Album



Kép őrizte házak

2019. március 02.

Első ránézésre talán nehezen azonosítható, hogy mit örökíthetett meg az ismeretlen fotós, ám ha a felvétel bal és jobb széleire pillantanak, akkor beugrik: az ott a szolnoki 1-es posta, a másik pedig az SZTK. Így ez a fotó nem is készülhetett máshonnan, mint az épülő Vízügyi székházból. Az MNL Szolnoki Levéltárban őrzött eredeti képen lévő felirat szerint 1972-ben.

Ezt a nem túl jó minőségű fotót azért gondoltam bemutatni, mert viszonylag hűen őrzi, hogy milyen is volt egykor a Csarnok utca környéke, aminek a helyére a hetvenes években felépült az új városközpont. Az ismeretlen fotós, akit még az építkezés közben felengedtek a 17 emeletes toronyházba - a kép jobb alsó sarkába belóg az állványzat - a néhai Csarnok, Pillangó és a még ma is létező Jászkürt utcákat örökítette meg fölülről. Ha pontosan szeretnék belőni, hogy hol is járunk, akkor keressék meg a kép bal szélén az 1-es posta jellegzetes, Bauhaus stílusú, ívelt homlokzatú épületét, és gondolatban induljanak el onnan a kép középpontja felé! A Pelikán szálló parkolója környékére jutnak, csak éppen még épül az 1975-ben átadott hotel. De nézzünk szét alaposabban ezen a lassan ötven éves képen!

A homályos bal alsó sarokban a még álló Madas-ház - ahol egykor a legendás 33-as bolt működött - körvonalait láthatjuk, amit nagyjából másfél évvel a fotózás után robbantanak fel, hogy helyet csináljanak a Szolnokon átvezető 4-es főútnak. És ugyancsak ennek a beruházásnak estek áldozatául - a kép középpontja felé haladva - az akkori Beloiannisz út páratlan oldalának épületei egészen a Hősök teréig. A páros oldalon - a kép homályos sarkától indulva - már ott áll a Mészáros Lőrinc utca sarkán a korábbi kőolajos irodaház, a harmincas évek elején átadott posta, majd a régi házak után a Madách utca végén a társasház és a TIT székház. A velük szemben lévő emeletes házak, amelyekben például üveg-porcelán szaküzlet és cipőbolt is működött a hetvenes évek közepére teljesen eltűntek.

De a Beloiannisz majd újra Baross utcával párhuzamosan futó Szív utca épületei sem állnak már. Egyedül a Jászkürt utca 2-es szám alatti bárház élte túl a szanálásokat. Az ma is ott áll a parkoló szélén, viszont a mellette sorakozó, földszintes, kertes házak helyén jó ideje már egy minden tervet nélkülöző placc található. Ha minden igaz, egykor ezekben a házakban működtek Szolnok rosszhírű lányai, valószínűleg még azt megelőzően, hogy a Rőtökör helyére az ötvenes években felhúzták volna az SZTK-t. Talán érdemes elgondolkodni azon, hogy ha nincs a második világháború és a szocializmus, akkor ezeknek az apró házaknak a helyére mik kerültek volna. Lehet, hogy a Jászkört utca 2. számú épülethez hasonló bérházak sorakoznának ott?

Térjünk azonban vissza a Vízügyi székház "lábához". A fotó alján még láthatóak azok a Csarnok utcai háztetők, amelyeknek a helyén 1979 óta az Aba-Novák Kulturális Központ áll. Nagyjából a mai Hild tér helye ezen a felvételen még felvonulási terület, a viszonylag sokáig épülő Pelikán szálló építéséhez szükséges anyagokat tárolhatták ott. A felvételen ugyanis még csak a földszintjéig van kész a mára funkcióját vesztett szálloda. Jó lenne tudni, hogy amikor ez a fotó készült, már letettek a Centrumig futó passzázs megépítéséről, vagy itt még élt az a terv, hogy az áruháztól a hotelig, egy emeletnyi magasságban körbefutó sétány kösse össze az új épületeket!

A Pelikán és a Hold tér illetve a Beloiannisz/Baross utcai épületek között látható egy T alaprajzú ház is, egy régi iskola, amit ha jól tudom, még az izraelita hitközség építtetett. És 1944-ben része volt a szolnoki gettónak. Így tulajdonképpen azt is mondhatjuk, hogy a hetvenes évek szanálása a város egyik szégyenére is emlékeztető környéket alakította át, ahová sajnos csak sokkal később kerültek ki az erre emlékeztető táblák.

Érdemes persze egy kicsit a nagyposta és a Hősök tere mögé is nézni. Jól látszik például, hogy a Mária - a fotózáskor Május 1. - utca környékét még nem lepték el a társasházak. Viszont a Bercsényi utcában már zajlik az építkezés, ugyanakkor a Hősök tere Baross utcai sarkán még földszintes épület áll. A tér közepén pedig az ott a fehér kővel borított felszabadulási vagy szovjet katonai emlékmű, amit minden bizonnyal abban az évben is megkoszorúztak április 4-én, amikor ez a fotó készült.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Épülget a Pelikán
Amilyen felesleges presztízsberuházás volt, olyan nehezen is készült el, a majdnem fél évtizeden keresztül épülő Hotel Pelikán, amit a hetvenes évek első felében biggyesztettek a Jászkürt utca kellős közepére. Nagy Zsolt 1973 nyarán örökítette meg az akkor már évek óta zajló, és még évekig tartó kiemelt, szocialista beruházást.

Az Album további képei
 

AKB

Apró figyelmetlenség
Mikor lettünk beoltva gondolkodás ellen? Egy rendelő felújítása mindig öröm. Szandaszőlősön is. A bekerítést ugyan meg tudom érteni, de van vele problémám. Adott esetben a bezárt kerítéskapu és a bejárati ajtó közötti távolság. Merthogy felújítás ide, drága beruházás oda, maradtak az ajtóra ragasztott tacepaók. Rajtuk a rendelési idővel. Ami a kerítésen túlról elolvashatatlan. Ha már kerítésre futotta, egy vállalható hirdetőtábla sokba került volna? Apró, de hasznos figyelmesség lenne.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Kép a pártbizottság falán
A mai Baross út és Boldog Sándor István körút sarkán álló hatemeletes irodaház közel negyedszázadon keresztül az állampárt és csatolt intézményeinek - például munkásőrség - a helyi székháza volt. A Centrum felé egy tanácsteremmel, amink az egyik falát hatalmas falikép díszítette.

A Szoborpark további képei