Album



Összeáll a kép

2011. november 06.

Az Album rovat "Jó döntés volt?" című cikkére reagálva küldte el Kádár Zoltán ezt a fotót, amely a Zagyva és a Tisza torkolatát ábrázolja. És, amelyikről kiderül, hogy az általam parasztháznak vélt épület valószínűleg egy fatelep.

"Sokáig tartott, mire megbizonyosodtam róla, hogy ez a kép tényleg Szolnokot ábrázolja" - írta levelében Kádár Zoltán. Majd hozzátette: a hatalmas tűzfal fölött kilógó templomtorony, illetve az ugyancsak a blogSzolnok Album rovatában közölt "Ültess fát!" című cikkhez kapcsolódó kép győzte meg a helyszínről. "Ezen a képen is látszik, hogy a tűzfal ugyanaz, valamint tőlük jobbra, a gyárkémény is ugyanott van. Ezeken kívül pedig a nagyfeszültségű távvezeték is ugyanazon a helyen látható, ahol ma is áll" - tette hozzá olvasónk.

Már csak azt lenne jó tudni, hogy mikor készülhetett ez a felvétel. Az bizonyos, hogy a fotós valahol a belvárosi Tisza-híd jobb oldali lábánál, a torkolat előtt állt, talán egy csónak kikötésre alkalmas mólón. A kép bal oldalán egy fakerítés látható, tehát a fotót még azelőtt készíthette valaki, hogy a torkolatban ma is álló evezősház elkészült volna. Sajnos a Zagyva-híd nem látszik a képen, viszont a Fatelep háza előtt mintha két villanyoszlop magasodna. Szerintem ezek már azok a villanypóznák, amelyek a "Falu és város" című cikkhez tartozó fotón láthatóak.

A képnek a múlt század harmincas évei után és a hatvanas évek közepe előtt kellett készülnie. A nagy tűzfal, ami előtt a fatelep felirat is látható, a Pénzügyőr laktanyához tartozik, amit valamikor a harmincas években adhattak át. Viszont a kép középpontjában látható fatelep maximum a hatvanas évek közepéig állhatott, akkor ugyanis elkezdték építeni a torkolat képét ma meghatározó, úgynevezett kőolajos házakat, éppen e falusias házak helyére.

Mivel a pénzügyőr laktanya túloldalán még nem áll a ma ott lévő sztálinbarokk lakóház, talán szűkíthetjük a kép keletkezési idejét jó 10-15 évvel, azaz az ötvenes évek közepe előtt kellett készülnie. Jó volna tudni, hogy a nagyfeszültségű vezeték mikor készülhetett el, illetve mihez tartozott a kép jobb oldalán, a háttérben látható kémény, ami nagyjából a mai vízművek terültén állhatott.

Mert ezek révén meg lehetne határozni a kép keletkezésének idejét. Ami persze nem adna magyarázatot arra, bő hat-hét évtizeddel ezelőtt miért tartotta valaki fontosnak, hogy megörökítse ezt a nem túl szép fatelepet. A telep tulajdonosa volt műkedvelő fotós? Esetleg akkor készült a kép, amikor már megpecsételődött a telep sorsa? Rejtély.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Dizájn és divat 1964
Nagy Zsolt fotóriporter gazdag életművéből rengeteg fotót kaptam azzal, hogy bemutathatom azokat. Több szempontból is különleges képet választottam a Nagy Zsolt-sorozat első darabjának. A blogSzolnok Album rovatába először mutatok be olyan régi, szolnoki fotót, ami belső teret ábrázol, és akár a kép szereplői is felismerhetőek.

Az Album további képei
 

AKB

MÁV álláspont
A szolnoki vasútállomás 1-es vágánya mellett lévő táblára festett felszólítást tekinthetjük a Magyar Államvasutak hivatalos álláspontjának vagy új szlogenjének. Mert ugye az elég valószínűtlen, hogy az elmúlt 4 hónapban nem járt arra vasutas, vasúti vezető, és nem tudott volna intézkedni a mocsok eltüntetéséről. Szolnokra is szégyen, hogy a város egyik kapujában így hirdetik az állami vállalat immár hivatalosnak tekinthető álláspontját.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Kátay Endre emléktábla
Véletlenül bukkantam az Alcsi városrészben lévő Tulipán kocsma falán Kátay Endre színművész emléktáblájára, amiről kiderül, hogy a nagyszerű színész Szolnokon született. Február 23-án talán friss koszorú is kerül a tábla alá.

A Szoborpark további képei