Album



Összeáll a kép

2011. november 06.

Az Album rovat "Jó döntés volt?" című cikkére reagálva küldte el Kádár Zoltán ezt a fotót, amely a Zagyva és a Tisza torkolatát ábrázolja. És, amelyikről kiderül, hogy az általam parasztháznak vélt épület valószínűleg egy fatelep.

"Sokáig tartott, mire megbizonyosodtam róla, hogy ez a kép tényleg Szolnokot ábrázolja" - írta levelében Kádár Zoltán. Majd hozzátette: a hatalmas tűzfal fölött kilógó templomtorony, illetve az ugyancsak a blogSzolnok Album rovatában közölt "Ültess fát!" című cikkhez kapcsolódó kép győzte meg a helyszínről. "Ezen a képen is látszik, hogy a tűzfal ugyanaz, valamint tőlük jobbra, a gyárkémény is ugyanott van. Ezeken kívül pedig a nagyfeszültségű távvezeték is ugyanazon a helyen látható, ahol ma is áll" - tette hozzá olvasónk.

Már csak azt lenne jó tudni, hogy mikor készülhetett ez a felvétel. Az bizonyos, hogy a fotós valahol a belvárosi Tisza-híd jobb oldali lábánál, a torkolat előtt állt, talán egy csónak kikötésre alkalmas mólón. A kép bal oldalán egy fakerítés látható, tehát a fotót még azelőtt készíthette valaki, hogy a torkolatban ma is álló evezősház elkészült volna. Sajnos a Zagyva-híd nem látszik a képen, viszont a Fatelep háza előtt mintha két villanyoszlop magasodna. Szerintem ezek már azok a villanypóznák, amelyek a "Falu és város" című cikkhez tartozó fotón láthatóak.

A képnek a múlt század harmincas évei után és a hatvanas évek közepe előtt kellett készülnie. A nagy tűzfal, ami előtt a fatelep felirat is látható, a Pénzügyőr laktanyához tartozik, amit valamikor a harmincas években adhattak át. Viszont a kép középpontjában látható fatelep maximum a hatvanas évek közepéig állhatott, akkor ugyanis elkezdték építeni a torkolat képét ma meghatározó, úgynevezett kőolajos házakat, éppen e falusias házak helyére.

Mivel a pénzügyőr laktanya túloldalán még nem áll a ma ott lévő sztálinbarokk lakóház, talán szűkíthetjük a kép keletkezési idejét jó 10-15 évvel, azaz az ötvenes évek közepe előtt kellett készülnie. Jó volna tudni, hogy a nagyfeszültségű vezeték mikor készülhetett el, illetve mihez tartozott a kép jobb oldalán, a háttérben látható kémény, ami nagyjából a mai vízművek terültén állhatott.

Mert ezek révén meg lehetne határozni a kép keletkezésének idejét. Ami persze nem adna magyarázatot arra, bő hat-hét évtizeddel ezelőtt miért tartotta valaki fontosnak, hogy megörökítse ezt a nem túl szép fatelepet. A telep tulajdonosa volt műkedvelő fotós? Esetleg akkor készült a kép, amikor már megpecsételődött a telep sorsa? Rejtély.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Piac a századfordulón
Mármint az előzőn lehetett az a forró nyári hétköznap, amikor a Kossuth teret a Steiner és fia féle házból megörökítette egy fotós, hogy aztán színesre fesse az eredeti képet, így kínálva a mából nézve is különlegesen szép szolnoki anzikszot az azt megfizetni tudóknak.

Az Album további képei
 

AKB

Fájó bökkenő
Csak egy apró, a díszburkolatból évek óta kiálló, koszos vasdarab. Mi itt a bökkenő? Egykor a Tisza-parti sétányra történő behajtás korlátozására került a betonba, de oda ma már az megy be autóval, motorral, aki akar. Mert ez Szolnok. Kár bármit szóvá tenni. Jól van az úgy. Csak vigyázzanak! Bringakereket gyilkoló, gyereklábat felszakító, önfeledt sétát fájdalmasan megszakító bökkenő lehet abból a vasból. Figyeljenek! Mert csak magunkra számíthatunk.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Kép a pártbizottság falán
A mai Baross út és Boldog Sándor István körút sarkán álló hatemeletes irodaház közel negyedszázadon keresztül az állampárt és csatolt intézményeinek - például munkásőrség - a helyi székháza volt. A Centrum felé egy tanácsteremmel, amink az egyik falát hatalmas falikép díszítette.

A Szoborpark további képei