Album



Iskola előkészítés?

2015. április 12.

Ismét a Fortepanról citálok egy fotót. Elsősorban azért, mert szerintem sokkal több információt hordoz, mint a nagyszerű közösségi fotóalbumban elérhető róla. Ha helyes a kép keletkezése, illetve az eredeti tulajdonosa, akkor nem kizárt, hogy a Pálfy tervezése miatt készült a felvétel.

A Fortepan.hu-n elérhető fotó azonnal szembetűnő érdekessége, hogy a Tiszaliget felől készített képen még csak a Tiszaparti Gimnázium épülete látható. Azaz biztosak lehetünk abban, hogy a kép valamikor 1964 és 1974 között készült, hiszen a lényegében két egyforma iskola idősebb darabja csak abban az időszakban volt magányos. A közösségi fotóalbumon azonban azt közlik, hogy a felvétel 1970-ben készült, és eredetileg a VÁTI készítette. Márpedig a VÁTI akkor nem volt más, mint az 1950-ben létrehozott Városépítési Tervező Iroda, azaz egy olyan állami vállalat, amely a nagy szocialista város-átalakításokat tervezte. Tehát szerintem joggal gondolhatjuk, hogy a cég fotósát nem azért küldték a Tiszaliget gátjára - ami a gyaloghíd elkészülte előtt negyven évvel kellemes séta volt -, hogy gyönyörködjön a folyóparti panorámában, hanem mert valamilyen terv alátámasztásához kellettek a felvételek. (A Fortepanon a Tiszaparti másik oldalát mutató kép is látható.) Márpedig a mából nézve - azaz az elkészült épületekre gondolva -, ez a terv az új iskola, azaz a Pálfy felépítése lehetett, amit ugye nem sokkal később el is kezdtek.

Természetesen a képről nemcsak a Pálfy hiányzik. A bal szélen, az egykori városi kollégium mögött még nem látható az eredetileg munkásszállónak épített, tízemeletes panel, amiben ma a főiskolai kollégium működik. Ha jól sejtem, a fotó készítésekor már erősen tervezhették azt az épületet.

Nem meglepő, hogy nincs még a képen a Tiszapartitól balra a Mustármag óvoda sem, hiszen azt csak tavaly adták át. Ugyanakkor a kép készítésének idején az óvoda helye, avagy korábban a templom kertje éppen a városi kulturális élet egyik fontos helyszíne volt. Merthogy itt működött a rendszerváltásig a város szabadtéri színpada, ahol az Illéstől az Eddáig nagyon sokan felléptek. Mivel itt egy nyári fotóról van szó, biztosak lehetünk abban is, hogy a kép készítése után nem sokkal megremegtek a hangfalak a gimi mellett.

Persze más érdekessége is van a képnek. A négy uszály, amelyek a Tiszán horgonyoznak, és amilyeneket nem is tudom, mikor lehetett utoljára Szolnoknál látni. Igaz, ez a kép még akkor készült, amikor komolyan gondolták, hogy a Tisza vízi út is lehet, ráadásul a közelben működött a tárház, amihez folyami rakodó is csatlakozott. Így abban is biztosak lehetünk, hogy ezek az uszályok itt rakodásra várnak. Ahogy afelől sem lehet kétségünk, hogy a Tiszán lejjebb még jó pár hasonló uszály ringatózhatott.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Az első szolnoki panelek
Lakótelep az ötvenes évektől épült Szolnokon. Tömbházakat viszont már a negyvenes évek végén is húztak fel. Az akkor még Zagyva-parti lakótelepként emlegetett, a néhai Tabán jelentős részét maga alá gyűrő Móra Ferenc úti negyed volt azonban az első, ahol szolnoki panelból építkeztek.

Az Album további képei
 

AKB

Miért vagy olyan szomorú?
Koszorú, koszorú, miért vagy olyan szomorú? Mert a neved szolnoki koszorú? Mert a helyed négy és fél hónappal a használatod után, a veled megkoszorúzott park bokrai alatt van? Nem vigasztal, hogy ez minden évben így történik Szolnokon? És az sem, hogy a város emlékműveinek tövei tele vannak hozzád hasonló, több hete-hónapja elszáradt, méltatlan koszorúkkal? Közös szégyenünk, hogy ünnepélyesen koszorúzni tudunk, de valóban, egy-egy ünnepségen túl emléket ápolni még nem.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Két háború hős orvosa
Minimum hat rendszerben, közel fél évszázadon át szolgálta Szolnokot Dr. Elek István, akinek egykori otthonára július elején került fel a Révi Norbert, szolnoki szobrászművész által készített domborműve. A város egykori tiszti főorvosának arcából két világégés tekint ránk.

A Szoborpark további képei