjaiban Viktor 4 fillérért már postázott is egyet Aradra, Berecz Paulinának.

Szigeti Henrik üzleti érzékét jól mutatja, hogy a két fotóból nemcsak fekvő formátumú, hanem álló elrendezésű képeslapot is készített. Amiből a birtokomban lévő példányt - nem meglepő - ugyancsak egy hölgynek, bizonyos Szekrényessy Árpádnénak küldték Edelénybe.

A két laphoz használt fotók egyébként két olyan épületet ábrázolnak, amelyek ma már nincsenek meg. A fekvő képeslap bal oldalán a kettővel ezelőtti szolnoki pályaudvar látható, aminek a helyére 1905-ben épült fel a '44-ben lebombázott nagyobb állomás.

A másik képen pedig az a Steiner Jakab Fiai divatáruház látható, amely a hatvanas években tűnt el a Kossuth térről, nagyjából a Magyar utca torkolatával szemben lévő szabadtéri színpad helyéről. Ez utóbbi képen ott a 68-asok obeliszkje és látható valami az egykori piacból is. Ha Szigetinek tényleg jó üzleti érzéke volt, akkor nem véletlenül tette Steinerék házát a képeslapra, hiszen egy ilyen megjelenés komoly reklámot jelenthetett az üzletnek.

No és persze Szolnoknak is. Amiről a korabeli képeslap címzettje - élt Aradon vagy Edelényben - megállapíthatta, hogy komoly város lehet, ha divatáruháza van, kétszintes pályaudvara, rengeteg konflisa. Sőt, ha kicsit figyelmesebb volt a villanyvilágítás jeleit is felfedezhette a két képen. Azaz Szigeti remek üzleti érzéke és a fiatal hölgyeknek tetsző korabeli trend kiváló városmarketing is lehetett. Még ha ez akkoriban nem is jutott senkinek az eszébe.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Hátranézve mit látunk?
A hatvanas évek elején anya és gyermeke kézen fogva sétál. A fiú iskolatáskát cipel, anyja valami szatyrot. Ha nem koradélután készült volna a felvétel, akár azt is mondhatnánk, iskolába mennek. Szolnok ismerői pontosan tudják, hol sétálnak, és mi minden változott arrafelé öt évtized alatt.

Az Album további képei
 
hirdetés

AKB

Hova visz?
Hova visz egy olyan aluljáró, amiben úgy tűnik, évek óta nem járt takarító, ami érezhetően inkább mellékhelyiség mintsem közlekedést segítő építmény, amire tényleg igaz, hogy "sz*-nak, bajnak nincs gazdája"? De ettől még Szolnokon van. Elvileg a Tiszaligetbe visz vagy onnan a belvárosi Tisza-hídra. A miénk. De mégis kié? Nem lehetne, hogy neki is fájjon egy kicsit? Mert hová visz egy ilyen elhanyagolt aluljáró? A jövőbe?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Mint logó a ház falán
Éppen fél évszázada díszíti a MÁV Kórház rendelőintézeti szárnyának utca felé néző homlokzatát Laluja András Gyógyítás (?) című krómacél szobra. Hogy miért három évvel a kórház megnyitása után, és miért pont oda került ez a műalkotás, rejtély. De olyan, mintha a kórház logója lenne.

A Szoborpark további képei