Album



Száz éve a Szapáry vége

2013. október 27.

A Szapáry út végén pózoló fehér ruhás hölgyet valamikor száz évvel ezelőtt fotózhatták le az utca közepén állva. A kép igazi érdekessége azonban nem ő, hanem azok az évszázados képeslapon megörökített házak, amelyek egy kivételével a mai napig állnak.

A festett képeslap bal szélén álló, vörös festésű házban ma a Stock Pub 1927 nevű szórakozóhely üzemel, és úgy tűnik, száz év alatt sem sokat változott az épület külleme. Hogy pontosan mikor épült, nem tudom, csak azt biztos, hogy a képeslap 1917-es megjelenése előtt.

Mellette, a Sóház utca sarkán egy jóval szerényebb, pince nélküli házat látunk, amelynek a helyén ma egy, a hatvanas években felhúzott, emeletes kockaház áll. Más képeslapok alapján úgy gondolom, hogy az itt látható pici sarki házikó már az előző századfordulón is megvolt, és minden bizonnyal a Zsinagóga 1899-es átadása előtt is állt már. Hogy mikor tűnt el, nem tudom. A Papp-szanatóriumot szemből ábrázoló, 1930-as képeslapok alapján úgy tippelném, hogy annak építésekor bonthatták le. Hogy aztán a szanatórium tulajdonosának és funkciójának változásával együtt, két-három évtizeddel később a ma is ott látható bérházak kerüljenek a kert helyére.

A képeslap középpontjában a Barta palota áll. Eddig számomra nem derült ki, hogy ki is volt az a bizonyos Barta, akiről a nevét kapta, illetve, az sem, hogy pontosan mikor épült ez az egyébként tetszetős bárház. Ugyancsak más képeslapok alapján vagyok biztos abban, hogy 1899 után és 1914 előtt kellett felépülnie, hiszen vannak olyan, a Zsinagógát már készen ábrázoló lapok, amelyekről még hiányzik, illetve látható olyan lapokon, amelyeken a közeli Polgári Leányiskola még nincs rajta. Az azonban biztos, hogy építtetője a Szapáry út és a környék fejlődésére számíthatott, ha a bérházát nem a Kossuth út környékére, vagy az utca felsőbb részére építette.

Személyes emlékek csak annyiban fűznek ehhez az épülethez, hogy a nyolcvanas évek végén mindig fájt a szívem a város egyik leglepusztultabb palotájáért, amit később valakiknek sikerült igényesen megmenteni. Az épületről annyi legenda kering még, hogy az ötvenes években ÁVH iskola működött benne.

Mögötte ugyancsak áll már az a kétszintes épület, amely ma sárgára festve a Tiszai hajósok terének legrosszabb állapotban lévő háza. Illetve szintén látható ezen az 1917-es képeslapon a tér legöregebb épülete is, amelyben ma két étterem üzemel.

Hogy a hölgyet ki és miért állította a Szapáry út közepére, nem tudjuk. Mindenesetre fehér cipőjének és hosszú szoknyájának nem tehetett jót a láthatóan poros út.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Mikor volt ilyen a Várkonyi tér?
A Fortepan.hu-n fellelhető, a Lechner Dokumentációs Központ tulajdonában lévő képet eredetileg azért akartam bemutatni, mert a Várkonyi tér még a 18 emeletes nélkül látható rajta. Aztán rájöttem, hogy a kép születési dátumának bizonytalansága miatt is érdemes róla szót ejteni.

Az Album további képei
 
hirdetés

AKB

A parkolás minden előtt
Ausztriában így szokás. Vagy, akinek ilyen autója van, annak így kell, szabad, lehet. De hagyjuk meg annak a lehetőségét is, hogy a kiállított autókat parkoló autóknak nézte a Helyi Termékek Vására idején a sofőr. Persze az sem kizárt, hogy terméket hozott. Vasárnap délelőtt, amikor nem gond Szolnokon parkolni. Igaz, lehet is bárhogyan, mert rendőr nem járt arra. Nincs itt semmi látnivaló! A haza meg a parkolás osztrák rendszámmal is minden előtt.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Kőbe zárt történelem
A lassan nyolcvan éves, vörös emléktábla 1937 óta látható, a Szolnoki Hitelbank Rt. székházának árkádos bejárata alatt. Igaz, ennek az időnek legalább a felét az OTP egyik irodájában elfalazva töltötte. Története legalább olyan kalandos, mint a megörökített személyeké.

A Szoborpark további képei