Album



A Kossuth tér harmadik pillanata

2020. június 13.

Szolnok főtere valamikor 1962 kora nyarán, hétköznap délidőben. Ez a színes képeslap azonban nemcsak azért érdekes, mert megőrizte a tér egy pillanatát, hanem azért is, mert ez a harmadik olyan képeslappá lett fotó, amiről biztosan állíthatjuk, hogy ugyanonnan, ugyanazokban a percekben készült.

Ezt a nem túl jó minőségű színes fotót valamikor 1962 nyarán készítette az ismeretlen fotós Szolnok főteréről. Nem nehéz kitalálni, hogy a tér és a Táncsics út sarkán éppen akkor elkészült "lordok házának" a negyedik emeleti - akkor még nem volt beépített tetőszintje -, legszélső lakásának az erkélyéről dolgozott. Tehát a fotózás helye miatt zárhatjuk ki, hogy korábban készülhetett volna ez a felvétel. A növények és az árnyékok alapján kora nyári képről van szó, ezért azt is kijelenthetjük, hogy egy évvel később se lehetett volna már megcsinálni ezt a felvételt. A bal szélén, a múzeum épülete előtt ugyanis még nem áll Kovács Ferenc Munkásmozgalmi emlékműve, amit 1963. április 30-án avatták fel, tehát azt követően már nem dolgozhatott a fotós.

Akiről bizton állíthatjuk, hogy ha már felmászott a társasház negyedik emeletére, több képet is készített ugyanonnan. Ezekből pedig a Képzőművészeti Alap Kiadóvállalata a következő években több szolnoki képeslapot is készített. Arról igazán nem tehettek, hogy mire a tekercs fotói anzikszként forgalomba kerültek, már el is avult a megörökített látvány, hiszen nemcsak egy szoborral gazdagodott a tér 1963-ban, hanem két szökőkúttal is. Ám ez a fővárosi székhelyű vállalatot nem nagyon érdekelhette, volt több jó felvétele Szolnok főteréről, gondolom, a terv szerint minden megyeszékhelyről meghatározott időben, betervezett mennyiségű képeslapot kellett kiadni, így nyomdába kerültek az ugyanazokban a percekben készült, eltérő sorszámú fotók.

Mert az ehhez az álló formátumú, fekete-fehér képeslaphoz használt felvétel is ugyanakkor, ugyanonnan készült. Erre bizonyíték például a tér északi oldalán, a mai múzeum, könyvtár és a köztük egykor lévő takarékpénztári épület előtt parkoló autók. Kicsi az esélye ugyanis annak, hogy az a zárt felépítményű GAZ teherautó a képek bal szélén, aztán az egymással szembe néző, púpos Warsawák, és a mai könyvtár előtt parkoló M21-es Volga máskor is pont ugyanígy, ugyanazon fáknál parkolt volna. Egy bizonyíték persze nem bizonyíték. Hát akkor nézzük az ablakokat! A mai könyvtár legfelső emeletének szélső ablaka, a takarékpénztári épület emeleti, negyedik ablaka mindkét képen ugyanúgy van nyitva. Sőt, ezen az épületen az ötödik, hatodik és a nyolcadik, kilencedik ablak rolói is teljesen egyformán vannak lehúzva a két képen. Esélytelen, hogy két különböző napon ezek is ennyire egyezzenek.

A három képen - merthogy ez a fekete-fehér, fekvő formátumú képeslap ugyanennek a sorozatnak a része - csupán az emberek pozíciói mások. Például a harmadik képen jobbról érkezik egy kerékpárt toló férfi és egy nő, akik a színes képen még nincsenek rajta. Viszont a mai könyvtár sarkánál lévő villanyoszlop tövében ugyanúgy ott beszélget két férfi a villanyoszlop tövében. Vagy a színes kép bal alsó sarkában, az akkori 4-es főúton csak egy kerékpárost látunk, míg a fekete-fehér verzión egy motorkerékpáros lett megörökítve. De az álló fekete-fehér és a színes felvételek között is vannak ilyen apró eltérések. Az álló képen például egy Moszkvics halad el a parkoló autók előtt, ami a színes felvételen nem látható. Vagy a színes képen, a könyvtár előtti parkban, mindkét padon ülnek fiatalok, míg a fekete-fehér álló képen nem.

A két fekete-fehér fotóról bő egy évvel ezelőtt már írtam. Viszont ezt a színes képeslapot csak most néztem meg alaposabban, pedig 2011 óta a gyűjteményem része. Elsőre azt gondoltam, hogy ugyanannak a fekvő formátumban használt képnek az eredeti, már készítésekor is színes változata. Csak alaposabban megnézve jöttem rá, hogy nem ugyanarról a felvételről van szó. Hanem egy 1962-es kora nyári nap harmadik, megörökített pillanatáról. Ilyesmi pedig ritkán kerül elő. Ennek ellenére reménykedem, hogy talán újabb képek és pillanatok is felbukkanhatnak még az ismeretlen fotós akkori felvételei közül.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Nyakleves utalványozása
A református templom átadása után maximum tíz évvel készülhetett az ehhez a képeslaphoz felhasznált fotó. Nemcsak a kép, hanem az anziksz szövege is érdekes, hiszen írója egy gyöngéd nyakleves utalványozását kéri a címzettől.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - 2024. szeptember 23. (hétfő) 18:00

AKB

Így múlik?
Szolnok belvárosában, igaz, egy mellékutcában, de ott, ahol valamikor fontos kis üzletek (itt vettem az első pintyemet) és legendás presszó működött, majd szépreményű, igényes vendéglő is nyílt, ma üres a ház, eladók/kiadók a helyiségek. Ez a Sütő utcai épület a szolnoki kereskedelem és vendéglátás lakmuszpapírja, ami szerintem éppen azt mutatja, baj van. Nem a hellyel, nem az egykori üzemeltetőkkel, hanem Szolnok vásárlóerejével és igényeivel.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Vízügyes emlék a parkoló szélén
Ledöntés, áthelyezés, lopás vagy csak felújítás. Egy elvitathatatlan szakember szerényen megbújó portréjának is lehet kalandos a sorsa Szolnokon. A Boldog Sándor István körút és az Ady Endre út kereszteződésénél, a "vízügyi" parkoló szélén álló Sajó Elemér szobornak legalábbis az lett.

A Szoborpark további képei