Album



Szökőkút a meztelen szobor helyén

2016. május 22.

Ott, ahol a második világháború vége óta az első világháború hőseinek szolnoki emlékműve - közismert nevén a meztelen szobor - áll, ezen 1935 karácsonyán postára adott képeslap tanúsága szerint még díszes szökőkút volt nyolc évtizeddel ezelőtt. Persze, még az Erzsébet királyné téren.

E Budapestre küldött szolnoki képeslap feladásakor a helyi izraelita templom már 36 éve állt a Szapáry út végén, tulajdonképpen a Szent Ferenc - később Koltói Anna, jelenleg Templom - utca 2. szám alatt. A mai Szolnoki Galériát az akkori Erzsébet királyné tér - jelenleg Tiszai hajósok tere - felől örökítette meg az ismeretlen fotós, így ha pontosak akarunk lenni, azt mondhatjuk, a templom Szigony utcai oldalát látjuk a képen. Merthogy a kép bal oldalán lévő két ház a hetvenes években teljesen eltűnt Szigony utca két oldalán állt, nagyjából a mai Pálfy hátsó traktusának és udvarának a helyén. A hozzánk közelebb eső épületben pedig az állami rendőrség működött.

Mindezeket eddig is tudtam. Az azonban csak erről a képeslapról derült ki számomra, hogy Szigony utca és a Ferenc József rakpart között lévő téren - ami tehát jóval kisebb volt, mint a jelenlegi - egy szoborral díszített szökőkút is állt. Ugyan a város 1937-ben kiadott térképe jelöl valami kis köralaprajzú, két oldalról kerülhető részt a parkos téren, de arról nem volt egyértelmű, hogy az egy szökőkút lenne.

Nehéz kivenni, hogy a kőhalom tetején milyen figura állhatott, de méretéből és alakjából ítélve valamiféle puttónak vagy angyalkának tippelem. Hogy a víz honnan érkezhetett a medencébe, az sajnos nem derül ki erről a nyári képeslapról - minden növény dús és üde -, így az sem kizárt, hogy mire a felvétel készült, már nem is működött a kút. Aminek a későbbi sorsa is ismeretlen. Talán van még olyan, aki tudja, hogy a háborúban semmisült meg, esetleg korábban, vagy csak 1945 tavaszán, amikor a Hősök - akkor még Tisza István - térről (az SZTK elől) áthelyezték ide a világháborús emlékművet.

A felvétel további érdekessége a zsinagógát körbevevő, kő lábazaton álló kerítés, ami mögött talán ugyancsak gazdag növényzet lehetett. Ezen a képen ugyan nem látszik, de más lapok alapján biztosak lehetünk benne, hogy a fotózás idején még azok a vaselemek alkották a kerítést, amelyekből jó pár megmaradt példány ma a Művésztelep körül látható.

És, ha már érdekességek! Nem hagyható említés nélkül a bal szélen látható pad sem. Elsősorban a formája, azaz a kőből öntött könyöklő rész miatt. Ma már sehol sem találni hasonlót. Másodsorban meg annak okán, hogy ez a kép és ez a pad is bizonyítja, hogy a betonból öntött tartópillérekből és a közéjük rakott fa ülő- és háttámlából álló közterületi bútorok nem a szocializmus találmányai. Léteztek már a korábban is, igaz kicsit más - talán igényesebb - kivitelben.

Az 1935. december 24-én Budapestre küldött lapot egyébként Gyuri és Laci küldte Misi nevű barátjuknak. Akinek nemcsak karácsonyi és újévi jókívánságokat továbbítottak ezzel a nyári lappal, de beszámoltak a fővárosban tett színházlátogatásukról - az Úr katonáit látták -, illetve, hogy Szolnokon pár nappal korábban már lehetett korcsolyázni is. Na meg valami vizsgáról, ami mindkét fiatalembernek 2/3-ra sikerült.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Sok húsvét a Tisza partján
Lassan háromszáz éve tarthatnak húsvéti szertartásokat a szolnoki Tisza part közelében, a Belvárosi Nagytemplom több évtizeden át épülő falai között. Bő százhúsz éve a képeslapoknak köszönhetően a Szolnoktól távol élők is láthatták, milyen a város legnagyobb temploma. Három kép.

Az Album további képei
 

AKB

Apró figyelmetlenség
Mikor lettünk beoltva gondolkodás ellen? Egy rendelő felújítása mindig öröm. Szandaszőlősön is. A bekerítést ugyan meg tudom érteni, de van vele problémám. Adott esetben a bezárt kerítéskapu és a bejárati ajtó közötti távolság. Merthogy felújítás ide, drága beruházás oda, maradtak az ajtóra ragasztott tacepaók. Rajtuk a rendelési idővel. Ami a kerítésen túlról elolvashatatlan. Ha már kerítésre futotta, egy vállalható hirdetőtábla sokba került volna? Apró, de hasznos figyelmesség lenne.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Szolnoki Golgota
Radnóti Miklós bori noteszének néhány lapja, fémmé dermedve Szolnokon, a Hősök terén hever. Az 1994-ben leleplezett Magyar Golgota című kompozíció lábánál, ami harmadik vagy negyedik szobra ennek a térnek. Györfi Sándor karcagi szobrászművész alkotása.

A Szoborpark további képei