Album



Éberség! De ki cenzúrázott?

2025. február 08.

Mindössze hét év telte el ennek a szolnoki ötképes anziksznak az első megjelenése és cenzúrázott változatának a postára adása között. Igaz, ennyi idő alatt nemcsak a Magyar Posta nevéből került ki a "királyi" szó, de a rendszer is négyszer változott. A papír minősége pedig romlott.

A budapesti Gárdony és Fenyvesi képeslevelezőlap-kiadóvállalat 1942-ben jelentette meg fehér, jóminőségű kartonra nyomtatva ötképes szolnoki anzikszát. Minden bizonnyal nem új fotókat használtak a kiadványhoz, hanem a korábbi, nagyjából másfél évtizedben, a cég tulajdonába került szolnoki fotóból állították össze a lapot. Így rákerült a Vártemplom, az akkori Gorove (ma Kossuth) utcai palotasor - a Mezőgazdasági Takarékpénztár szecessziós épületétől a már gimnáziumként funkcionáló Obermeyer-féle házig -, a Damjanich-emlékmű és a Szent Ferenc (ma Templom) utca eleje a polgári leányiskolával és a belvárosi nagytemplom tornyával.

No meg a felső sor közepére, a megörökített építmények közül a legfiatalabbak, a Fémipari iskola és az Eötvös téren álló, szolnoki Országzászló. Ez utóbbi akár azt is elárulhatná, hogy e képeslap 1934 előtt nem jelenhetett meg - hiszen a 101. Országzászlót abban az évben avatták fel -, ha a kiadó nem írt volna pontos kiadási dátumot kiadványa hátuljára. Pár évvel később ez a fotó okozhatott némi fejtörést a kiadónál, a postánál vagy esetleg az anziksz feladójánál.

Nyilvánvaló, hogy a háború után is nagy szükség volt képeslapokra, hiszen továbbra is ezeken volt a leggyorsabb, legegyszerűbb és legolcsóbb üzenni. Ugyanakkor az is világos, hogy a lerombolt országban, néhány évig nem az új képeslapok gyártása volt a legfontosabb, illetve nehéz is lett volna olyan új anzikszokat előállítani, amin nem láthatóak a pusztítás nyomai. Sőt, a képeslapkiadás újbóli felfutását a fényképezőgépek hiánya, illetve a fényképezőgéppel mászkálókkal szembeni bizalmatlanság is hátráltathatta. Így a háborút túlélő kiadók abból dolgoztak, amilyük megmaradt korábbról. Már, ha sikerült megfelelő papírt szerezniük, ami ugyancsak nem volt egyszerű az újjáépítés és a felpörgő propaganda közepette.

Ez látszik is a Gárdony és Fenyvesi képeslevelezőlap-kiadóvállalat háború utáni, sárgás, könnyebb papírra nyomtatott, az 1942-es tartalmával teljesen megegyező kiadványán, ami 1948 tavaszán biztos, hogy forgalomban volt. A "fordulat évében" - amikor például a munkáspártok egyesülésével létrejött az állampárt, államosították a 100 főnél többet foglalkoztató cégeket, néhány kivételtől eltekintve az egyházi iskolákat, és letartóztatták az esztergomi érseket - úgy tűnik még senkit nem zavart a szolnoki Országzászló, és talán nem azért, mert akkor már négy éve nem is létezett.

Egy év múlva, ugyanazt a képeslapot azonban már nem merték ugyanúgy postázni. Mint látható, a felső sor közepében lévő képbe valaki fekete tussal belesatírozott, ezzel eltüntetve a stilizált hármas halom tetejéről a zászlórudat és a zászlót. Illetve a kép alatti "Országzászló" feliratot is áthúzta, ezzel 1949 nyarára "szalonképessé" téve a lapot. Tapintás alapján úgy tűnik, hogy a beavatkozás még az újbóli nyomtatás előtt történt, amit persze azzal lehetne igazolni, ha több, hasonló anziksz is előkerülne. A kiadói beavatkozásnak ellentmondhat, hogy a Gárdony és Fenyvesi cégnek több tucat szolnoki fotója, korábbi képeslapmintája lehetett, ezért nem feltétlenül voltak rászorulva ennek a "politikailag kényes" kiadványnak az ismételt megjelentetésére.

Így az sem zárható ki, hogy egy éber, ügybuzgó postáshoz köthető a "cenzúra", és esetleg valamelyik szolnoki postahivatalban ült neki valaki egy tussal és vonalzóval a "problémás" készlet eladhatóvá tételének. (Ne felejtsük el, hogy már a hároméves terv idején vagyunk, egyre szigorúbban büntették a "nép vagyonának" pazarlását!) Azt kizárnám, hogy 1949. július 29-én, amikor Szolnokról Budapestre küldték ezt a lapot, már maga a levélíró parázott volna egy ilyen képes üzenettől. Mindenesetre ez a beavatkozás is jól mutatja, hogy a negyvenes években miként rohant az ország az egyik elmebajból a másikba, amiről azért ne felejtsük el: nemcsak a vezetőknek, de a végrehajtó kisembereknek is köszönhető volt. Az a fekete csík engem legalábbis erre emlékeztet.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Egy szolnoki építkezés fotója
A korabeli újsághírek szerint Szolnok második tizennyolcemeletes lakóházát 1969 őszén kezdték építeni, és első lakói a következő év karácsonyán már el is foglalhatták a 111 lakást. A mellékelt kora nyári kép alapján nem nagyon értem, hogy fél évig mi történt az akkori Vöröscsillag út végén.

Az Album további képei
 

AKB

Vicc vagy reklám?
Ez csak vicc lehet. Mert kizárt, hogy 2025-ben egy magára adó szakmunkás azt gondolja, hogy a városházával szemben, egy fára felkötözött tábla a megfelelő reklám. Szerintem valaki, valahol találta ezt a táblát, és jó ötletnek vélte, hogy az ellopott Sellő hűlt helye mellé kiteszi ezt a táblát. Vagy lehet, hogy így oldódik meg a Sellő rejtélye? Lehet, hogy fel csak kellene hívni azt a számot, és nem is a karosszériás venné fel. Az utcai vicceket olykor tovább kell gondolni.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

A küzdelem emlékhelye
Látszólag csak négy emléktábla meg egy régi faldarab. A valóságban azonban Szolnok legújabb kori történetének egyik fontos emlékhelye. Ráadásul nagyon jól kigondolva, ami miatt a város egyik legfontosabb turisztikai látványossága is lehetne. Szeretnünk kellene.

A Szoborpark további képei