Album



Hölgy a parkban

2013. december 01.

De melyik parkban? Mivel ezt a nem túl jó minőségű képeslapot 1959-ben adták postára, és sok kétségünk nem lehet afelől, hogy maximum néhány évvel korábban készült, érthetetlen, miért maradt le róla a park akkori neve.

A kép bal szélén létható hölgy a mai Verseghy-parkban áll, előtte - a lap jobb felén - az úgynevezett Békás-szökőkút, a fák mögött pedig a Megyeháza hátsó homlokzata. Ha az ismeretlen, ám úgy tűnik, szándékosan a képbe komponált nő háta mögé tudnánk pillantani, akkor ott lenne a Verseghy-szobor, azaz a kép születésekor is valahol ott futhatott a park útja, ahol most.

Mivel az itt bemutatott képeslapot 1959 augusztusában adták postára - ennyit lehet a letépett bélyeg helyén maradt pecsétből kiolvasni -, egyértelmű, hogy a lap ezt megelőzően készült. Annak kis esélyét látom, hogy 1959-ben még forgalomban lett volna - ráadásul az ezen a téren egyeduralkodó Képzőművészeti Alap Kiadóvállalatnál - olyan lap, ami a második világháború előtt készült. Amennyiben ezt elfogadjuk, akkor kizárhatjuk, hogy a felhasznált fotó 1926 és 1945 között készült. Márpedig, ha a háború befejeződése után adták ki ezt a képeslapot, akkor nagyon érdekes, hogy az ábrázolt helyet miért nem az akkori nevén határozza meg a felirat.

A kép születésének időbeli behatárolását két objektum segíthetné, ám mivel nem túl jó minőségű fotóról és nyomatról van szó, kissé bizonytalan vagyok, hogy ezekre lehet-e támaszkodni. Amennyiben ugyanis a kép jobb szélén az egykori Damjanich uszoda kertjének a végét lehetne azonosítani, akkor azt mondhatnánk, hogy egyértelműen 1948 utáni a fotó. Úgy látom, mintha lenne ott egy érdekes, földszintes ház, ami akár tartozhatott is a Damihoz. Viszont a strand kerítésének semmi nyoma. Pedig egy a hatvanas évek elejéről származó térképvázlaton úgy látom, hogy az uszoda kertje - a későbbi végleges mérete előtt - a megyeháza mellett futó Lengyel légió utca meghosszabbításában, a Békás-szökőkút mögötti sétányig ért.

A másik, ami segíthetne, a Megyeháza mögött egykor álló Szovjet katonai emlékmű azonosítása lenne. Nekem úgy tűnik, mintha a megyeháza kapujával egyvonalban még ott állna a fák alatt. Ha ezt jól látom, akkor a fotó 1956 nyarán vagy előtte készült. Amennyiben tévedek, akkor a fotósnak 1957 nyarán vagy később kellett dolgoznia. Azt az emlékművet ugyanis 1956. október 24-én a szolnoki középiskolások lerombolták, és mivel ez egy egyértelműen nyári fotó vagy az azt megelőző vagy az azt követő nyáron készülhetett.

Ám ez sem befolyásolja az írás elején feltett kérdést. Miért nem a park 1945 után használt neve a szerepel a képeslapon? Valaki szégyellte, vagy nem tudta, hogy a képen látható parkot ekkor már - és egészen 1990-ig - Marx-parknak nevezték?

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Reklám a Nemzeti tűzfalán
Böske és Józsi között némi, vízbefojtás ígéretét is belengető differencia támadt 1911 áprilisában, aminek szerencsénkre egy olyan szolnoki képeslapon maradt nyoma, ami a város feltörekvő papírkereskedőjének, és első ?reklámgurujának?, a Szapáry utcai Nemzeti Szálloda tűzfalára ?festett? hirdetését is megörökítette. Meg egy rakás téglát és néhány konflist.

Az Album további képei
 

AKB

Apró figyelmetlenség
Mikor lettünk beoltva gondolkodás ellen? Egy rendelő felújítása mindig öröm. Szandaszőlősön is. A bekerítést ugyan meg tudom érteni, de van vele problémám. Adott esetben a bezárt kerítéskapu és a bejárati ajtó közötti távolság. Merthogy felújítás ide, drága beruházás oda, maradtak az ajtóra ragasztott tacepaók. Rajtuk a rendelési idővel. Ami a kerítésen túlról elolvashatatlan. Ha már kerítésre futotta, egy vállalható hirdetőtábla sokba került volna? Apró, de hasznos figyelmesség lenne.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

I. Géza a Domus felett
A Köztéri veszteséglista című cikkben szerepelt 9 éve Bokros László 1975-ben készült sgrafittoja, aminek sorsa a néhai Domus bezárása miatt volt bizonytalan. Az épület tavaly év végén élelmiszer áruházként újra kinyitott, így a város 900 éves évfordulójára emlékező alkotás ismét látható.

A Szoborpark további képei