Album



Iskola előkészítés?

2015. április 12.

Ismét a Fortepanról citálok egy fotót. Elsősorban azért, mert szerintem sokkal több információt hordoz, mint a nagyszerű közösségi fotóalbumban elérhető róla. Ha helyes a kép keletkezése, illetve az eredeti tulajdonosa, akkor nem kizárt, hogy a Pálfy tervezése miatt készült a felvétel.

A Fortepan.hu-n elérhető fotó azonnal szembetűnő érdekessége, hogy a Tiszaliget felől készített képen még csak a Tiszaparti Gimnázium épülete látható. Azaz biztosak lehetünk abban, hogy a kép valamikor 1964 és 1974 között készült, hiszen a lényegében két egyforma iskola idősebb darabja csak abban az időszakban volt magányos. A közösségi fotóalbumon azonban azt közlik, hogy a felvétel 1970-ben készült, és eredetileg a VÁTI készítette. Márpedig a VÁTI akkor nem volt más, mint az 1950-ben létrehozott Városépítési Tervező Iroda, azaz egy olyan állami vállalat, amely a nagy szocialista város-átalakításokat tervezte. Tehát szerintem joggal gondolhatjuk, hogy a cég fotósát nem azért küldték a Tiszaliget gátjára - ami a gyaloghíd elkészülte előtt negyven évvel kellemes séta volt -, hogy gyönyörködjön a folyóparti panorámában, hanem mert valamilyen terv alátámasztásához kellettek a felvételek. (A Fortepanon a Tiszaparti másik oldalát mutató kép is látható.) Márpedig a mából nézve - azaz az elkészült épületekre gondolva -, ez a terv az új iskola, azaz a Pálfy felépítése lehetett, amit ugye nem sokkal később el is kezdtek.

Természetesen a képről nemcsak a Pálfy hiányzik. A bal szélen, az egykori városi kollégium mögött még nem látható az eredetileg munkásszállónak épített, tízemeletes panel, amiben ma a főiskolai kollégium működik. Ha jól sejtem, a fotó készítésekor már erősen tervezhették azt az épületet.

Nem meglepő, hogy nincs még a képen a Tiszapartitól balra a Mustármag óvoda sem, hiszen azt csak tavaly adták át. Ugyanakkor a kép készítésének idején az óvoda helye, avagy korábban a templom kertje éppen a városi kulturális élet egyik fontos helyszíne volt. Merthogy itt működött a rendszerváltásig a város szabadtéri színpada, ahol az Illéstől az Eddáig nagyon sokan felléptek. Mivel itt egy nyári fotóról van szó, biztosak lehetünk abban is, hogy a kép készítése után nem sokkal megremegtek a hangfalak a gimi mellett.

Persze más érdekessége is van a képnek. A négy uszály, amelyek a Tiszán horgonyoznak, és amilyeneket nem is tudom, mikor lehetett utoljára Szolnoknál látni. Igaz, ez a kép még akkor készült, amikor komolyan gondolták, hogy a Tisza vízi út is lehet, ráadásul a közelben működött a tárház, amihez folyami rakodó is csatlakozott. Így abban is biztosak lehetünk, hogy ezek az uszályok itt rakodásra várnak. Ahogy afelől sem lehet kétségünk, hogy a Tiszán lejjebb még jó pár hasonló uszály ringatózhatott.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

A meghosszabbított sétányon
A zöld nyáriruhát viselő hölgyet a szolnoki Zalka Máté sétányon örökítették meg 1963 után, amikor már működött a Tisza-parti iskolasor első eleme, a város harmadik gimnáziuma. A modern épületen túl még állt a rendőr- majd tűzoltólaktanya, ami ekkoriban már napköziként működhetett.

Az Album további képei
 

AKB

Vicc vagy reklám?
Ez csak vicc lehet. Mert kizárt, hogy 2025-ben egy magára adó szakmunkás azt gondolja, hogy a városházával szemben, egy fára felkötözött tábla a megfelelő reklám. Szerintem valaki, valahol találta ezt a táblát, és jó ötletnek vélte, hogy az ellopott Sellő hűlt helye mellé kiteszi ezt a táblát. Vagy lehet, hogy így oldódik meg a Sellő rejtélye? Lehet, hogy fel csak kellene hívni azt a számot, és nem is a karosszériás venné fel. Az utcai vicceket olykor tovább kell gondolni.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Hirdesse az a tábla!
Az egykori MÁV Járműjavító Művelődési Ház falán hatvan éve hirdeti egy tábla, hogy a magyar vasút- és ipartörténet szempontjából is fontos üzem 1856 óta működik. Szövege szerint hirdet mást is, amivel minimum vitatkozni lehet, ám ez ne legyen ok a márványtábla leverésére vagy letakarására.

A Szoborpark további képei