Album



Már a gimi előtt a kocsiút

2019. szeptember 07.

A Szolnok első modern iskolaépületét ábrázoló, idillikus felhőket is mutató festett képeslapról elsőre azt is gondolhatnánk, hogy nem sokkal az 1888-as átadás után készült. Több apró részlet azonban egyértelművé teszi, hogy az alapnak használt felvétel legfeljebb az 1910-es évek első felében készülhetett, a kiadás viszont már az első világháború utáni évekre eshetett.

Az ötvenes évek néhány tanévétől eltekintve, 1922 óta Verseghy Ferenc nevét viselő szolnoki gimnázium ma is iskolaként funkcionáló épületét 1888-ban adták át az egykori sóraktárak helyén, az állatvásároknak otthont adó rakparti telkek szomszédságában. Az első évfolyamok tanulói még meglehetősen rendezetlen, már-már városszéli környezetben tanulhattak, hiszen a mai Tisza-park környékének kiépítése igazán csak a Református templom 1895-ös átadása után indult, és csak az 1920-as években gyorsult fel. Azaz a város első, akár mai szemmel is korszerűnek tekinthető iskolaépülete körülbelül három évtizeden keresztül nem egy közparkra, hanem egy kocsiútra, egy rakpartra és meglehetősen szedett-vedett környékre nézett.

Szigeti Henrik - "Szolnok képes krónikása" - jóval az első világháború előtt készült fotói alapján tudhatjuk, hogy abban az időben nem közvetlenül a gimi előtt, hanem egy félkört leírva, inkább a mai park területén ment a kocsiút. Így az iskola épülete előtt az 1900-as években egy kis liget alakult ki, amit a kocsiúttól korlátszerű kerítés választott el. Azaz, ha ránézünk erre a képeslapra, rögtön észre kell vennünk, hogy az alapjául szolgáló fotó csak a kocsiút áthelyezése után, azaz valamikor az 1910-as években készülhetett.

Persze lehetne kételkedni, és feltenni a kérdést, hogy miért ne készülhetett volna Szigeti Henrik fotói előtt ez a felvétel, és miért ne lehetett az épület átadása után, közvetlenül a főbejárat előtt a kocsiút. Ez utóbbi természetesen nem zárható ki, ám van két apróság ezen a képen, ami a fenti állításomat - azaz az 1910 utáni fotózást - támasztja alá. A felvétel jobb szélén, nagyjából a gimnázium főbejáratával szemben egy villanyoszlopot látunk, ami legkorábban a XIX. század utolsó éveiben, azaz a gimnázium épület átadása után minimum tíz évvel kerülhetett oda. Ám ennél sokkal fontosabb, hogy a lapnak teljesen a jobb oldalán, a gimnázium mellett látszik egy másik épület is. Igen, a városi színház 1911-ben átadott tömbje. Azaz az ismeretlen fotós csak ezt követően dolgozhatott.

A magam részéről megkockáztatom, hogy a kép már azt követően készült, hogy az iskola előtti parkot Horthy Szabolcsról, a megye 1915-ben hősi halált halt főispánjáról nevezték el. Az pedig egészen biztos, hogy az anziksz megjelentetésére is csak ezt követően, de inkább csak az 1920-as évek elején került sor. Merthogy az itt bemutatott posta tiszta képeslap kiadója az a Roth Dezső, aki a Kossuth téren, az azóta lebontott Steiner-féle ház sarkán vitt sikeres üzletet a két világháború között. Azt nem hinném, hogy a kiadás a húszas évek közepe után történt volna, hiszen talán pár tanév alatt mindenkiben, főleg a város életében meghatározó személyekben rögzült, hogy a szolnoki Magyar Királyi Állami Főgymnásium már a felvilágosodás helyi születésű költőjének, Verseghy Ferencnek a nevét viseli.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Gyárkép
Talán csak a naponta arra járók vagy a valami miatt a gyárhoz kötődők tudják elsőre megmondani, mi látható ezen a grafikán. Nevessenek ki, de gyerekként büszke voltam arra, hogy ott lakom, ahol a TOMI-t gyártják.

Az Album további képei
 

AKB

Apró figyelmetlenség
Mikor lettünk beoltva gondolkodás ellen? Egy rendelő felújítása mindig öröm. Szandaszőlősön is. A bekerítést ugyan meg tudom érteni, de van vele problémám. Adott esetben a bezárt kerítéskapu és a bejárati ajtó közötti távolság. Merthogy felújítás ide, drága beruházás oda, maradtak az ajtóra ragasztott tacepaók. Rajtuk a rendelési idővel. Ami a kerítésen túlról elolvashatatlan. Ha már kerítésre futotta, egy vállalható hirdetőtábla sokba került volna? Apró, de hasznos figyelmesség lenne.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Elvonult óvodások
Valamikor 2001 tavaszán sérült meg a Verseghy park sarkán három évtizedig álló Vonulók című szobor. Bár az alkotó, Laborcz Ferenc lánya kijavította a műalkotást, de az azóta sem került vissza Szolnokra. A Vonulókat négy évtizeddel később is látnoki munkának nevezte egy művészettörténész.

A Szoborpark további képei