Album



Hölgy a parkban

2013. december 01.

De melyik parkban? Mivel ezt a nem túl jó minőségű képeslapot 1959-ben adták postára, és sok kétségünk nem lehet afelől, hogy maximum néhány évvel korábban készült, érthetetlen, miért maradt le róla a park akkori neve.

A kép bal szélén létható hölgy a mai Verseghy-parkban áll, előtte - a lap jobb felén - az úgynevezett Békás-szökőkút, a fák mögött pedig a Megyeháza hátsó homlokzata. Ha az ismeretlen, ám úgy tűnik, szándékosan a képbe komponált nő háta mögé tudnánk pillantani, akkor ott lenne a Verseghy-szobor, azaz a kép születésekor is valahol ott futhatott a park útja, ahol most.

Mivel az itt bemutatott képeslapot 1959 augusztusában adták postára - ennyit lehet a letépett bélyeg helyén maradt pecsétből kiolvasni -, egyértelmű, hogy a lap ezt megelőzően készült. Annak kis esélyét látom, hogy 1959-ben még forgalomban lett volna - ráadásul az ezen a téren egyeduralkodó Képzőművészeti Alap Kiadóvállalatnál - olyan lap, ami a második világháború előtt készült. Amennyiben ezt elfogadjuk, akkor kizárhatjuk, hogy a felhasznált fotó 1926 és 1945 között készült. Márpedig, ha a háború befejeződése után adták ki ezt a képeslapot, akkor nagyon érdekes, hogy az ábrázolt helyet miért nem az akkori nevén határozza meg a felirat.

A kép születésének időbeli behatárolását két objektum segíthetné, ám mivel nem túl jó minőségű fotóról és nyomatról van szó, kissé bizonytalan vagyok, hogy ezekre lehet-e támaszkodni. Amennyiben ugyanis a kép jobb szélén az egykori Damjanich uszoda kertjének a végét lehetne azonosítani, akkor azt mondhatnánk, hogy egyértelműen 1948 utáni a fotó. Úgy látom, mintha lenne ott egy érdekes, földszintes ház, ami akár tartozhatott is a Damihoz. Viszont a strand kerítésének semmi nyoma. Pedig egy a hatvanas évek elejéről származó térképvázlaton úgy látom, hogy az uszoda kertje - a későbbi végleges mérete előtt - a megyeháza mellett futó Lengyel légió utca meghosszabbításában, a Békás-szökőkút mögötti sétányig ért.

A másik, ami segíthetne, a Megyeháza mögött egykor álló Szovjet katonai emlékmű azonosítása lenne. Nekem úgy tűnik, mintha a megyeháza kapujával egyvonalban még ott állna a fák alatt. Ha ezt jól látom, akkor a fotó 1956 nyarán vagy előtte készült. Amennyiben tévedek, akkor a fotósnak 1957 nyarán vagy később kellett dolgoznia. Azt az emlékművet ugyanis 1956. október 24-én a szolnoki középiskolások lerombolták, és mivel ez egy egyértelműen nyári fotó vagy az azt megelőző vagy az azt követő nyáron készülhetett.

Ám ez sem befolyásolja az írás elején feltett kérdést. Miért nem a park 1945 után használt neve a szerepel a képeslapon? Valaki szégyellte, vagy nem tudta, hogy a képen látható parkot ekkor már - és egészen 1990-ig - Marx-parknak nevezték?

 
hirdetés Bolhabolt Szolnokon - www.bolhabolt.hu

Album

Érkezés Szolnokra a folyók felől
Nagyjából ilyen kép fogadhatta azt, aki az előző századfordulón, a Tisza-hídon keresztül - ami akkor a város egyik határát is jelentette - megérkezett Szolnokra. A mából nézve talán nem túl fényes a megörökített küllem, ám ne legyünk kishitűek: a korabeli belvárosunk képe és infrastruktúrája miatt egyáltalán nem kellett szégyenkezni a Monarchia többi városával összehasonlítva.

Az Album további képei
 

AKB

Vicc vagy reklám?
Ez csak vicc lehet. Mert kizárt, hogy 2025-ben egy magára adó szakmunkás azt gondolja, hogy a városházával szemben, egy fára felkötözött tábla a megfelelő reklám. Szerintem valaki, valahol találta ezt a táblát, és jó ötletnek vélte, hogy az ellopott Sellő hűlt helye mellé kiteszi ezt a táblát. Vagy lehet, hogy így oldódik meg a Sellő rejtélye? Lehet, hogy fel csak kellene hívni azt a számot, és nem is a karosszériás venné fel. Az utcai vicceket olykor tovább kell gondolni.

Az AKB korábbi képei
 

SzoborPark

Kép a pártbizottság falán
A mai Baross út és Boldog Sándor István körút sarkán álló hatemeletes irodaház közel negyedszázadon keresztül az állampárt és csatolt intézményeinek - például munkásőrség - a helyi székháza volt. A Centrum felé egy tanácsteremmel, amink az egyik falát hatalmas falikép díszítette.

A Szoborpark további képei