Album



Falu és város

2011. július 25.

Vágjuk ketté ezt a képet. A bal oldali felét kézbe véve azt gondolhatnánk, a múlt század elején, egy alföldi faluban járunk. Jobb oldalát figyelve viszont akármelyik városban is lehetnénk. Így együtt viszont Szolnokon vagyunk, a mai Gutenberg téren, talán a múlt század első felében.

A vártemplom előtt, a poros úton még ökrös szekér ballag. Fölötte viszont már ott a villamos és a telefon légvezeték, jellegzetes ácsolt oszlopokon. A templomot ugyanúgy jobbról kerüli a városból kivezető út, mint ma, isten háza mögött viszont mintha egy széles alföldi polgár ház állna még. Nagyjából ott, ahol napjainkban a MÁV kórház előtt a Verseghy út indul. A kép bal oldalán hosszú járda és kerítés. A kerítés mögött pedig akár már a Művésztelep is ott lehet, már amennyiben az a felvétel 1902 után készült.

A képnek ez a fele olyan, mintha egy faluban készült volna. Jellegzetes alakú templom, poros út és szekér. Talán csak a sűrű légvezeték buktatná le azt, aki falusi felvételnek akarná eladni a fotót.

A másik oldal viszont már városias képet mutat. Különösen a felvétel jobb oldalán álló hatalmas kaszárnyával, amely a mai napig ott áll. Igaz, a felső traktusát erősen átépítették, így a laptanya feliratnak a helye sem látható már. Hogy ez a ma bérházként funkcionáló épület milyen laktanya lehetett egykor, nem tudom a feliratból kisilabizálni. Minden bizonnyal vannak a város történetének olyan ismerői, akik meg tudják mondani, hogy mikortól és meddig állomásoztak abban a házban katonák.

A kaszárnyán túli házak többsége legalább hatvan éve eltűnt. Közvetlenül a kaszárnya mellett a Ságvári körúti Sztálin barokk lakóházak testvére áll. A következő földszintes, de méretei alapján jó módra utaló épület sincs már meg. Helyén, nagyjából az egykori vár tiszai kapujához vezető utcácska túl oldalán egy üres tér áll.

A vártemplomot ábrázoló 1913-ban, illetve 1921-ben feladott képeslapokon még nem láthatóak a légvezetékek és a villanyoszlopok. Viszont jóval nagyobb fák állnak a poros utca két oldalán. Ezek alapján feltételezhetjük, hogy a felvétel az első világháború után készült, de bizonyosan a második előtt. De, hogy pontosan mikor, nem tudom. És Ön?

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

A palotasor a húszas években
A húszas évek második felében, a világháború utáni Szolnok újabb virágzásának hajnalán készült ez a képeslaphoz használt fotó a Gorove út és a Szabadság tér találkozásánál, a Tisza-híd belvárosi felhajtójáról. Természetesen a lap hátoldala is érdekes, sőt különleges.

Az Album további képei
 
hirdetés Blogszolnok Anno - 2024. szeptember 23. (hétfő) 18:00

AKB

Így múlik?
Szolnok belvárosában, igaz, egy mellékutcában, de ott, ahol valamikor fontos kis üzletek (itt vettem az első pintyemet) és legendás presszó működött, majd szépreményű, igényes vendéglő is nyílt, ma üres a ház, eladók/kiadók a helyiségek. Ez a Sütő utcai épület a szolnoki kereskedelem és vendéglátás lakmuszpapírja, ami szerintem éppen azt mutatja, baj van. Nem a hellyel, nem az egykori üzemeltetőkkel, hanem Szolnok vásárlóerejével és igényeivel.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Történelemkönyvünk betonból
A vasútállomás előtti Jubileum tér közepén álló Tanúhegy minden bizonnyal Szolnok legjobban dokumentált köztéri alkotása. Miként talán azt sem túlzás kimondani, hogy ez az a szobrunk, amelyik mérete és helye ellenére a legkevésbé szervesült a város életébe. De talán majd 5 év múlva!

A Szoborpark további képei