Album



Viszik vagy hozzák?

2011. március 14.

A nem túl jó minőségű felvétel Szolnokon készült. De nem könnyű eldönteni, hogy mikor. És vajon mi történik a téren? Viszik vagy hozzák az autókat és a buszokat?

Egy esős nyári napon készülhetett a felvétel a Kossuth téren. A kép bal oldalán belóg a városháza, a bal felső sarokban ott az általam már csak Sztár áruházként ismert Népbank épületének eredeti tömbje, a tér végén pedig még áll a Steiner féle ház. Jobb oldalon a mai múzeum is kivehető. Úgy tűnik, a tér már burkolt, mintha aszfalton állnának az autók.

A Steiner ház valamikor a hatvanas évek végén tűnt el a térről. A városháza kupolái pedig a második világháborúban sérültek meg, és a tanácsházára átkeresztelt épületre már nem kerültek vissza. Tehát, ha nem tévedek, akkor ez a kép 1945 és 1970 között készült valamikor.

A megoldáshoz kicsit közelebb vihet, ha feltesszük a kérdést, hol helyezkedhetett el a fotós. Az biztos, hogy nem állhatott ki a mai megyei könyvtár egyik ablakába sem, hiszen akkor az épület melletti házakat ilyen módon nem láthatnánk. Az egyetlen megoldás, hogy az egykori Néplap székház második emeleti ablakában kellett állnia a fotósnak, ott, ahol később a megyei napilap szerkesztősége is működött. Ha ezt a feltevést elfogadjuk, akkor a kép valamikor 1955 után készülhetett, az irodaház megépítése után.

A Kossuth térről fennmaradt képeslapok alapján azt kell gondolnom, hogy a tér a hatvanas évek közepén már nem így nézett ki. Egyrészt egy 1965-ben postára adott képeslapon már látható a városháza melletti szocreál épület. Másrészt az utcai közvilágítás lámpái sem ilyenek voltak már abban az időben. Tehát úgy tippelem, hogy a fotós valamikor 1955 és 1965 között kattintott.

De mi történik a téren? Vagy hozták, vagy viszik a buszokat és az autókat, avagy számba veszik. Mivel embereket alig látni a járművek körül, nem hinném, hogy valamiféle kiállításról lenne szó. A járműveket két alkalommal vitték, vették el. Először a második világháború idején sorozták be az autókat és a buszokat, majd a világégést túlélőket Rákosi idején szedték össze. A kép időbeli elhelyezése miatt ezeket nagyjából ki is zárhatjuk.

Nem lepődnék meg, ha a megyeszékhely új taxijainak és helyközi autóbuszainak az átadását örökítették volna meg valamikor az ötvenes években. A kép nem túl jó minőségű, de úgy tűnik, mintha a taxiként is használt Moszkvics 400-asok állnának a buszok mellett. Ha ez igaz, akkor az ötvenes évek második felében kell járnunk.

De pontosan mikor, és éppen mi történik a Kossuth téren? Miért sorakozott fel 17 személyautó, 12 busz és három katonai teherautó a téren?

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Apa gyermekével az épülő Gépiparinál
Képeslap vagy inkább családi fotó? Szolnokon, az Eötvös téren járunk, szerintem 1926-ban. A háttérben már áll a Szegények otthona, balra pedig épül a Gépipari tornaterme. A fotó előterében azonban egy férfi néz a kamerába, karján kislánnyal. És a víztorony tövében is ülnek emberek.

Az Album további képei
 

AKB

Apró figyelmetlenség
Mikor lettünk beoltva gondolkodás ellen? Egy rendelő felújítása mindig öröm. Szandaszőlősön is. A bekerítést ugyan meg tudom érteni, de van vele problémám. Adott esetben a bezárt kerítéskapu és a bejárati ajtó közötti távolság. Merthogy felújítás ide, drága beruházás oda, maradtak az ajtóra ragasztott tacepaók. Rajtuk a rendelési idővel. Ami a kerítésen túlról elolvashatatlan. Ha már kerítésre futotta, egy vállalható hirdetőtábla sokba került volna? Apró, de hasznos figyelmesség lenne.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Történelmi tényekről
Ma már csak azt tekinthetjük történelmi ténynek, hogy a Megyeháza - anno Szolnok Megye Tanácsának Székháza - főlépcsőházában úgy negyedszázada még látható volt két emléktábla, amelyek 1919-re és 1956-ra emlékeztettek. Persze nem a mai ismereteink szerint.

A Szoborpark további képei