Album



Szerelmi vallomás 1901-ből

2015. október 10.

Az azonosíthatatlan H. Ö. a torkolatot ábrázoló szolnoki képeslapon emlékeztette a fővárosban élő Vargha Ferencznét arra, hogy 12 évvel korábban - azaz 1889-ben! - milyen szerelmes leveleket küldött neki Mendéről. Ez legalább annyira szép, mint az üzenethez használt 114 éves anziksz.

Mielőtt ezt a múlt század elején készült képeslapot alaposabban szemügyre vesszük, érdemes emlékeztetni, hogy a képes levelezőlap kiadásnak és továbbításnak volt legalább két zsákutcája. Az egyik az úgynevezett hosszú címzéses lap - példa rá ez is -, aminek "fejlesztői" úgy gondolták, hogy az emberek majd csak a látványt akarják elküldeni, így elegendő a címzésre lehetőséget hagyni a lapon. Amikor aztán már látszott, hogy az emberek személyessé is szeretnék tenni a képes üzeneteiket, akkor meg kitalálták: legyen kisebb a címzés, viszont csak korlátozott hosszúságú szöveget lehessen a lapra írni. Aki pedig ezt nem tartja be, az fizessen felárat, mint a hosszabb táviratért vagy a súlyosabb csomagért. Ha csak néhányan engedhették volna meg maguknak, hogy képeslapot küldjenek ismerőseiknek, talán működött is volna a dolog, azaz a kézbesítő minden esetben megszámolhatta volna a szavakat. Mivel azonban az előző századforduló a tömegtermelésről, a tömegesedésről szólt, kivitelezhetetlen volt a terv, mert az anzikszot küldők nemcsak képet, de szöveget is továbbítani akartak.

Ez jól látszik ezen a szolnoki üdvözlőlapon is, aminek H. Ö. a képes oldalát írta tele a szerelmes üzenetével. Talán eleve emiatt is választotta ezt a lapot, hiszen a fotó nem foglalja el a teljes felületet, azaz anélkül lehetett írni rá, hogy a látvány sérült volna. Nem zárható ki, hogy Kalmár Miksa kiadó éppen ilyen megfontolásból készítette a képkivágást, bár ha jobban megnézzük Szigeti Henrik fotóját, maga a tartalom is valami hasonló megoldásért kiáltott. Az üres folyót és az eget nyugodtan le lehetett vágni a képről.

Szigeti Henrik udvari fényképész nagyjából a mai rendőrségi üdülő környékéről örökítette meg a Tisza és a Zagyva torkolatát illetve a vár területét. Ezen a képen ugyan nem látszik, de azért érdemes felidézni, hogy a túlpartra még azon a fahídon kelhetett át, amit aztán 1909-ben sodort el a jeges ár. És aminek a "kistestvére" ott látható a Zagyva fölött, nagyjából a mai vasbeton híd helyén. Viszont a szolnoki várnak sok nyomát nem látni a képen, hacsak nem a Vártemplomot tekintjük annak. Ugyanakkor számomra nagyon érdekes az a töltésszerű építmény, ami a folyó fölött, nagyjából a mai Olajos-házak mellvédjének a helyén áll. Illetve a Zagyva másik oldalán, az ártérben futó kocsiút nyom, ami arra utalhat, hogy a mai Verseghy park helyén lévő vásártereket a századfordulón nem a Szabadság téren keresztül, hanem itt közelítették meg az ebből az irányból érkezők.

És, ha már érdekességek. Ahogy terjedt a képeslapkiadás úgy vált egyre kevésbé fontossá, hogy ki készítette a felhasznált fotót, majd aztán pár évtized múltán már a kiadót is sokszor lefelejtették a nyomdában. Ezen a lapon azonban végtelen korrektséggel szerepel, hogy Kalmár Miksa kiadó Szigeti Henrik udvari fényképész felvételét használta. Nem tudom, hogy ezt szerződésben rögzítették-e, avagy két olyan régi vágású úriemberről van szó, akik még tudták becsülni mások munkáját.

Mindenesetre a lap szerintem egy boldog férj szerelmes üzenetét vitte 1901. október 25-én Szolnokról a budapesti Király utcába. Mert azt kizártnak tartom, hogy abban az időben egy nyílt, bárki által elolvasható lapon ilyen szöveggel kompromittáltak volna egy férjes asszonyt. A H. Ö. aláírás talán valami titkos beceneve lehetett a boldog férjnek, akinek a Budapest-Újszász-Szolnok vonalon utazva jutott eszébe, hogy Mendéről szerelmes leveleket küldözgetett az 1901-ben már ?kis Mamuskámnak? szólított feleségének, amelyeket a párja 1889 óta őrizget.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Róth Dezső céges reklámja
Aki elsőre nem ismerné fel, hogy ezen a képeslapon Szolnok néhai Gorove utcájának 15. és 29. számú házai láthatóak, annak a város meghatározásában segít a bal alsó sarokban lévő felirat. Amire ráerősít a szöveges oldalra elhelyezett kiadói jelzés: Róth Dezső papír áruháza, Szolnok. Egy klasszikus, ám ritka reklámképeslappal van dolgunk.

Az Album további képei
 

AKB

Fájó bökkenő
Csak egy apró, a díszburkolatból évek óta kiálló, koszos vasdarab. Mi itt a bökkenő? Egykor a Tisza-parti sétányra történő behajtás korlátozására került a betonba, de oda ma már az megy be autóval, motorral, aki akar. Mert ez Szolnok. Kár bármit szóvá tenni. Jól van az úgy. Csak vigyázzanak! Bringakereket gyilkoló, gyereklábat felszakító, önfeledt sétát fájdalmasan megszakító bökkenő lehet abból a vasból. Figyeljenek! Mert csak magunkra számíthatunk.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Egy helyi hős emléke
Takács Vendel mindössze 55 éves volt, amikor egy januári, hétfő reggelen a Kőtelekről Szolnokra tartó busz kormánya mögött rosszul lett. Utolsó erejével megállította a járművet, megmentve ezzel hatvan ember életét. A szolnoki buszpályaudvar 7-es kocsiállásánál emléktábla őrzi nevét.

A Szoborpark további képei