Album



Már a gimi előtt a kocsiút

2019. szeptember 07.

A Szolnok első modern iskolaépületét ábrázoló, idillikus felhőket is mutató festett képeslapról elsőre azt is gondolhatnánk, hogy nem sokkal az 1888-as átadás után készült. Több apró részlet azonban egyértelművé teszi, hogy az alapnak használt felvétel legfeljebb az 1910-es évek első felében készülhetett, a kiadás viszont már az első világháború utáni évekre eshetett.

Az ötvenes évek néhány tanévétől eltekintve, 1922 óta Verseghy Ferenc nevét viselő szolnoki gimnázium ma is iskolaként funkcionáló épületét 1888-ban adták át az egykori sóraktárak helyén, az állatvásároknak otthont adó rakparti telkek szomszédságában. Az első évfolyamok tanulói még meglehetősen rendezetlen, már-már városszéli környezetben tanulhattak, hiszen a mai Tisza-park környékének kiépítése igazán csak a Református templom 1895-ös átadása után indult, és csak az 1920-as években gyorsult fel. Azaz a város első, akár mai szemmel is korszerűnek tekinthető iskolaépülete körülbelül három évtizeden keresztül nem egy közparkra, hanem egy kocsiútra, egy rakpartra és meglehetősen szedett-vedett környékre nézett.

Szigeti Henrik - "Szolnok képes krónikása" - jóval az első világháború előtt készült fotói alapján tudhatjuk, hogy abban az időben nem közvetlenül a gimi előtt, hanem egy félkört leírva, inkább a mai park területén ment a kocsiút. Így az iskola épülete előtt az 1900-as években egy kis liget alakult ki, amit a kocsiúttól korlátszerű kerítés választott el. Azaz, ha ránézünk erre a képeslapra, rögtön észre kell vennünk, hogy az alapjául szolgáló fotó csak a kocsiút áthelyezése után, azaz valamikor az 1910-as években készülhetett.

Persze lehetne kételkedni, és feltenni a kérdést, hogy miért ne készülhetett volna Szigeti Henrik fotói előtt ez a felvétel, és miért ne lehetett az épület átadása után, közvetlenül a főbejárat előtt a kocsiút. Ez utóbbi természetesen nem zárható ki, ám van két apróság ezen a képen, ami a fenti állításomat - azaz az 1910 utáni fotózást - támasztja alá. A felvétel jobb szélén, nagyjából a gimnázium főbejáratával szemben egy villanyoszlopot látunk, ami legkorábban a XIX. század utolsó éveiben, azaz a gimnázium épület átadása után minimum tíz évvel kerülhetett oda. Ám ennél sokkal fontosabb, hogy a lapnak teljesen a jobb oldalán, a gimnázium mellett látszik egy másik épület is. Igen, a városi színház 1911-ben átadott tömbje. Azaz az ismeretlen fotós csak ezt követően dolgozhatott.

A magam részéről megkockáztatom, hogy a kép már azt követően készült, hogy az iskola előtti parkot Horthy Szabolcsról, a megye 1915-ben hősi halált halt főispánjáról nevezték el. Az pedig egészen biztos, hogy az anziksz megjelentetésére is csak ezt követően, de inkább csak az 1920-as évek elején került sor. Merthogy az itt bemutatott posta tiszta képeslap kiadója az a Roth Dezső, aki a Kossuth téren, az azóta lebontott Steiner-féle ház sarkán vitt sikeres üzletet a két világháború között. Azt nem hinném, hogy a kiadás a húszas évek közepe után történt volna, hiszen talán pár tanév alatt mindenkiben, főleg a város életében meghatározó személyekben rögzült, hogy a szolnoki Magyar Királyi Állami Főgymnásium már a felvilágosodás helyi születésű költőjének, Verseghy Ferencnek a nevét viseli.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Nekünk büszkeség, nekik üzenet
Valaki 1906. október 1-jén lekéste a csatlakozást Szajolnál, ezért úgy tűnt, a tervezettnél egy nappal később érkezhet Bajára. Ezt nem telefonon üzente meg, pláne nem SMS-t küldött, hanem egy lapot Szolnokról. Ami neki csak egy üzenet volt, nekünk viszont egy épület emléke, amire büszkék lehetünk.

Az Album további képei
 

AKB

Vicc vagy reklám?
Ez csak vicc lehet. Mert kizárt, hogy 2025-ben egy magára adó szakmunkás azt gondolja, hogy a városházával szemben, egy fára felkötözött tábla a megfelelő reklám. Szerintem valaki, valahol találta ezt a táblát, és jó ötletnek vélte, hogy az ellopott Sellő hűlt helye mellé kiteszi ezt a táblát. Vagy lehet, hogy így oldódik meg a Sellő rejtélye? Lehet, hogy fel csak kellene hívni azt a számot, és nem is a karosszériás venné fel. Az utcai vicceket olykor tovább kell gondolni.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

I. Géza a Domus felett
A Köztéri veszteséglista című cikkben szerepelt 9 éve Bokros László 1975-ben készült sgrafittoja, aminek sorsa a néhai Domus bezárása miatt volt bizonytalan. Az épület tavaly év végén élelmiszer áruházként újra kinyitott, így a város 900 éves évfordulójára emlékező alkotás ismét látható.

A Szoborpark további képei