Album



A Tiszaparti sétány helye

2017. június 03.

A szolnoki Róth Dezső kiadásában megjelent fekete-fehér képeslaphoz használt felvételt még a Tiszán "átívelő" utolsó fahídról készítették valamikor az 1900-as évek elején. Legnagyobb értéke, hogy megmutatja, milyen volt a Tisza-part mielőtt elérte volna a "városiasodás".

Ritka, csalóka szögből sikerült az ismeretlen fotósnak ezt a képet elkészítenie, hiszen úgy tűnhet, mintha még csak a Református templom állna a Tisza-parton. Pedig biztosak lehetünk abban, hogy a Református templom mögött ott van a majd másfélszáz évvel idősebb Belvárosi Nagytemplom, a kettő között pedig a legfiatalabb, a Zsinagóga is. Sőt, nagyítóval bogarászva a képet, nekem úgy tűnik: a Református templomtól jobbra, a Tiszai hajósok terének sarkán álló Barta-palotából is látszik egy részlet. Ez pedig azt valószínűsíti, hogy a felvétel valamikor 1905 és 1907 között készült. Tehát azt mondhatjuk, így nézett ki a mai Tiszaparti sétány helye 110-112 évvel ezelőtt.

Érdemes azonban a felvételen szép lassan "körbenézni", és egy-két olyan dologról is beszélni, ami nincs a képen.

A Tisza bal partján a mai Tiszaliget helyén lévő "pusztát", azaz a még fával se borított területet látjuk. A kép készítésekor ugyanis még csak a hídfőnél állt az evezős egylet épülete, így a Móricz-liget maximum a jelenlegi Touring Hotelig érhetett. A "liget" alatt, a folyóban, szerintem Erdélyből leúsztatott fák vannak a vízben, amit a feldolgozásig vagy a továbbszállításig - más képeslapok tanúsága szerint is - ezen a helyen ugyancsak tároltak. Már csak amiatt is, mert az időjárás és a folyó szeszélyessége miatt nem lehetett rendszeresen úsztatni, így amikor lehetőség volt rá, minél több fát tutajba kötöttek és elindítottak Szolnok felé. A "liget" mögött, a Tisza nagykanyarulatán túl pedig a Hungária Hengermalom sziluettje látszik, ami a későbbi papírgyár területén állt. Ha jó a fenti feltételezésem, miszerint a Református templom mellett már a Barta-palotát látjuk, akkor a fotózás pillanatában a Hungária már nem működött - nem is füstöl a kéménye -, hiszen abban az évben következett be a vesztét okozó tűzvész.

A kép közepén, a folyón látható hajókra is érdemes pár pillantást vetni. A legnagyobb egy igazi bőgős hajó, amik az elején és a végén lévő, a nagybőgő nyakára emlékeztető csavart díszről kapták a nevüket, és leginkább ömlesztett áru, főleg gabona szállítására szolgáltak. Kicsivel előtte egy kisebb merülésű, széles testű hajó, ami a folyó menti települések közötti áruszállítást szolgálhatta. Körülöttük pedig számtalan ladik, amelyeket leginkább a tiszai halászok használhattak. Hogy éppen itt vannak kikötve, az nem véletlen, és nem is amiatt van így, mert akkoriban lényegében a torkolattól a nagykanyarig hajók ringtak a folyón - hisz a Tiszán valódi élet volt -, hanem mert a mai Verseghy-park és Rózsakert környéke számtalan piacnak adott akkoriban helyet. Itt volt például a gabonapiac, a csirke- és disznópiac, de a halat is az akkor már álló Megyeháza környékén, és nem a Városháza előtti Kossuth téren árulták.

A felvétel igazi érdekessége számomra a Tisza szálló és a Tiszaparti sétány helyének a megörökítése. A jobb oldalon, a partfal fölötti területre ugyanis bő két évtizeddel később építették fel a szállodát, hogy aztán rengeteg képeslapon örökítsék meg a környéket ugyanebből az irányból. Ne felejtsük el, hogy 1905 és 1907 között nemcsak a Tisza szálló nem kerülhetett még a képre, de mögötte az első kőszínházunk épületét se fotózhatták volna le, hiszen az majd csak 1912-ben készült el. Tehát kis túlzással azt mondhatjuk, hogy a Táncsics utcától a hídig, nagyjából a Megyeháza hátsó traktusának vonalától a folyóig olyan rendezetlen "pusztaság" lehetett ezen a területen, mint e fotó legszélén látható.

Arra persze nagyon kíváncsi lennék, hogy mi az legalább kétméteres fal vagy kerítés, ami a gimnázium előtti mai park területét veszi körül. És mikor építették? Az ugyanis biztos, hogy mögötte ekkor már majdnem két évtizede létezett az a parkosított terület, ami a gimnázium elől, félkörívbe vezette a Tószeg felől a hídhoz tartó utat. Elképzelhető, hogy nagyjából a mai Táncsics és Magyar utcák vonalában már egy valamennyire feltöltött terület volt ekkor? Ami aztán mintául szolgált a képen látható, korabeli "barnazóna" felszámolásához.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Első Magyar Általános
Biztosító bérháza. Ez a két szó azonban már fért ki a Gorove utca 3. szám alatti telken felhúzott, tekintélyes, kétemeletes plusz magasföldszintes épület homlokzatára. Amely egyike annak a nagyjából tíz szolnoki bérháznak, amiket budapesti és bécsi mintára építettek az előző századforduló környékén.

Az Album további képei
 
hirdetés

AKB

Hazamentek a legények
A Szolnoki vár projekthez kapcsolódóan optikai tuningon esett át a Nyári Lőrinc híd. Talán ennek részeként takarították ki a néhai bölcsőde és Szabadság téri kereszteződés közötti dzsumbujt, aminek vagy két hónapja áldozatául esett egy EuroVelo tábla is. Nem is hiányzik azóta se senkinek. Lehet, hogy eredetileg is felesleges volt? Vagy csak gazdája nincs? A munkát elvégző legényeket meg már nem érdekli, hisz rég hazamentek.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Kandó Kálmán emléktábla?
A róla elnevezett téren álló épület falán találjuk Kandó Kálmán szolnoki emléktábláját. Tudja, hogy merre keresse ezt a teret? A közterületet megtalálva sem biztos, hogy észreveszi az emléktáblát. Ha pedig elolvassa, talán önben is felmerül néhány kérdés.

A Szoborpark további képei