Album



Szolnokról Szolnokra szolnokit

2017. október 14.

Mi lehetett az oka annak, hogy egy fiatalember Szolnokon feladott képeslapon köszöni meg a neki küldött "megemlékezést" egy ugyancsak a városban, a néhai Büge utcában élő hölgynek? Szinte biztos, hogy hidegen hagyta, mit ábrázol az általa küldött anziksz képes fele. Pedig igazi kuriózum Szigeti mester felvétele.

Mi történhetett 1915-ben Szolnok főterén, amit akkor már vagy húsz éve nem "Piacz térnek", hanem Kossuthnak hívtak? Bár kétségtelen, hogy hetente több alkalommal is betöltött ilyen funkciót a Városháza előtti placc. Fontos esemény lehetett, hiszen Szigeti Henrik udvari fényképész - aki ekkor már majdnem negyedszázada örökítette meg várost és a szolnokiakat - méretes masinájával felkéredzkedett a lassan tíz éve álló Népbank - ma Sztár fitnesz - vagy a rég elbontott Steiner-ház első emeleti erkélyére, hogy onnan fogja be a 68-as obeliszk körüli teret. Bizonyos, hogy valamiféle szervezett ünnepséget tartottak a Külső Szolnok Megyei Takarékpénztár - jelenleg múzeum - épülete előtt, hiszen a megjelent tömeg viszonylag rendezetten, legalább három tömbben sorakozott fel, ráadásul katonák is biztosították a helyszínt.

Több lehetőséggel is számolhatunk. Nem zárható ki, hogy az 1872. június 28-án felavatott, a Szolnokon állomásozó 68-as gyalogezred elesett bajtársainak emléket állító obeliszket koszorúzták meg. Ugyanakkor az is előfordulhatott, hogy nem a ma már az Eötvös téren található katonai emlékművön volt a hangsúly - hiszen akkor talán jóval több katona lenne a helyszínen -, hanem csak a város főterén. Sajnos nem lehet kivenni, hogy milyen ideiglenes építmény áll a valamikori Magyar Király Szálló és az obeliszk között, de az biztos, hogy emelvénynek alacsony. Nem hinném, hogy túl nagy jelentőségű - megyei, országos - történésről lehetett szó, hiszen nagyjából 4-500 ember van a felvételen, és a tér keleti oldala szinte teljesen üres. Ráadásul egyetlen zászló sem lobog a téren. Valakit beiktatnak, valakit búcsúztatnak?

Az biztos, hogy az eseménynek lehettek fontosabb és kevésbé fontos vendégei is. Az előbbiek ugyanis jól elkülönülve állnak félkörben az obeliszk közelében. Az utóbbiak és a szimpla érdeklődők pedig a fotóshoz közelebb eső részen - a kép alján -, illetve a szemben lévő épületsor járdáján álldogáltak. Ha jobban megnézzük a kép bal alsó sarkát, olyan, mintha valami kordon is elválasztaná őket az obeliszknél állóktól. És persze voltak szerencsés kíváncsiskodók is, akik például a néhai szálloda főbejárata fölötti erkélyről, illetve valamelyik ablakából figyelhették az eseményt. Ami az egyetlen felismerhető árnyék alapján kora délelőtt zajlott. A viszonylag sok helyen feltűnő ernyők alapján - mivel sehol egy tócsa, és nincs is mindenkinél ilyen eszköz - pedig azt mondhatjuk, hogy talán egy forró nyári napon történt mindez. Amikor a rendesen felöltözés a hölgyeknél még hosszúszoknyát, az uraknál pedig felöltőt és kalapot jelentett.

Mindezek mellett van egy sokkal fontosabb kérdés ezzel a képeslappal kapcsolatban. A fotóból képeslapot kiadó Kisné - aki nem tudom, hogy azonos-e a két héttel ezelőtt már felbukkanó Kiss Margintéval - vajon miért döntött úgy, hogy egy ilyen "riportfotót" megfestet és meg is jelentet, még ha hibás helymegjelöléssel is? Lehet, hogy az első világháború valamiféle képeslap konjunktúrájából nem akart kimaradni? A hazafias tematikájú, az összetartást szimbolizáló lapoknak nagyobb volt a keletje? A Szolnokon átvonuló katonák által írt és feladott anzikszok alapján ez logikusnak tűnne. Mindenesetre az biztos, hogy az első világháború idejéről vagy előttről származó, a szolnoki Kossuth teret mutató képeslapokon ekkora tömeget, ráadásul nem piacnapon, még nem láttam.

Az azonban tényként rögzíthető, hogy a szememben ritka kincsnek számító lapot feladó Kiss - talán Géza - urat nem igazán érdekelhette, mit mutat fotó. Az általa Szolnokon megírt lap ugyanis a Szolnokon, a Büge - ma Meder - utcában lakó (talán) Laczonyi Ilonka úrleánynak szólt. A feladó megköszönte rajta a "jóleső megemlékezését", kézcsókot küldött, illetve "mindnyájukat szívéjesen" üdvözölte. Ez utóbbi, gondolom, az úrleány családjának, a lapot óhatatlanul olvasó papának és mamának szólhatott. De vajon miért kellett Szolnokról Szolnokra képeslapot küldeni? Miért nem ment Géza személyesen a Büge utcába, hogy Ilonkának megköszönje a jóleső köszöntést? Talán Géza nem ugyanazt akarta, mint Ilonka?

Ez legalább akkora titok, minthogy mi is történt 1915-ben a város főterén, amit Szigeti Henrik fontosnak tartott megörökíteni, Kisné pedig képeslapon kiadni.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Beloiannisz 3. hátulról
A Magyar Nemzeti Levéltár szolnoki intézményében őrzött 1973-as fotósorozat több darabját bemutattam már. E kép értékét azonban nem a szolnoki KMP szervezet megalakulásának helyszínéül szolgáló épület hátsó frontja adja, hanem hogy maradt fotó a Csarnok utca 2. számú házról is.

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Hova visz?
Hova visz egy olyan aluljáró, amiben úgy tűnik, évek óta nem járt takarító, ami érezhetően inkább mellékhelyiség mintsem közlekedést segítő építmény, amire tényleg igaz, hogy "sz*-nak, bajnak nincs gazdája"? De ettől még Szolnokon van. Elvileg a Tiszaligetbe visz vagy onnan a belvárosi Tisza-hídra. A miénk. De mégis kié? Nem lehetne, hogy neki is fájjon egy kicsit? Mert hová visz egy ilyen elhanyagolt aluljáró? A jövőbe?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Lány az iskola előtt
A modellül szolgáló hölgy ma már mesze túl lehet a hetvenen, hiszen Simon Ferenc fiatal lányt ábrázoló szobra 1968 óta áll a Tiszaparti sétányon, a gimnázium épülete előtt. A fehér kőszobor pontos címét senki sem tudja, hiszen Álló lányként és Diáklányként is hivatkoznak rá.

A Szoborpark további képei