Album



Róth Dezső céges reklámja

2016. április 30.

Aki elsőre nem ismerné fel, hogy ezen a képeslapon Szolnok néhai Gorove utcájának 15. és 29. számú házai láthatóak, annak a város meghatározásában segít a bal alsó sarokban lévő felirat. Amire ráerősít a szöveges oldalra elhelyezett kiadói jelzés: Róth Dezső papír áruháza, Szolnok. Egy klasszikus, ám ritka reklámképeslappal van dolgunk.

Sajnos a postai bélyegző kibogarászhatatlan, a lap küldője meg elfelejtett dátumot írni, így nem lehet pontosan tudni, hogy ezt a lapot mikor is adták fel Szolnokon. Így az épületekből, a közművek állapotából, a képen látható emberek ruházatából, esetleg a bélyegből próbálhatjuk meg kikövetkeztetni, hogy körülbelül mikor is nézett ki így a szolnoki Gorove, ma Kossuth Lajos utca páratlan oldala. Amiről valamiért jóval ritkábban készült fotó, mint a szemközti oldalról, pedig úgy tűnik, a Gorove utca mindkét oldalán egymásba értek a helyi kereskedők nagy portálos üzletei.

A Szolnokon belüli helyszín azonosításában egyébként leginkább a kép bal szélén belógó fa mögött látható ház segít. Mert az nem más, mint a Szapáry utat a század elejétől az ötvenes évekig lezáró Kereskedelmi Bank szecessziós épületének hátsó, kevésbé elegáns traktusa. Amit általában szemből örökítettek meg a korabeli fotósok, illetve aminek az errefelé néző ablakaiból szívesen fényképezték a Gorove utcát és a Kossuth teret hosszában.

A másik azonosítási pont Róth Dezső üzlete, ami a Kossuth teret nyugatról lezáró, Steiner Jakab és fiai üzletházaként ismertebb épületben működött - ha jól gondolom - a tízes évektől kezdődően. Ez az a ház, amiben, a hatvanas években még Divatáru üzlet volt, és utoljára bontották el az itt látható épületek közül, és aminek a helyén ma rendezvénytér található. Mindebből pedig az is következik, hogy az ismeretlen fotós a mai Kossuth tér Magyar utcai torkolatából készítette Róth Dezső kereskedő megbízásából ezt a képet. A földszintes boltok helyén pedig a hatvanas évek eleje óta a színházi jegypénztárnak is helyet adó emeletes házat, mellette a korábban épült, kisebb társasházat, legtávolabb pedig a Ságvári körút utolsónak elkészült tömbjét találjuk.

Mivel a házak nem segítenek a fotó datálásában, nem marad más, mint a tippelés. Mivel az út aszfaltozottnak tűnik, a járdák pedig rendezettnek, legkorábban a húszas évek második felére tenném a fotózás időpontját. A Steiner-féle ház homlokzata is ezt az időszakot támaszthatja alá, hiszen az épület egészen másként nézett ki a századelőn, azaz itt már egy alaposabb renoválás után láthatjuk. És a húszas évek végét látszik alátámasztani a könyvesbolt előtt álló, és már-már a fotós felé néző két férfi - talán maga Róth - ruházata is, illetve a kép minősége és a képeslap papírja is.

Bár ez utóbbit lehet, hogy erősen befolyásolta a kiadó személye. Róth Dezső - neve ott látható az erkély alatt - ugyanis ezzel a reklámnak is beillő képeslappal mégiscsak a sokféle profilú üzletét kívánta hirdetni. Márpedig, aki nemcsak könyvesboltot, de lényegében kiadót, és nem csupán papíráruházat, de irodaszer ellátót - ennek felirata a név alatt a sarkon olvasható - működtetett, annak adnia kellett saját reklámhordozói minőségére. És, ha belegondolunk, hogy a papíralapon működő hivatalok milyen forgalmat generálhattak a város főterén, Szolnok talán egyik legelőkelőbb helyén működő üzletnek, akkor talán abban sem kételkedhetünk: Róth Dezső megengedhette magának a kiváló minőséget.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

A boldog békeidők utolsó hete
A trónörökös meggyilkolásáig egy hét volt még, amikor Kálmán és Ilona szolnoki képeslapon küldte kézcsókját Budapestre, feltételezhetően valamelyikük édesanyjának. Abból az alkalomból, hogy ismeretlen úticélú utazásuk közben Szolnokon szálltak át. Megőrizve ezzel a Kossuth tér békebeli pillanatát.

Az Album további képei
 

AKB

Apró figyelmetlenség
Mikor lettünk beoltva gondolkodás ellen? Egy rendelő felújítása mindig öröm. Szandaszőlősön is. A bekerítést ugyan meg tudom érteni, de van vele problémám. Adott esetben a bezárt kerítéskapu és a bejárati ajtó közötti távolság. Merthogy felújítás ide, drága beruházás oda, maradtak az ajtóra ragasztott tacepaók. Rajtuk a rendelési idővel. Ami a kerítésen túlról elolvashatatlan. Ha már kerítésre futotta, egy vállalható hirdetőtábla sokba került volna? Apró, de hasznos figyelmesség lenne.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

A munka hőseinek emlékére
A Mátyás király út egyik négyemeletes házának sarkán található egy 46 éves emléktábla, aminek a betűi mára szinte teljesen kifakultak. Pedig egy igazi korrajz abból az időből, amikor nemcsak a történelem és a művészet nagyjai kaphattak emléktáblát, hanem a kétkezi melósok is.

A Szoborpark további képei