Album



Ismét a Változó tér

2014. február 22.

Még áll a Steiner-féle ház, de már épül mögötte a "Fradi" ház. A Munkásmozgalmi emlékmű már a helyén van, de a múzeum melletti házat még nem bontották el. Az egykori Népbank még csupasz, a Madas-ház is idelátszik, a Centrum-sarok tetején pedig már ott a biztosító fényreklámja.

Ez volt a második képeslap, amiről a blogSzolnok Album rovatában, lassan négy évvel ezelőtt - 2010. március 8-án - írtam. És, amit az első hasonló íráshoz hasonlóan most inkább újraírok. Egyszerűen azért, mert négy év alatt sok mindent megtudtam Szolnokról és a Kossuth térről. Persze, még nem mindent.

Az egészen biztos, hogy ezt a képeslapot az 1. számú irodaház ablakából - ami akkoriban a megyei napilap szerkesztősége volt - készült. Az is nyilvánvaló, hogy 1964 tavasza után fotózták, hiszen a tér közepén már áll Kovács Ferenc Munkásmozgalmi emlékműve, mögötte a három zászlórúddal. Illetve a szobor két oldalán azok a bizonyos szökőkutak is láthatóak, amelyeknek maradványai ma a Tiszaligetben, a Sportcsarnok közelében találhatók.

Nagyon valószínű, hogy a kép 1964-65-ben készült, hiszen annak a bizonyos Steiner-féle háznak a háta mögött már épül a "Fradi" ház. Az az épület, amelynek földszintjén szinte az átadása óta a színház jegypénztára működik, és aminek a tetején majd két évtizedig működött a forgó kerekes Casco-reklám.

Érdemes a képen egy kicsit körbemenni. Bal szélén éppen csak belóg az 1907-ben épült Népbank épülete, ami e fotó készültekor helyőrségi klubként működött. Nem látszik, de ekkor már állt mellette és a városi tanács - bocsánat: polgármesteri hivatal - között az a 77 lakásos társasház, aminek az aljában ma gyógyszertár és ruházati bolt található. A Népbankot majd csak 1973-ban csúfítják el, akkor, amikor a kép bal szélén - a Steiner-ház és a Centrum-sarok között - látható Madas-ház földszintjén lévő üzleteknek helyet kellett csinálni.

A Népbank mellett két földszintes házat, közöttük egy emeleteset fedezhetünk fel, amelyek majd a hetvenes évek második felében tűnnek el a föld színéről. Azért, hogy teret adjanak az 1969. április 11-én tűzkárt szenvedett Nerfeld-palota helyére álmodott, mai Árkádnak. Természetesen a Nerfeld-palota ezen a képen még látható. Az az, amelyiknek a tetején az Állami Biztosító fényreklámja látszik - nekünk háttal. Csak a hasonló korú képeslapokat nézegetve tudatosult bennem, hogy ez a fényreklám - talán Szolnok első neonreklámja - csak a hatvanas évek közepén, nem sokkal e fotó készülte előtt kerülhetett a helyére.

Ahogy említettem, a Nerfeld-palota mellett, ott ahol ma a Baross utca fut, még áll a Madas-ház, amit jobban megnézve, az előtte lévő Beloiannisz utca 3. szám alatti épület takar. Sőt, ha picit tovább halad a tekintetünk, a Steiner-féle ház előtt még láthatjuk a Szapáry utcát egykor lezáró szecessziós Kereskedelmi Bank épületét oldalról. A felsorolt három épület szűk egy évtized alatt tűnt el, hogy helyet adjanak a város új körútja és a 4-es főút kereszteződésének, illetve a tranzit út kiszélesítésének.

A Steiner-féle házról és a mögötte folyó építkezésről már esett szó, bár be kell vallanom, hogy négy éve alatt még mindig nem egyértelmű számomra, hogy a teret egykor záró kereskedő házat mikor bontották le. A mellette futó utca túloldalán azonban már látható a Múzeum étteremnek otthont adó lakóház néhány erkélye, ami ugye nem meglepő, hiszen azt 1962-ben adták át. Mellette pedig az egyetlen olyan épület - a Damjanich múzeum -, amelyik túlélte az elmúlt öt évtizedet. Hiszen, ahogy az e képeslap jobb szélén lévő egyszintes ház nincs ma már meg, a fotón megörökített többi, akkor lakott ház sincs a helyén. Ahogy a szökőkutak, a szobor, de még a Steiner-féle ház előtti buszmegállóval kombinált illemhely sem.

Fél évszázad alatt ennyit változott a város főtere. Amiről, ha 1965-ben írnánk egy 1915-ös képeslappal a kezünkben, majdnem hasonlókat mondhatnánk, hiszen akkor még hol volt a mai könyvtár második emelete, az 1. számú irodaház, és sorolhatnánk. Ahogy 1915-ben is rácsodálkoztunk volna egy 1865-ös képre. Amivel csak annyit akarok mondani, hogy nemcsak az emberek, de a terek is változnak.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

120 éves szolnoki szelfi?
A szolnoki zsinagóga előtt álló és a kamerába néző férfi biztos, hogy nem a mai Sóház utca végén ácsorgott, amikor ez a kép készült. Viszont nem lepődnék meg, ha kiderülne, a fővárosi "Gancz telepen" élő Gizuskának küldött lap postára adója ő volt, aki így egy ősszelfin küldte el szolnoki üdvözletét.

Az Album további képei
 
hirdetés

AKB

A parkolás minden előtt
Ausztriában így szokás. Vagy, akinek ilyen autója van, annak így kell, szabad, lehet. De hagyjuk meg annak a lehetőségét is, hogy a kiállított autókat parkoló autóknak nézte a Helyi Termékek Vására idején a sofőr. Persze az sem kizárt, hogy terméket hozott. Vasárnap délelőtt, amikor nem gond Szolnokon parkolni. Igaz, lehet is bárhogyan, mert rendőr nem járt arra. Nincs itt semmi látnivaló! A haza meg a parkolás osztrák rendszámmal is minden előtt.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Páratlan Öreg paraszt
Egyáltalán nem biztos, hogy a Szolnoki Művésztelep II-es műteremházának falán lévő dombormű címe az Öreg paraszt. Az azonban igen, hogy Kisfaludi Strobl Zsigmond alkotásáról van szó, ami 1912-ben már biztosan létezett. Viszont rejtély, mikor került mai helyére és hol a párja.

A Szoborpark további képei