Album



Fura fal a gimi előtt

2018. június 12.

Nincs kétségem afelől, hogy a Roth Dezső kiadásában megjelent szolnoki képeslaphoz eredeti, tehát nem manipulált, azaz utólag kiegészített vagy átrajzolt fotót használtak. Így megkerülhetetlen a kérdés, hogy mi lehetett az a fal, ami valamikor 1895 és 1911 között állhatott a Verseghy gimnázium előtti parkban, nagyjából a mai játszótér helyén.

Ismételten rögzíthetjük, hogy az egykori sóházak helyét csak valamikor a XIX. század második felében kezdte igazán "elfoglalni" a város. Amit minden bizonnyal nehezített, hogy bár a folyó átlagos szintjénél magasabban volt a mai Tiszai hajósok tere és a belvárosi Tisza-híd közötti terület, azért egy-egy komolyabb áradásnál lényegében víz alá került a környék. Holott valahol itt vezetett az út a Ferencesek temploma és az első vasútállomásunk, na meg a folyó partján lentebb elhelyezkedő települések felől a tiszai átkelőhöz. Ami magával hozta azt is jelentette, hogy jó vásár- és piaci hely volt ez a rész.

Aminek urbanizálása lényegében a gimnázium építésével kezdődött 1888-ban. Majd következett a mellékelt felvételen is látható református templom (1894), aztán a színház (1912) és végül a Tisza szálló (1928) és a környező parkok. Az árvízvédelmi töltés és rajta a sétány azonban csak a harmincas évek elejére készült el.

De ugorjunk vissza ehhez a maximum 1895 és 1911 közötti felvételhez! A kép ugye nem készülhetett a református templom átadása előtt. Illetve nem készülhetett 1911 után sem, mert, más képeslapok alapján egyértelműsíthető, hogy addigra már a gimi előtt haladt el a kocsiút, és nem egy félkört leírva az iskola kertjének két sarka között. Márpedig ezen a képen jól kivehető a keréknyomokkal teli út. Ismerve a korabeli szolnoki anzikszokhoz használt képeket, inkább azt mondanám, hogy ez a felvétel legkorábban valamikor 1902-3 körül készülhetett. Illetve, ha elfogadom az e képeslap eladójának meghatározását, hogy ez a lap 1907-ben futott - sajnos a bélyeg hiányzik róla -, akkor nagyjából négy-öt éves intervallumban készülhetett a felhasznált fotó. Valószínűleg nem azért, hogy a bal oldalon látható falat, sokkal inkább az impozáns templomot örökítse meg. Miként egy 1906-os képeslapon, nagyjából hasonló méretű fákkal is látható.

Erre a lapra viszont rákerült ez a bizonyos kerítés, meg az előtte várakozó szekér. És mivel ilyen lehetett a valóság, senkinek se jutott eszébe, hogy leretusálja ezeket a dolgokat a felvételről, holott a technika meg lett volna hozzá. Így viszont ránk maradt egy immár 110 éves talány: mi célt szolgált a kocsiút mentén ez a viszonylag magas palánk, aminek délidőben akkora árnyéka volt, hogy egy szekér is behúzódhatott alá? Valamit lekerített? Esetleg a folyó parti rakodóhelyet, ahol a behajózásra várakozó dolgokat tárolták? Vagy éppen zajlott ott valami építkezés, amit így kellett eltakarni a kíváncsi szemek elől? Netán valami kezdetleges árvízvédelmi építményről van szó? Avagy ez egy ház, aminek nem látszik a teteje?

Nem hagyott nyugodni a dolog, és egy korabeli képeslap segített a kérdés részbeni megoldásában. A nagyjából 1905 körül - a Barta palota még nincs a képen -, az áradó Tiszáról a Belvárosi nagytemplom tornyából készített felvételen ugyanis kivehető ez a kerítés is a Református templom előtt. Ami mögött lényegében a megáradt folyó vize hömpölyög. Így annyit biztosan állíthatunk, hogy létezett ez a kerítés. De hogy mi volt mögötte, amikor éppen nem volt árvíz, sajnos továbbra is rejtély. Miként az is, hogy mikor tűnt el Szolnok XX. század elején legjobban fejlődő részéről.

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

A még épülő Jubileum téren
A kép közepén 1975. augusztus 20-án átadott Tanúhegy láttán elsőre azt hihetnénk, hogy ez a fotó a szolnoki vasútállomás előtti tér elkészültét követően lett exponálva. A kép bal szélén lévő MÁV Csomóponti Művelődési Ház félkész állapota azonban elárulja, hogy a Jubileum téren még évekig dolgoztak.

Az Album további képei
 
hirdetés BlogSzolnok ANNO - Meg nem valósult álmok

AKB

Hova visz?
Hova visz egy olyan aluljáró, amiben úgy tűnik, évek óta nem járt takarító, ami érezhetően inkább mellékhelyiség mintsem közlekedést segítő építmény, amire tényleg igaz, hogy "sz*-nak, bajnak nincs gazdája"? De ettől még Szolnokon van. Elvileg a Tiszaligetbe visz vagy onnan a belvárosi Tisza-hídra. A miénk. De mégis kié? Nem lehetne, hogy neki is fájjon egy kicsit? Mert hová visz egy ilyen elhanyagolt aluljáró? A jövőbe?

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

A városrész jelképe
Szandaszőlős jelképe vagy címere is lehetne a városrész kvázi főterén 2014 óta álló Szőlővivők című alkotás. Pogány Gábor Benő szolnoki születésű és Szolnokon is élő és alkotó, Munkácsy-díjas szobrászművész "háromalakos" műve tulajdonképpen egy kút a Lengyel Antal téren.

A Szoborpark további képei