Album



Szolnokon nyaraló üzenete

2024. június 01.

Lehet, hogy a Tisza szállóban töltött pár kellemes napot e képeslap írója, aki Budapesten maradt ismerősének címezte a szolnoki Faragó könyv és papíráruház kiadásában megjelent anzikszot. Nemcsak a szálló és gyógyfürdő látható ezen a képen, hanem Szolnok egyik első benzinkutja is.

Szerintem minden szolnoki tudja, hogy az ehhez a fotóhoz használt képeslap csak 1928 áprilisa után készülhetett, miután megnyitotta kapuit a Hegedűs Ármin tervei alapján felépített Tisza szálló. Talán azzal is sokan tisztában vannak, hogy a hotel előbb lett kész, minthogy Pápai Vajna Ferenc geológusnak sikerült melegvizet fakasztania a közelben. Ám egészen biztos, hogy ez a kép már a kútfúrók levonulása után készült. És mivel eléggé rendezettek a szálloda előtti parkok, nem tévedhetünk nagyot, ha azt mondjuk: a fotós nem közvetlenül a nyitás után, hanem inkább 1929 tavaszán dolgozott Szolnok akkori büszkesége körül. Azt nem tudom, hogy a fotózás pillanatában még reménykedtek-e a helyiek, hogy mégiscsak megvalósul az eredeti terv, és az árkádos folyosó az ország második fedett, 50 méteres medencéjéhez fog vezetni. Az azonban biztos, hogy mivel ezt a képeslapot 1932 májusában adták postára, akkor még nem a város próbálta működtetni a fürdőt, a hotelt és az éttermet, hanem az első bérlő Westher Antal. Azaz volt még pár év a polgármestert buktató helyi panamáig.

Ha kissé megengedők vagyunk, azt is mondhatjuk, hogy a mai Táncsics utca sarkáról, a Verseghy gimnázium kerítésétől ugyanígy meg lehetne örökíteni a Tisza szállót, mint anno, amikor még az Apponyi Albert út torkollt itt a Horthy Szabolcs parkba. Persze, a fürdő kéménye jelenleg jóval alacsonyabb, és legalább két szobor meg egy dombormű is kerülne a mai felvételre, ám sok minden ebben a bő kilencven évben nem változott. Már, ami az épület távolról nézett küllemét illeti. Mert e fotó készítésekor a szolnoki Tisza szálló egy valódi turista célpont volt, hiszen, aki utazhatott, annak be kellett érnie a belföldi helyekkel. Ezért is gondolhatta úgy annak idején Szolnok városa, hogy az első világháború után, a gazdaság újra indításához felvehető amerikai kölcsönt egy ilyen turisztikai beruházásra is fordítja. A pontosság kedvéért: nemcsak tervezte és elindította a projektet, hanem be is fejezte. (Ja, kérem, azért vannak változások!)

Talán viccesen hangzik, de a birtokomban lévő több száz szolnoki képeslap túlnyomó többségét nem arra használták a postára adók, hogy azokon üdvözletüket küldjék, egy-egy utazásról, nyaralásról számoljanak be. Különösen igaz ez a második világháború előtti anzikszokra, amikre sokszor teljesen hétköznapi vagy éppen háborús üzenetek kerültek. Ezért is érdekes ez a lap, hiszen a feladója arról számol be Budapesten maradt ismerősének, hogy azért nem találja a fővárosban, mert éppen a Tisza partján üdül. Az sajnos nem derül ki, hogy esetleg a Tisza szállóban lakott-e az illető, vagy netán a Nemzetiben, esetleg valamelyik ismerősénél. Pedig milyen jó lenne tudni, hogy kilencven évvel ezelőtt egy fővárosi miként üdült Szolnokon!

Azt nem hinném, hogy e képeslap írója autóval érkezett a városba, hiszen 1932 közül az még nagyon keveseknek adatott meg. Aki viszont így kereste fel Szolnokot, vagy átautózott a városon, az biztosan tudta, hogy a Tisza szálló előtt akár meg is tankolhatja a gépkocsiját. Merthogy e fotó bal szélén, a második villanyoszlop tövében egy benzinkút töltőfej látható, amit feltételezésem szerint a szálloda működtetett. Hogy mekkora lehetett a földbe süllyesztett tartály, és az meddig lehetett ott a föld alatt, azt sajnos nem tudom, miként azt sem, mikor számolták fel a Sóház utcai benzinkutat.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Sikeres szocialista vállalat
Jó lenne tudni, mi alapján dőlhetett el, hogy egy szocialista vállalat milyen képet tett az aktuális kártyanaptárjára. Meztelen nőt vagy a központja előtti parkolót? Ha erre az 1979-es kártyanaptárra nem került volna rá a Szolnoki Mezőgép logója, kevesen jönnek rá, hol van ez a parkoló.

Az Album további képei
 

AKB

Fájó bökkenő
Csak egy apró, a díszburkolatból évek óta kiálló, koszos vasdarab. Mi itt a bökkenő? Egykor a Tisza-parti sétányra történő behajtás korlátozására került a betonba, de oda ma már az megy be autóval, motorral, aki akar. Mert ez Szolnok. Kár bármit szóvá tenni. Jól van az úgy. Csak vigyázzanak! Bringakereket gyilkoló, gyereklábat felszakító, önfeledt sétát fájdalmasan megszakító bökkenő lehet abból a vasból. Figyeljenek! Mert csak magunkra számíthatunk.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

A hortobágyi 12 emlékére
A Hetényi Géza Kórház egyik kis belső udvarán bújik meg egy 2013-ban elhelyezett fekete emléktábla. A 12 hortobágyi kényszermunkatábor valamelyikéből a szolnoki kórházba került és itt elhunyt kitelepítetteknek állít emléket. Talán nem haszontalan némi magyarázatot fűzni hozzá.

A Szoborpark további képei