Album



Jubileum utáni évben

2024. október 05.

A Szolnokról több képeslappá lett fotót készítő Csobaji Előd 1976 tavaszán is járt a városban, és több szögből is megörökítette a Jubileumi teret. Biztos vagyok abban, hogy e képeslap megjelenésekor a szolnokiak között is lehetett olyan, akinek el kellett gondolkodnia, mit is ábrázol ez a fotó.

A hivatásos fotóriporterként a Magyar Távirati Irodának (MTI) is dolgozó Csobaji Előd a hatvanas évektől járt rendszeresen Szolnokra, hogy többek között képeslapként is használható fotókat is készítsen a változó, épülő városról. Az akkor még monopolhelyzetben lévő állami cég, a Képzőművészeti Alap Kiadóvállalata által megjelentetett képeslapok bizonyítják, hogy a szolnoki vasútállomás előtti területet is felkereste, és több, később képeslappá lett felvételt is készített a Jubileumi térről. Ám csak a hely történetét ismerve mondhatjuk el Csobaji képeiről, hogy azok mindig olyan szögből mutatják a fotózáskor még épülő teret, mintha az már készen lenne.

Szerintem azért, mert nemcsak azzal lehetett tisztában, hogy a fotóiból képeslap lesz - tehát építési területet vagy félkész dolgokat nem mutathat -, hanem azzal is, hogy egy ideig nem fog a helyről újabb fotókat készíteni ilyen céllal. Az itt bemutatott képeslap, illetve az ugyanekkor készült sorozat tagjai még tíz évvel később is kaphatók voltak a postán.

E fotó készítésének dátumát az 1975. augusztus 19-én felavatott Tanúhegy - sok helyen Jubileumi emlékmű, vagy Szolnok 900 éves emlékműve - mellett éppen a mögötte lévő épületek félkész állapota árulja el, ami azonban első ránézésre nem is tűnik fel. A fotó bal szélén lévő tízemeletes házak - akkori szóhasználat szerint "ívházak" - már szinte készen lehettek, ám a függönyök hiánya elárulja, hogy a kulcsokat még nem kapták meg a leendő lakók. Az előttük lévő üzletsor viszont még csak vázszerkezet "állapotban" volt, holott a tervek szerint ezeknek is el kellett volna készülniük 1975-re, azaz a Jubileumi tér avatására, Szolnok első írásos említésének 900. évfordulójára. Ám abban az évben csak a vasútállomás és az emlékmű lett átadva.

Amennyiben a fotózás pillanatában Csobaji balra fordította volna a kameráját, még nem tudta volna megörökíteni a később Csanádi körútinak nevezett OTP-t, a Tisza cipőboltot, de a József Attila lakótelep általános iskoláját sem, hiszen az is még csak épült 1976 tavaszán. Az "ívházak" Bajcsyhoz közelebbi részei már ugyancsak állhattak (üresen), ám az először az Állami Biztosítónak, a Márka ABC-nek és a Gazdaboltnak helyet adó épületek még ugyanúgy csak szerkezetkészek voltak, mint az ezen a fotón látható bizományi, katonai ruházati bolt, és volán iroda. Jobbra fordulva a 24 emeletesben már lakókat is fotózhatott volna a riporter, viszont a mögötte lévő Szolnok ABC és étterem talán még csak az alapozásnál tarthatott, hiszen az majd csak 1978. január 30-ára készült el. Így nem volt mit tenni, úgy kellett megörökíteni Gyurcsek Ferenc munkáját, hogy a még szintén csak szerkezetkész Csomóponti Művelődési Ház kerüljön mögé. Nem véletlen, hogy a képeslap nagyjából 70%-a a kék eget mutatja.

Ekkor még nagyon gyér a forgalom errefelé, lámpás kereszteződés sem volt a 24 emeletes tövében, azaz az akkori Csanádi körút és a Beloiannisz út találkozásánál. Elsősorban azért, mert a két vasúti felüljáró, azaz a 4-es és a 32-es főutak között - bár rövidebb lett volna - nem itt haladt át a forgalom, hanem a Thököly és Dimitrov (ma Elek István) utcák irányában, éppen ezért működtek közlekedési lámpák a mentőállomásnál. De ez a kép még akkor készült, amikor szürkék voltak a 7-es Volán helyi járatai, sőt - ahogy e fotón észrevehető - az Ikarusz 200-as sorozata előtti buszok is szolgálták a szolnokiakat. Sajnos azokból a buszokból mutatóban sem maradt, nem úgy az egylábú, színes utcai szeméttárolókból, amikből ekét piros, egy kék és egy zöld is ránk maradt Csobaji Előd 1976-os szolnoki fotóján.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Piac, cégér és Halmi Miksa üzlete
Nagyjából a mai Kossuth téri lottózó környékéről készült ez a képeslappá lett fotó, szerintem 1905 előtt. Számomra a bal szélén lévő, földszintes üzlet teszi izgalmassá, no meg a Steiner-féle házon lévő cégére, amihez hasonlót, százévesnél régebbi szolnoki fotón még nem láttam. No meg egy másik, nagyon hasonló szolnoki lappal való összehasonlítás.

Az Album további képei
 

AKB

MÁV álláspont
A szolnoki vasútállomás 1-es vágánya mellett lévő táblára festett felszólítást tekinthetjük a Magyar Államvasutak hivatalos álláspontjának vagy új szlogenjének. Mert ugye az elég valószínűtlen, hogy az elmúlt 4 hónapban nem járt arra vasutas, vasúti vezető, és nem tudott volna intézkedni a mocsok eltüntetéséről. Szolnokra is szégyen, hogy a város egyik kapujában így hirdetik az állami vállalat immár hivatalosnak tekinthető álláspontját.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Képviselők pelikánja
Az Eötvös téren 1895 óta működik artézi kút, amit 1983-ban felújítottak, kifolyóját pedig 1999-ben teljesen átépítettek. Ez utóbbi beavatkozásnak köszönhetően telepedett a kút tetejére az Ilauszky Tamás által faragott, csőrét a szárnya alá dugó pelikán. Két egykori képviselő adománya révén.

A Szoborpark további képei