Album



Sörösládák Szolnok közepén

2017. október 21.

Folytassuk a Nagy Zsolt fotóriporter gazdag életművéből szemezgető sorozatunka! Ezt a felvételt valószínűleg egykori otthona hátsó részéről készíthette, valamikor a hetvenes években. Igen, a mai Árkádok és az úgynevezett Árkád-parkoló helyén járunk, Szolnok közepén.

E legalább negyvenéves fotó helyszínének azonosításában elsősorban a felvételen látható legtávolabbi épület, azaz a színház melletti tízemeletes segít. Ha azt felismerve betájoljuk magunkat, akkor könnyen beláthatjuk, hogy az előtte lévő "modern" épület nem más, mint a néhai Osztrák-Magyar Bank, azaz a fotózáskor a Nemzeti Bank szolnoki székháza, amit évekig díszített a szocialista igénytelenségű ráépítés. Tőle jobbra pedig azok a Magyar utcai társasházak láthatóak, amelyek ma is ugyanígy néznek ki, és a hetvenes évek fordulóján, Szolnok első ilyen típusú épületei voltak. Természetesen a fotó bal szélén látható az a Kós Károly-stílusú ház is, ami valahogy megúszta az elmúlt évtizedek átépítéseit, és bár ma nincs a legjobb állapotban, mégiscsak az egyik legszebb, régi szolnoki ház.

Ami mellett a mai is áll két magányos kapufélfa, aminek megmaradt, jellegzetes díszítése azt is elárulja, hogy mit is látunk Nagy Zsolt képén. Ez bizony a Kőbányai Sörgyár szolnoki lerakata, ahol valószínűleg palackoztak, elosztottak és göngyöleget tároltak a folyékony kenyér mellett talán üdítőkből is. Nem túl praktikusan, nem túl higiénikusan és minden bizonnyal rettentő zajosan működhetett ez a telephely.

Mert, aki emlékszik a fotón látható szovjet ZIL-ek hangjára, vagy a fa platókra feltornyozott rekeszek csörömpölésére, az el tudja képzelni, micsoda zajjal járhatott, amikor egy-egy ilyen szerelvény a képen látható apró udvaron forgolódni kezdett, majd a Magyar utcára egyesbe kihajtott, aztán komótosan gyorsítani kezdett. A fogyasztást és az autó nyomában maradó bűzt most nem is említsük. Nem sokkal volt csendesebb a dupla fülkés Skoda/LIAZ sem, amit nagyjából a fotó közepén látunk lenyitott platóval és felkapcsolt pótkocsival. El nem tudom képzelni, milyen forgalom lehetett ezen a telepen - és emiatt a környező utcákban -, ha ezen az őszi felvételen is hét teherautó van éppen az udvaron.

Érdemes egy pillantást vetni a teherautók ajtajára is. Az ott látható csigavonalas nyíl a hajdani Volán vállalatok remek logója, ami éppúgy díszítette a teherautós "üzletág" járműveit, mint a helyi és helyközi autóbuszokat, illetve a városban szaladgáló taxikat. Az idősebbek azt is azonnal rávágják, hogy a fotón látható teherautók hátulján milyen szám volt a jel mellett. A 7-es, merthogy a Szolnok megyei szállítási cég a 7-es számú Volán nevet viselte hivatalosan, és mint e fotó is bizonyítja, tényleg szinte minden nagyvállalatnak ők szállítottak. Telephelye ma is áll a Nagysándor József utcában, jogutódja pedig a jelenleg már csak közösségi közlekedést bonyolító, most éppen KKMK néven dolgozó busztársaság.

Azt hiszem, joggal feltételezhetjük, hogy Nagy Zsolt ezt a fotót vagy a Nerfeld-palota belső udvarából, a gangról készített, vagy a mellette lévő - ma is álló - banképület emeletéről. Az előbbi talán azért valószínűbb, mert Nagy Zsolt szülei a Nerfeld-palotában laktak, és egykori otthona ablakaiból nagyon sok fotót készített a hatvanas-hetvenes években, az átalakuló Szolnok belvárosáról. Mondhatjuk, hogy ez a fotó is szinte az utolsó pillanatban született, hiszen nem sokkal később nemcsak a Nerfeld-palotát szanálták, de a körülött lévő kisebb épületeket is, hogy a mai Árpád felépülhessen. Ami a Szolnok belvárosában működő sörös telephely bezárását is magával hozta.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Róth Dezső céges reklámja
Aki elsőre nem ismerné fel, hogy ezen a képeslapon Szolnok néhai Gorove utcájának 15. és 29. számú házai láthatóak, annak a város meghatározásában segít a bal alsó sarokban lévő felirat. Amire ráerősít a szöveges oldalra elhelyezett kiadói jelzés: Róth Dezső papír áruháza, Szolnok. Egy klasszikus, ám ritka reklámképeslappal van dolgunk.

Az Album további képei
 

AKB

Minek a hírmondója?
"Úgy is mondhatnám, hogy én vagyok az utca hírmondója." Mit szólna Lópici Gáspár, ha látná, mivé vált a szakmája? Vagy a Vadliba őrsnek örömmel nyilatkozna arról is, hogy a szolnoki Baross utcán még olyan plakátokra is bukkanhat az újak alatt, amiket még az ő idejében ragasztottak ki? Nem olcsó ilyen helyekre plakátokat kihelyezni. A profitráta azonban nem engedi, hogy időnként letakarítsák a hirdetőoszlopokat. Persze, ha nincs a városházán senki, akinek ez bántaná a szépérzékét, és merne szólni is a gazdának, akkor maradnak a "plakátmagányban ázó éjjelek" - és nappalok.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Mit üzen egy tábla?
Szerényen húzódik meg a Gutenberg tér legrégebbi lakóházának falán az az emléktábla, amely a Rákóczi-szabadságharc egyik szolnoki eseményét idézi. Ha akarom, akár érdekes üzenete is lehetett 62 éve a táblának, ami előtt ma már nem nagyon emlékezik senki.

A Szoborpark további képei