Album



Falu és város

2011. július 25.

Vágjuk ketté ezt a képet. A bal oldali felét kézbe véve azt gondolhatnánk, a múlt század elején, egy alföldi faluban járunk. Jobb oldalát figyelve viszont akármelyik városban is lehetnénk. Így együtt viszont Szolnokon vagyunk, a mai Gutenberg téren, talán a múlt század első felében.

A vártemplom előtt, a poros úton még ökrös szekér ballag. Fölötte viszont már ott a villamos és a telefon légvezeték, jellegzetes ácsolt oszlopokon. A templomot ugyanúgy jobbról kerüli a városból kivezető út, mint ma, isten háza mögött viszont mintha egy széles alföldi polgár ház állna még. Nagyjából ott, ahol napjainkban a MÁV kórház előtt a Verseghy út indul. A kép bal oldalán hosszú járda és kerítés. A kerítés mögött pedig akár már a Művésztelep is ott lehet, már amennyiben az a felvétel 1902 után készült.

A képnek ez a fele olyan, mintha egy faluban készült volna. Jellegzetes alakú templom, poros út és szekér. Talán csak a sűrű légvezeték buktatná le azt, aki falusi felvételnek akarná eladni a fotót.

A másik oldal viszont már városias képet mutat. Különösen a felvétel jobb oldalán álló hatalmas kaszárnyával, amely a mai napig ott áll. Igaz, a felső traktusát erősen átépítették, így a laptanya feliratnak a helye sem látható már. Hogy ez a ma bérházként funkcionáló épület milyen laktanya lehetett egykor, nem tudom a feliratból kisilabizálni. Minden bizonnyal vannak a város történetének olyan ismerői, akik meg tudják mondani, hogy mikortól és meddig állomásoztak abban a házban katonák.

A kaszárnyán túli házak többsége legalább hatvan éve eltűnt. Közvetlenül a kaszárnya mellett a Ságvári körúti Sztálin barokk lakóházak testvére áll. A következő földszintes, de méretei alapján jó módra utaló épület sincs már meg. Helyén, nagyjából az egykori vár tiszai kapujához vezető utcácska túl oldalán egy üres tér áll.

A vártemplomot ábrázoló 1913-ban, illetve 1921-ben feladott képeslapokon még nem láthatóak a légvezetékek és a villanyoszlopok. Viszont jóval nagyobb fák állnak a poros utca két oldalán. Ezek alapján feltételezhetjük, hogy a felvétel az első világháború után készült, de bizonyosan a második előtt. De, hogy pontosan mikor, nem tudom. És Ön?

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Várkonyi téri bátrak
Ma már senki sem merne a Várkonyi téren úgy átsétálni az úton, ahogy az a két ember teszi ennek a fekete-fehér képeslapnak a közepén. Pár évvel később egy színes képen hasonló történik. Sokat változott négy évtized alatt a tér forgalma (is).

Az Album további képei
 

AKB

Minek a hírmondója?
"Úgy is mondhatnám, hogy én vagyok az utca hírmondója." Mit szólna Lópici Gáspár, ha látná, mivé vált a szakmája? Vagy a Vadliba őrsnek örömmel nyilatkozna arról is, hogy a szolnoki Baross utcán még olyan plakátokra is bukkanhat az újak alatt, amiket még az ő idejében ragasztottak ki? Nem olcsó ilyen helyekre plakátokat kihelyezni. A profitráta azonban nem engedi, hogy időnként letakarítsák a hirdetőoszlopokat. Persze, ha nincs a városházán senki, akinek ez bántaná a szépérzékét, és merne szólni is a gazdának, akkor maradnak a "plakátmagányban ázó éjjelek" - és nappalok.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Két háború hős orvosa
Minimum hat rendszerben, közel fél évszázadon át szolgálta Szolnokot Dr. Elek István, akinek egykori otthonára július elején került fel a Révi Norbert, szolnoki szobrászművész által készített domborműve. A város egykori tiszti főorvosának arcából két világégés tekint ránk.

A Szoborpark további képei