Album



Új színház születik

2025. június 07.

A Szolnoki Szigligeti Színház átépítését mutató fotóról nem csak a beruházás állása miatt jelenthetjük ki, hogy 1990 késő tavaszán dolgozhatott a fotós, hanem a palánkon látható plakátok miatt is. A színház 35 évvel ezelőtti átépítéséről azt is elmondhatjuk: rendszereken átívelő volt.

A Damjanich János Múzeum (DJM) Történeti, Irodalomtörténeti és Művelődéstörténeti Osztályának fotótárában is őrzött képet minden bizonnyal Kardos Tamás készítette, és annak idején több kiadványban is megjelent - leginkább fekete-fehér változatban. A fotón még felismerhető az a homlokzat ("gyufásdoboz"), amit 1962-63-ben építettek a Szolnoki Szigligeti Színház korábbi bejárata helyére, és aminek földszintjén nemcsak ruhatár kapott helyet, de első emeletén nézőtéri büfé, a másodikon pedig próbaterem is. Miután azonban az 1963-ban befejeződött felújítás nem volt teljes, illetve a következő bő negyedszázadban alig nyúltak az épülethez, a nyolcvanas évek végére elodázhatatlanná vált az újabb felújítás. Ehhez végül 1990 tavaszán, egy lerövidített évad végén kezdhetett hozzá a zágrábi székhelyű kivitelező, aki bő egy év alatt megépítette a duplájára növelt alapterületű, akkor minden tekintetben korszerű, mai színházépületet.

A fotó bal felén egyébként már látszik az egyik mai "torony" alsó szintjének a zsaluzása, ami szintén arra utal, hogy a felvétel még a beruházás kezdeti szakaszán készült. De ugyancsak az 1990 késő tavaszi fotózási időpont valószínűsíti a zsaluzás előtti kerítésen látható tíz darab egyforma színházi plakát is, ami az 1990. március 2-án, Szikora János - későbbi színházigazgató - rendezésében bemutatott Carment hirdeti, ami a régi épület utolsó premierje lehetett. A társulat ugyanis 1990 tavaszától a Megyei Művelődési és Ifjúsági Központban játszott - például a Chicago című musicalt -, miközben az igazgatóság a Táncsics út másik oldalán lévő szobaszínház épületében húzta össze magát, ahol természetesen folytatódtak az előadások.

A fotó egyébként zseniálisan rávilágít arra is, hogy a Schwajda György akkori direktor által "összehozott", 540 millió forintos bővítés és felújítás még a rendszerváltás előtt kezdődött, de már azt követően zárult. A szerződések aláírásakor ugyanis a színház fenntartója még Szolnok Város Tanácsa, az 1991. április 19-ei átadón viszont már nemcsak köztársaság Magyarország, de a városnak is önkormányzata és Kőnig László személyében polgármestere volt. A szürke kerítésen pedig a Carmen plakát két oldalán az 1990 tavaszi országgyűlési választások plakátjai bukkannak fel. Bal oldalon, az állampárt utódpártjának, a szocialistáknak (MSZP) a kiadványai, a jobb oldalon pedig a "nyugodt erő", a Magyar Demokrata Fórum (MDF) reklámjai. Mindkettő a jövő zálogának tekintett, aranyos kisgyerekkel operált. Nagyon valószínű, hogy a fotózáskor már a voksolás, sőt az új parlament megalakulása után, szerintem valamikor május első napjaiban, amikor a színház tetejére, az egykor pirosan világító neonfelirat roncsaira még felkerültek az ünnepi zászlók.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Pista a vérzivatarban
Bár ez a részben hamisított szolnoki képeslap elsősorban a város vallási sokszínűségéről és toleranciájáról tanúskodik, amikor Pista kapkodva postára adta, nem éppen ezek az értékek jellemezték a világot. Egy harcba induló katona üzenete és ?hétköznapi? problémája 1916-ból.

Az Album további képei
 

AKB

Fájó bökkenő
Csak egy apró, a díszburkolatból évek óta kiálló, koszos vasdarab. Mi itt a bökkenő? Egykor a Tisza-parti sétányra történő behajtás korlátozására került a betonba, de oda ma már az megy be autóval, motorral, aki akar. Mert ez Szolnok. Kár bármit szóvá tenni. Jól van az úgy. Csak vigyázzanak! Bringakereket gyilkoló, gyereklábat felszakító, önfeledt sétát fájdalmasan megszakító bökkenő lehet abból a vasból. Figyeljenek! Mert csak magunkra számíthatunk.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

A haza mindenesének szolnoki emléke
Több oka is van annak, hogy ezt a képzőművészetileg jelentéktelen emléktáblát ezen a módon is meg szeretném örökíteni. Egyrészt félek, hogy Várkonyi István vagy Kandó Kálmán sorsára jut. Másrészt Szolnok történetében is fontos összefogásra emlékeztet. Harmadrészt pedig hamarosan itt a Takarékossági Világnap.

A Szoborpark további képei