Album



Posta-Varga 100 éve

2014. december 06.

A száz évvel ezelőtti képeslap Szolnoknak egy olyan részét örökítette meg, amely már a fotózás pillanatában is legalább húsz-harminc éve ilyen városias képet mutatott. Talán nem túlzás azt mondani: ez a város első palotasora.

A korabeli fotós nagyjából a mai Lengyel Légió és a Kossuth utcák sarkánál állíthatta fel masináját, hogy megörökítse a Szabadság téri palotasort, amely a két földszintes ház kivételével, szerencsére a mai napig megvan. Az anzikszra azonban nem a városon belüli hely megjelölése került, hanem hogy a kép a Magyar Királyi postahivatalt ábrázolja. Talán ezzel is reklámozva ezt a fontos szolgáltatást, vagy éppen érzékeltetve, hogy tekintélyes vállalatról van szó, ha már ekkora palotában székel.

Merthogy 1891 és 1932 között a mai Varga Katalin Gimnázium épületének földszintjén működött a város postahivatala. A mából nézve teljesen logikusnak tűnik, hogy éppen itt kapott helyet, hiszen mellette a bíróság, szemben a megyei önkormányzat, valamivel távolabb bankok és a városháza. Ráadásul a két híd miatt biztosak lehetünk abban is, hogy ez a korabeli Szolnok egyik legforgalmasabb pontja volt, ami ráadásul a környékbelieknek is pont útba esett.

Hozzáteszem, hogy a logika mellett talán más is indokolhatta, hogy Szolnok első klasszikus bérházába - gondolom, csak a földszintjére - kerüljön a Magyar Királyi Postahivatal. Az épületet még 1856-ban - tehát a Magyar Király (Damjanich múzeum), a mai városháza, megyeháza és bíróság előtt - építette Obermayer Lajos, ám négy évvel később már Hubay Ferenc tulajdona. Azé a Hubayé, aki később a város polgármestere is lett, és így talán az sem volt véletlen, hogy befektetése a posta előtt, mint bírósági bérlemény is kamatozott. Mivel azonban a törvényszék 1891-re elkészült, ugyanúgy új állami bérlő kellett az épületbe, mint majd a nagyposta elkészültekor, azaz jó négy évtizeddel később.

Azt mindenesetre érdemes észrevenni az épületen, hogy a bejárata nem a mai helyén, hanem a saroktól legtávolabbi boltozat alatt volt. Legalábbis száz évvel ezelőtt. Mert épp a hét boltozat közül középsőnek számító negyedik árulja el, hogy korábban ott lehetett a kapu, ahol azt ma is találjuk. De hát nincs ezen mit csodálkozni, hiszen a fotózás pillanatában is egy majdnem hatvan éves épületről van szó, aminek lábazata körül meglehetősen vizesedett a fal.

Első ránézésre azonban impozáns az Obermayer-palota, ahogy a két földszintes ház után álló, a pesti Nay és Strausz műépítők által 1884 körül emelt Gyömörey-féle lakóház is. Illetve a Szabadság teret a mai napig leginkább meghatározó, tornyos, sarokház. Ha jól tudom, a képen másodikként látható, kis földszintes ház talán patika lehetett, mellette pedig egy magasföldszintes lakóház állt. Lehet, hogy tévedek, de ezek mintha még a nyolcvanas évek közepén is ott álltak volna a Szabadság téren.

Így száz év távlatából visszanézni a régi Szolnokra, apró érdekesség, hogy a hidakra való felhajtók miatt mennyit emelkedett a Szabadság téren az utcaszint. A tornyos, sarki palotának szinte a földszinti ablakáig ér ma az a mesterséges domb, aminek a közepén a 48-as emlékmű áll. Ami erről a fotóról éppen csak lemaradhatott, hiszen 1869 óta része a térnek, igaz, az utcaszint változása miatt néhányszor magasabbra kellett helyezni. Érdekes a Balogh Kálmán utca végén álló földszintes ház is, aminek a helyén ma egy kisebb "völgy" található. Ugyanakkor a villanyvezetékeket tartó különböző póznákat, sőt a legalább kétféle közvilágítást - az egyik a kép előterében, a másik a Zagyva-hídnál - is érdemes észrevenni.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Portálok a téren
Szolnok főterét az elmúlt bő száz esztendőben rengeteg képeslapon megörökítették. Az így ránk maradt fotók arról is árulkodnak, hogy miként változott a Kossuth tér.

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Hova visz?
Hova visz egy olyan aluljáró, amiben úgy tűnik, évek óta nem járt takarító, ami érezhetően inkább mellékhelyiség mintsem közlekedést segítő építmény, amire tényleg igaz, hogy "sz*-nak, bajnak nincs gazdája"? De ettől még Szolnokon van. Elvileg a Tiszaligetbe visz vagy onnan a belvárosi Tisza-hídra. A miénk. De mégis kié? Nem lehetne, hogy neki is fájjon egy kicsit? Mert hová visz egy ilyen elhanyagolt aluljáró? A jövőbe?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Volt egy Tánc
Az egykori Szakszervezetek Művelődési Ház oldalsó bejárata fölött 2015-ig volt látható Andrássy Kurta János 1958-ban kihelyezett Tánc című domborműve. Az épület átépítésekor még reménykedtem, hogy a köztéri alkotás megmarad. De leverték, sittként kidobták. Büntetlenül.

A Szoborpark további képei