Album



Lányok a Véső úton

2024. január 20.

Ahhoz nem férhet kétség, hogy ez a képeslap-hátoldallal ellátott fotó a szolnoki Véső úti sporttelepen készült. Abban is biztosak lehetünk, hogy a fotós csak 1937 után dolgozhatott. Azt gondolom, hogy ez a felvétel még a második világháború előtti, de lehet, hogy tévedek. Segítsenek!

A fotózás helyszínét a kép jobb felső sarkában látható víztorony árulja el. Az ugyanis egyértelműen a MÁV Járműjavító területén 1900 óta álló víztorony, tetején a jellegzetes tízszögű, fa víztárolóval. Azt hiszem, kizárhatjuk annak a lehetőségét, hogy bárhol az országban lenne még hasonló víztorony, vagy ha esetleg van is, annak szomszédságában ugyanúgy lenne sportpálya, mint Szolnokon. A magam részéről azt is gondolom, hogy a korabeli fotós a pálya melletti tribün előtt állva dolgozott, azaz nagyjából ma is lehetne hasonló felvételt készíteni az immár városi kezelésben lévő pályán.

Egy másik távoli részlet azt is elárulja, hogy mi lehetett ennek a képnek a legkorábbi születési időpontja. Kicsit nehezen vehető ki, de a bal felső sarok közelében - az első sorban, a szélén menetelő feketehajú lány fejétől egy kicsi fentebb - az Újvárosban, a temető bejáratánál lévő Szentlélek-templom tornya fedezhető fel. Arról pedig tudjuk, hogy Fábián Gáspár tervei alapján a helyi Sipos István Lajos és Pápay Antal építették fel 1937 pünkösdjére. Mivel a pálya melletti növényzet meglehetősen dús, és talán a torony egy évvel a templom átadása előtt még nem állhatott, joggal mondhatjuk, hogy legkorábban 1937 kora nyarán dolgozhatott az ismeretlen fotós.

Két dologgal tudnám alátámasztani, hogy ez a felvétel a második világháború előtt, vagy legfeljebb annak első éveiben készült. Egyrészt a képeslap minőségével, illetve a hátlap grafikájával, különösen a bélyeg helyén lévő "logó" miatt. Másrészt a felvétel bal szélén látható, szoknyát viselő - szerintem - tanárnők szoknyafazonja és -hossza miatt. Nem vagyok ruhatörténész, csak korabeli fotók alapján gondolom azt, hogy ez a fajta viselet a második világháború után már nem volt divatban, különösen nem sportpályákon. Arról nem is beszélve, hogy ha ez egy második világháború utáni kép lenne, akkor lobogóknak és jelszavaknak is látszódnia kellene a pálya körül.

Mindezek alapján azt mondanám, hogy az a felvétel 1937 és 1943 között, Szolnok elveszett utcájában, a Podolszky utca 1. szám alatt lévő, a korabeli térképeken "MÁV football pályaként" jelölt sportlétesítményben készült. A kép előterében lévő, egyenfelszerelésben vonuló lányokat elnézve pedig azt is gondolnám, hogy ők a szolnoki Bánffy Katalin leánygimnázium diákjai, akik valamikor az 1920-as évek második felében, végén születhettek, azaz ma már jóval kilencven fölött lennének. Igazolni leginkább azzal lehetne a feltételezésemet, ha netán a képen szereplő lányok valamelyike jelentkezne, vagy esetleg egyikőjük lánya, unokája azonosítana szereplőt.

De persze az is lehet, hogy a datálásban tévedek. Sőt, az sem kizárt, hogy ha jó is a datálás, esetleg mégsem a helyi leánygimnázium növendékeit örökítette meg valaki, és csinált utóbb képeslapot a felvételből. Segítsenek! Minden információ és megoldás érdekel.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

A palotasor a húszas években
A húszas évek második felében, a világháború utáni Szolnok újabb virágzásának hajnalán készült ez a képeslaphoz használt fotó a Gorove út és a Szabadság tér találkozásánál, a Tisza-híd belvárosi felhajtójáról. Természetesen a lap hátoldala is érdekes, sőt különleges.

Az Album további képei
 

AKB

Apró figyelmetlenség
Mikor lettünk beoltva gondolkodás ellen? Egy rendelő felújítása mindig öröm. Szandaszőlősön is. A bekerítést ugyan meg tudom érteni, de van vele problémám. Adott esetben a bezárt kerítéskapu és a bejárati ajtó közötti távolság. Merthogy felújítás ide, drága beruházás oda, maradtak az ajtóra ragasztott tacepaók. Rajtuk a rendelési idővel. Ami a kerítésen túlról elolvashatatlan. Ha már kerítésre futotta, egy vállalható hirdetőtábla sokba került volna? Apró, de hasznos figyelmesség lenne.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Kátay Endre emléktábla
Véletlenül bukkantam az Alcsi városrészben lévő Tulipán kocsma falán Kátay Endre színművész emléktáblájára, amiről kiderül, hogy a nagyszerű színész Szolnokon született. Február 23-án talán friss koszorú is kerül a tábla alá.

A Szoborpark további képei